
Őszi túrázás kutyával - erre figyelj!
2022. szeptember 17., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Talán a legjobb időszak egy hosszabb séta vagy túra számára a kora ősz. Nincs már hőség, és ha szerencsénk van, kellemes napsütés kíséri utunkat. Nem érdemes otthon maradni, vár a természet!
Nem sok mindennel szerezhetünk nagyobb örömet kutyánknak (és saját magunknak), mint egy kiadós sétával a természetben. A legjobb időpont erre a kora ősz, ilyenkor nagy eséllyel az időjárás is kedvező. Nincs akkora hőség, mint nyáron, de fázni sem fogunk egy napfényes őszi napon.
Ne szalasszuk hát el a lehetőséget, használjuk ki a jó időt, amíg van! Korábbi írásunkban már beszéltünk arról, milyen rengeteg előnye van a minél gyakoribb túrázásoknak, kirándulásoknak a természetben, most vegyük sorra, mire kell figyelnünk, ha ősszel vágunk neki kutyánkkal a környező réteknek, hegyeknek, domboknak!

Fotó: unsplash.com
Soha véget nem érő kullancsszezon
Sajnos minden évszakban számolnunk kell a vérszívókkal. Ősszel ismét magukra találnak, jobban érzik magukat, hiszen nem tűz már olyan erősen a nap, és a szárazság is alábbhagy - ez mind kedvez a kullancsoknak. Nem feledkezzünk meg a védekezésről, használjunk nyakörvet, cseppeket, vagy tablettát: a lényeg, hogy legyen valamilyen védelem a kutyán a kullancsok ellen! Emellett vizsgáljuk át a séta végén a bundáját, hogy időben felfedezzük a betolakodót. Utóbbival nem csak a kutyánkat, de magunkat is védjük!

Fotó: unsplash.com
Vadászszezon és ebzárlat
Sajnos ősszel, a szarvasbőgés kezdetével megindulnak a vadászatok is, emiatt sok területen kell számítani erdőlátogatási korlátozásra, melyek akár a kijelölt túraútvonalakat is érinthetik. A legtöbb esetben az érintett időszakokat és területeket előre jelölik az erdészeti társaságok a honlapjukon, és/vagy a helyszínen plakátokkal. Ugyanakkor szürkületben már akkor is vadászokba ütközhetünk, ha erre semmilyen jelölés nem utal, ezért mindenképpen érdemes kedvencünkre, és akár magunkra is valamilyen láthatósági eszközt, ruhát tennünk. Kutyánkat ne csak a szabályok, de biztonsága miatt is tartsuk pórázon!
Októbertől nem csak a vadászatok miatt kell előre tájékozódnunk a tervezett útvonallal kapcsolatban: az ország egyes területein ekkor szokták elrendelni az ebzárlatot - erre a rókák veszettség elleni vakcinázása miatt van szükség. (Oldalunkon minden évben tájékoztatjuk erről is olvasóinkat.)

Fotó: Bencze Zsófi
Bogáncs és társai
Bogáncs, koldustetű és hasonló “tépőzárak” mindenütt. Válogatás nélkül felragadnak kutyára, emberre egyaránt, nem kevés bosszúságot okozva - különösen a hosszabb szőrű ebeknek és gazdáiknak.
Tipp: segíthet a kutya bundájából eltávolítani a bogáncsot, ha kutya samponos/balzsamos vízzel átnedvesítjük a szőrét. Töröljük meg, ezután kézzel, vagy akár egy fésű segítségével próbáljuk meg kiszedegetni a bogáncsokat.
Jó idő - rossz idő
Nem árt, ha tartalékban egy-két törölközőt is betárazunk autónkba: bármikor jól jöhet! Ősszel nagyobb az esély, hogy pocsolyákkal találkozunk a sétán, vagy sáros, vizes szakaszon vezet utunk. Több a csapadék, és kisebb napközben a hőmérséklet, ezért kevésbé szárad fel a talaj és az aljnövényzet egyaránt. A harmatos, nedves fűben egy idő után átvizesedhet a kutya bundája, a kirándulás végeztével ilyenkor jól jöhet a törölköző. Ráadásul ősszel hamarabb kerekedik zápor is, ezért érdemes erre is felkészülni: akár egy kutyának való esőkabátot is bekészíthetünk a sajátunk mellé, ha felhősebb időben indulunk útnak.
Cikk első megjelenése: 2019. szeptember 13.
Rovarcsípés kutyáknál - Melyek a leggyakoribb csípések?
Tavasszal és nyáron különösen veszélyesek lehetnek a rovarcsípések, de vannak olyanok is, melyekkel egész éven át találkozhatunk. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerjük a baj okát, és segítsünk kutyánknak.
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?
Bizalom – 6 jel, hogy a kutyád az életét is Rád bízná
A kötelék gazdi és kutyája között hihetetlenül erőteljessé válhat, értéke számokban nem mérhető. Egymás iránti szeretet, megbecsülés, de mindenek felett bizalom, amin alapszik. Milyen jelekből tudhatod, hogy kedvenced bízik benned?
Hegyimentők hozták le a hegyről az akitát, aki rettenetesen elfáradt a túra végére
Egyik tappancsa megsérült, de valószínűleg enélkül is úgy gondolta volna: ha gazdái szeretnék, hogy lejöjjön a hegyről, akkor bizony le kell cipelniük. Mert ő egy tapodtat sem megy innen sehova.
Kitilthatják a kutyásokat a Tátrai Nemzeti Parkból – „A szigorítást maguknak köszönhetik a kutyások”
A tervezet szerint korlátozott területekre lehet csak bemenni kutyával, és lesznek olyan területek, ahová még pórázon vezetett kutyával se lehet majd bemenni.