Szobatisztaság szeminárium I. rész
2015. April 25., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Nevelés
Amikor 8-12 hetes korában bekerül egy kiskutya a családba mindenki rajong érte: de édes, de cuki… Aztán az első aknázás után, amit mondjuk a szőnyeg közepén követ el a kópé a népes tábor felhúzott orral, döbbenten néz. Hát kérem igen: kezdetét veheti a szobatisztaságra nevelés!
A tanítás mindig rengeteg türelmet igényel. Sohase felejtsük el, hogy a sikerhez elegendő idő, és következetesség szükséges. Tehát adva van egy édibédi, ám mindenhova pottyantó-csurgató eb, és a vágy arra, hogy pár hét elteltével történelemmé avanzsáljon elő a szagos korszak.
A legfontosabb teendőnk, hogy kijelöljük a helyet. Igen, mint nálunk a mellékhelyiség, úgy a négylábúaknak is kell egy kis terület, ahova bátran üríthetnek. Könnyű dolgunk van akkor, ha adott esetben például az egész kert ezt a célt szolgálhatja, de ha le szeretnénk keríteni egy kis részt, akkor sincs probléma, tegyünk így. Oké. A toalett előállt. Nyilván a szőrgombócunknak fogalma sem lesz arról, hogy neki oda kell csinálnia, de ezért vagyunk mi: jöhet a szoktatás!
Persze a hogyan már korántsem mindegy. A picur bioritmusát jó megismernünk. Általánosságban minden pöttöm eb rengeteg alvással tölti a napját, a kiadós játékot/tanulást/evést követően. Az első aranyszabály, amit érdemes a fejünkbe vésni, hogy ébredés után, azonnal irány a kijelölt hely! Kapjuk fel a mini csahost, és tegyük az általunk megszabott területre. A zsebünkbe jó, ha tartunk némi jutalomfalatot, hiszen ha sikeres a „dolog”, mindenképp méltatnunk kell az apróságot! A metodika tehát ez: a zöld beruházás helyszínére kivisszük ebünket, meredten figyeljük minden totyogását, és a sikeres akció után dicsérjük, némi virslikarikával kiegészülve.
A szundikáláson kívül is vannak olyan időszakok, amikor mindenképpen érdemes a gyepet meglátogattatni ebünkkel: ilyen a reggeli/napközbeni/esti séta, étkezések után, játékot/tanítást követően, és persze a magányosan töltött percek leteltével. Ez így eléggé melósnak hangzik, és az is, de hamar meghozza a várt eredményt!
Cikkünk folytatásában a lehetséges bakikról, és azok megoldásairól fogunk írni!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Elvesztette tojásait a tyúkanyó, így hát örökbefogadott 10 kölyökkutyát
Megható barátság szövődött egy mamakutya és egy tyúkanyó között. Szívmelengető videó!
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához?
Kutyaválasztáskor ösztönösen is a személyiségünkhöz legjobban illő négylábút szeretnénk megtalálni. Ebben segíthetnek a fajtaleírások, melyekből olyan fontos dolgokat is megtudhatunk, mint a fajta megjelenése, testmérete, mozgásigénye és jelleme. Olykor viszont meglepetést okozhat, ha kiszemeltünk nem igazán felel meg az „ideális” képnek. Mi történhetett?