Szigorították a veszettség elleni oltás szabályait!
Az állatorvos 8 napon belül köteles regisztrálni az oltás adatait
2015. január 27., 04:00
Szerző: kiberov
Kategória: Közérdekű
Nagyon sok állatvédő szervezet évek óta küzd azért, hogy minél kevesebb olyan kutya legyen az országban, akinek nincs regisztrált elektronikus transzpondere és nincs beoltva veszettség ellen! Ebben a folyamatban a tavaly december 17.én megjelent miniszteri rendelet egy nagyon fontos állomás lehet!
Eddig nagyon sokszor előfordulhatott olyan eset, hogy ha az egyik kutyást egy „ jóindulatú” szomszéd feljelentése alapján felkereste a hatósági állatorvos, és miután a kutya oltási adatait nem találta az országos elektronikus adatbázisban (PetVetData) a kutyát karanténba záratta. Azonkívűl, hogy ez egy nagyon "kellemetlen" helyzet, még nagyon sok költséggel is jár, hogy a ezek után a kutya újra otthon legyen!
Ugyanez történik az elkóborolt kutyákkal is, annak ellenére, ha később előkerül a gazdája, addig is karanténba zárják. Ezen kívül rengeteg a regisztrálatlan oltással és mikrochip-pel „rendelkező” kutya is az országban. Ezt a helyzetet próbálja orvosolni a tavaly év decemberében kihirdetett földművelésügyi minisztérium rendelete.
A tavaly év december 20.-tól érvényes FVM rendeletének (164/2008 (XII.20)
4. §(5/f)szerint: Az oltást végző szolgáltató állatorvos köteles az eb veszettség elleni védőoltásának beadását követő 8 napon belül az oltás időpontját, a felhasznált oltóanyag nevét, gyártási számát, az oltást végző állatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban: Ávt.) 42/A. § (1) bekezdése szerinti országos elektronikus adatbázisban rögzíteni.
A rendelet betartását az illetékes kormányhivatalok fogják ellenőrizni. Azzal, hogy a rendelet szerint „veszettség ellen csak elektronikus transzponderrel megjelölt eb oltható be” hamar kiderül az is, ha valakinek nincs mikrochipje vagy nincs regisztrálva a PetVetData-ban. Ezért is lehet ez egy hasznos eszköz az eredeti cél megvalósulásában.
Természetesen a rendelet ellenére nem biztos, hogy minden állatorvos 8 napon belül regisztrálni fogja az oltás adatait.. Ebben az esetben újra a kutya gazdája fog pórul járni, hiszen akár a kilencedik napon már karanténba is zárhatják a kutyáját.
Reméljük az állatorvosi szakma is fontosnak tartja a rendelet eredeti céljának megvalósulását és törekszik arra, hogy az be is legyen tartva!
Az állatvédő szervezetek létrehoztak egy nyilvános email címet ( chip2015@yahoo.com ) is ahová bárki megírhatja, ha valamilyen szabálytalanságot tapasztal. Ezen kívű a PetVetData-ban is ellenőrizheti, hogy az oltást beadó álllatorvos megfelelő módon regisztrálta az adatokat!
Csak remélni tudjuk, hogy a kötelező ebösszeírás ( cikkünk ebben a témában:" 30 ezer Ft-ra büntetnek, ha nem jelented be a kutyádat?" ) és az oltási szabályok szigorítása is nem a szabályokat "betartó" kutyásokat "sújtja újabb teherrel, hanem elősegíti, hogy jelentősen csökkenjen a szabálytalan kutyatartók száma!
Hogyan viselkedjünk az állatorvosnál?
Minden kutyás életében elkerülhetetlen az állatorvosi rendelő látogatása. Vannak íratlan szabályok, amiket érdemes betartani az ott eltöltött idő alatt.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.