Óriási felháborodás: Svédországban hat labradort alkarnak elaltatni kísérleti célból
2019. február 18., 17:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Hosszú évek óta folyik a harc az állatkísérletek ellen. Egyre több cég vállalja, hogy állatkísérlet-mentes legyen, sokuk az állati eredetű összetevőket is elhagyja. Ilyen híreket hallva visszatér a remény, hogy egy jobb világ felé tartunk. Aztán, mint derült égből a villám, ez a szép kép összetörik.
Világszerte óriási felháborodást váltott ki a Svédországban kirobbant botrány. A Djurrättsalliansen állatjogi szövetség irányította rá a figyelmet a fogimplantátumokat fejlesztő kutatócsoportra, akik labradorokon tesztelik a termékeiket. Hat kutyán tesztelik jelenleg az implantátumokat. Venus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus és Zuri. Hat, egyébként egészségesnek született kétéves labrador kutyus. Mindannyiuk fogainak egyharmadát már kihúzták a kísérlet érdekében - a kihúzott fogak helyére ültették be az implantátumokat.
A kutyák azért kellenek a kísérlethez, hogy a kutatók lássák, milyen hatása van az implantátumnak a csontokra és a szövetekre. Ennek érdekében akarják őket elaltatni is: a kutyák halála után vizsgálnák meg azok szervezetének reakcióját az implantátumokra vér és szövetminták elemzésével. Svédországban akkor végezhető állatkísérlet, ha bebizonyítható, hogy más módszer nincs az adott tudományos teória, hipotézis igazolására.
Az egészséges fogak kihúzása is már önmagában hatalmas fájdalommal jár, amit az állatoknak feleslegesen kell elviselnie. Nem beszélve a lelki traumákról, amit ezek a kutyák kénytelenek elszenvedni. Nagyon vágyják a kötődést, a szeretet az ember felé… Az állatok jogaiért küzdő svéd szervezet szerint a kutyákat ráadásul egy hideg szobában tartják, értesüléseik szerint Venus könyökén felfekvéses sebek is találhatók, félő, hogy azok el is fertőződtek. Egy drónfelvételről az is kiderül, milyen apró az a kifutó, ami elvileg a kutyák mozgására lett létesítve:
Rädda hundarna på Göteborgs universitet from Djurrättsalliansen on Vimeo.
A Djurrättsalliansen folyamatosan harcol a hat labrador életéért, akiket február végén altatnak el a tervek szerint a Göteborgi Egyetemen. Szeretnék a kutyákat rehabilitálni, majd szerető gazdihoz juttatni őket, hogy életük további részét biztonságban élhessék le. Folyamatosan zajlanak a tárgyalások a kutatócsoporttal, sajnos eddig eredménytelenül. Emellett egy petíciót is indítottak, hátha a tömeg hangja meggyőzi az illetékeseket - a petíciót egy hét alatt több mint 84 ezer ember írta alá. Ezeket a szövetség át is adta már a Göteborgi Egyetemek egy figyelemfelhívó demonstráció keretében: fekete kutya-maszkokat viselő aktivisták álltak ki az egyetem elé.
Az egyetem nem zárkózik el a tárgyalásoktól, ami jó jel - azonban az, hogy ezidáig nem sikerült meggyőzni őket, aggodalomra ad okot, hiszen a határidő egyre jobban fenyeget. A hat labrador sorsáról már a nemzetközi sajtó is cikkez - talán sikerül meggyőzni a kutatócsoportot, hogy hagyják életben a hat kutyát.
Forrás: djurrattsalliansen.se
Könnyen idomítható kutyafajták
Vannak bizonyos kutyafajták, akik könnyebben taníthatók társaiknál. Mitől függ, hogy egy kutya könnyen kezelhető vagy sem?
Túlságosan is barátságos volt rendőrkutyának – Ma már életeket ment a labrador
Pályáját kábítószer kereső kutyaként képzelték el, de kedvessége miatt alkalmatlannak nyilvánították erre. Roger kutató-mentőnek tanult tovább, és elképesztő tehetséggel szimatolja ki a romok alatt rekedt embereket.
Egy évvel mentése után ilyen boldog életet él a kísérleti telepről gazdisodott beagle
Szívmelengető látni, milyen kíváncsisággal és örömmel veti bele magát az életbe a kutya, aki korábban semmit nem látott a világból.
Gesztenye, a labrador is diplomát kapott gazdijával
Emléklapot kapott gazdija diplomaosztóján Gesztenye, a vakvezető kutya is, aki minden lépésénél segítette szeretett gazdáját az egyetemen.
Már jól van az alkoholelvonón átesett kutya
Megérkezésük után nem sokkal mind a két kutyus nagyon rosszul lett. Az állatorvosok megdöbbenve tapasztalták, hogy a két eb alkoholfüggőségben szenved.