Szinte hibátlanul szagolják ki a kutyák a koronavírust
2020. augusztus 04., 13:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Akár egy hét alatt is képesek megtanulni a keresőkutyák a koronavírus minták szagának felismerését. Szaglásuk pedig csalhatatlan: elképesztő pontossággal képesek a minta azonosítására, annak jelzésére!
A Hannoveri Állatorvosi Egyetemen a hadsereg keresőkutyái közül nyolcat képeztek ki a koronavírus szagának felismerésére. A mintákat a vírussal fertőzött emberek nyálából és orrváladékából szerezték, összesen 1012 mintával dolgoztak a projekt során.
Egy hét képzés és tanulás után a kutyák sikeresen teljesítették a feladatokat: a minták 96 százalékánál jeleztek!
A projektben egy speciális gépet használtak, melyen hat nyílás található: ezek mögé helyezi el a gép véletlenszerűen az öt negatív és egy pozitív mintát, melyet a kutyának ki kell szagolni és jeleznie vezetőjének.
"Bár tisztában voltunk azzal, hogy milyen rendkívüli képességekkel rendelkeznek a kutyák a szaglás terén, még minket is meglepett, milyen gyorsan tanulták meg és milyen pontossággal jelezték a pozitív mintákat kutyáink." – idézi az egyetem közleménye Dr. Esther Schalke-t, a hadsereg kutyakiképzőjét.
Bizonyos betegségek specifikus, illékony szerves vegyületeket szabadítanak fel. Ez volt a kiindulópont a kutatáshoz – mutatott rá Albert Osterhaus, az egyetem professzora.
A projekt még kísérleti stádiumban van, az eredmények azonban rendkívül bíztatóak. Elképzelhető, hogy a későbbiekben a kutyák nagyobb szerepet kapnak majd a koronavírussal fertőzött emberek felfedezésében olyan nyilvános területeken, eseményeken, mint például repülőtereken, sporteseményeken.
Ugyanakkor a Torontói Egyetem docense, Colin Furness felhívja arra is a figyelmet, hogy az ilyen jellegű kísérletekkel is nagyon óvatosan kell bánni, hiszen nem zárható ki, hogy a kutyák is hordozzák a vírust, de nem szabad esélyt adni a vírus mutálódására sem. A szakértők egyébként továbbra is egyetértenek abban, hogy házi kedvenceink nem játszanak szerepet a vírus terjedésében.
Mindenesetre további vizsgálatokra, kutatásra van szükség, míg a kutyák bevethetőek lesznek. Nem csak Németország dolgozik a programon: hasonló munka folyik az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztriában, Nagy-Britanniában, de még Chilében is.
Forrás: tiho-hannover.de, globalnews.ca
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?