Sós utak: a kutyák téli nagy ellensége
2022. január 22., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A hóesés gyönyörű, a legtöbb gazdi szereti, a kutyák pedig egyenesen imádják! A hóval azonban megérkezik a kutyások bosszankodásának fő oka is: az útszóró só. Komoly sérülést is okozhat, ha nem figyelünk oda!
Kikezdi, tönkreteszi a bőr cipőket, de nagy veszélyt jelent a tappancsokra nézve is a télen használatos útszóró só. Főleg a városi kutyák veszélyeztetettek általa, hiszen szinte minden járdát, utat felsóznak a fagyos napokon, a havazások alkalmával. A baleset megelőzésben nagy szerepe van a sónak, hiszen megszünteti a jegesedés, így a csúszásveszélyt. A mancsoknak azonban nem barátja a só, de még a só helyett kiszórt durva homok sem.
A só, a nagyobb kavics- vagy homokszemek, jégdarabok könnyen bejuthatnak kedvencünk lábujjai közé, ahol felhorzsolhatják, felkarcolhatják a bőrt. Ez már önmagában is fájdalmas lehet a kutya számára, folytonos nyalogatással pedig az apró karcolásokból nagyobb sebek is keletkezhetnek. A sebek könnyen elfertőződhetnek, a sérült bőrt a só is jobban marni fogja - ami még több nyalogatást rágcsálást okoz.
Előzd meg!
Ez esetben is legfontosabb a megelőzés! Sajnos sok helyen nem csak egyszerűen felsózzák az utat, de túlzásba is viszik azt: néhol akár egy centi vastagon is állhat a só a járdán. Az ilyen helyeket igyekezzünk kikerülni! A hó nem ellensége a tappancsnak: vezessük inkább a havon kedvencünket!
Megoldás lehet a mancsvédő krém használata is: a zsíros krém védőréteget képez a mancs felületén, lezárja az apró karcolásokat, így nem tud bejutni a só és a szennyeződések.
Használhatunk kutyacipőt is a mancs védelme érdekében, bár nem minden kutya szereti ezt a megoldást.
A sétából hazaérve langyos vízzel mossuk le a mancsokat, így alaposabban el tudjuk távolítani a sót és a homokszemeket, mint egy sima letörléssel. A lemosott mancsokat bekenhetjük ismét krémmel, ápolva a bőrt.
Ha kedvencünk mancsán hosszúra megnő a szőr, érdemes azt kivágni. Ezzel az egyszerű trükkel megakadályozhatjuk, hogy abba beleragadjanak a jégdarabok vagy a sókristályok.
Ha apró sérüléseket fedezünk fel kutyánk tappancsán, fertőtlenítsük le, így megelőzhetjük az esetleges fertőzéseket! Krémmel bekenve megakadályozható, hogy séta alatt szennyeződés jusson a sebbe. Ha kutyánk folyamatosan nyalogatja, rágja a mancsát, a seb növekszik, esetleg csúnyábbá válik, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz!
Indexkép forrás: Kutyabarathelyek.hu
Cikk első megjelenése: 2019. január 10.
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Tibet szerencsehozó kutyája: a Lhasa apso
A Himalája rejtett világában született ez a fajta, több ezer éves múltra tekint vissza. A “modern civilizáció” csupán az 1950-es évektől tenyészti. Nézzük, mitől olyan különlegesek!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?