Szuka és kan kutyák közötti különbségek
2017. március 19., 07:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
A fiú és lány kutyák közötti anatómiai különbség természetes, de megkülönböztethetjük őket viselkedés alapján is? Vajon az egyik nem intelligensebb, esetleg előzékenyebb, mint a másik? A kérdésre tudományos kutatások adnak választ, de az állatszeretők természetesen erről másképp vélekednek.
Néhányan úgy gondolják, hogy a kan kutyák sokkal szeretetteljesebbek, könnyebb őket képezni, míg a szukák agresszívabbak, és jobban védik a kölykeiket, gazdáikat. Az igazság az, hogy efféle különbséget nem lehet tenni a nemek között. Ezek a minősítések csak anekdotikus megfigyelések a gazdák részéről. Nincs tudományos megállapítás arra nézve, hogy a kutya viselkedését meghatározná fiú-e, vagy lány.
A kutyák terén legnagyobb tudással rendelkező személyek azt állítják, hogy az ebek viselkedése a neveléstől, és a képzéstől függ. A kedvesség, vagy agresszió jelenléte mind a kutya gazdájától, és az őt körülvevő környezettől függ.
A szukák, vagy a kanok mélabúsabbak?
A YourPurebredPuppy.com szerint a fiú kutyák jóval nagyobb érzelmi biztonságnak, és stabilitásnak örvendhetnek, mint a lányok. De ez fajtától is függhet. Egyes fajtáknál a kanok sokkal agresszívabbak, mint szuka társaik, másoknál ez pont fordítva jelentkezik. Úgy vélik a szukák valamivel temperamentumosabbak, érzelmesebbek. Gyakrabban kerülnek érzelmi hullámvasútba, amikor jó kedvük van kedvesek, és szeretni valóak, ellenkező esetben viszont megmutatják a zsémbes oldalukat. A szukák nincsenek állandóan az ember sarkában. Odavannak a szeretgetésért, de ha megunják arrébbállnak.
Gina Spadafori azt is megállapította, hogy az ivaros szukákra inkább jellemző a hangulatingadozás, mint az ivaros kanokra. Habár a kanok viselkedése kiszámítható, mégis vannak kimondottan bosszantó cselekedeteik, melyeket bár ismerünk, de nem tudunk megbarátkozni velük. Ilyen az állandó párzási vágy, a tüzelő szukák után szaladgálás, a lábemelés pisilés közben, és a területvédelem. Spadafori rámutatott, hogy bár a fiú kutyák viselkedése kiszámíthatóbb, az ivaros állatok mégis kevésbé hallgatnak gazdájukra, és gyakran igyekeznek megváltoztatni a falkabeli rangsort, amikor szuka szagát érzik.
A fajta szintén szerepet játszik a kérdésben
Az eltérő fajták karaktere szintén kialakít néhány viselkedésbeli különbséget, vizsgálandó tendenciát a kanok és szukák esetében. Spadafori kiemelt néhányat ezek közül:
- A domináns fajták esetében (pl.: rottweiler) a szukák gyakran kedvesebbek, és engedelmesebbek
- A kicsit ijedősebb fajtáknál (pl.: shetlandi juhász) a kanok sokkal extrovertáltabbak, könnyebben megközelíthetőek, mint szuka társaik
- Előfordulnak olyan fajták is (pl.: golden retriever), ahol nem fedezhető fel számottevő különbség sem a nemek, sem az ivaros és ivartalan állatok között
Ha négylábú magadhoz vételén gondolkodsz, soha ne azt nézd elsődlegesen, hogy fiú-e, vagy lány az adott eb, hanem, hogy mik a fajta jellegzetességei. Hiszen egy domináns fajtához tartozó szuka is sokkal nehezebb eset lesz, mint a félénkebbek körét gazdagító kan. A legtöbb tenyésztő hasznos tanácsokkal tud szolgálni mind a fajta tulajdonságairól, mind a nemek közötti különbségekről.
Egy rövid tanulmány a szukák és kanok felismerő képességének összehasonlításáról
2011-ben a Bécsi Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy a nemek szerepet játszanak-e a tárgyak felismerésében, és megkülönböztetésében. Arra igyekeztek fényt deríteni, hogy az állatok is tisztában vannak-e a tárgyak állandóságával, azzal, hogy ha nem látható, hallható, vagy tapintható, attól még létezik. A tanulmányt 50 kutyával végezték el, akiknek fele fiú volt, fele lány. A kutatók egy kék teniszlabdát, és egy táblát használtak a kísérlethez. Négy különböző módon végezték el:
Az első esetben egy kis teniszlabda tűnt el a tábla mögött, majd újra előkerült. Másodszor Egy naggyal ismételték meg ugyanezt. A harmadik esetben egy kis teniszlabda tűnt el a tábla mögött, és egy nagy került elő, negyedszer pedig fordítva.
A szukák látás orientáltabbak, mint a kanok
A kutyák reakciói egyértelműen megadták a kutatás eredményét, és a különbséget a két nem között. A kan kutyák nem fedeztek fel semmi változást az eltűnő teniszlabda esetében, a szukák viszont azonnal észrevették a különbséget. A harmadik és negyedik részben, amikor nagyobb labda került elő a kicsi helyett, a lány kutyák a feltűnés pillanatától átlagosan háromszor annyi ideig nézték meredten a golyót. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a szukák felismerték a különbséget, ezáltal sokkal magasabb szintű kognitív képességekkel rendelkeznek.
A tulajdonság evolúciós okokra vezethető vissza. A szukának a kölykök felnevelésekor sokkal nagyobb szüksége volt a tárgyak, alakok, és színek látására, megkülönböztetésére, és mozgásának észrevételére. Ez segítette őt az utódok védelmében.
A kutatások folytatódnak a témában, hogy még több különbségre fény derüljön. Egy biztos: mindkét nemnek szüksége van foglakozásra, kiképzésre, és a falkában kialakított megfelelő sorrendre.
Forrás: healthypets.mercola.com
Indexkép forrás: zoozoo.hu
Cikk első megjelenése: 2015. november 26.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Egészségesebbek a dizájner kutyák, mint a fajtatiszták?
Egy friss kutatás nem talált jelentős eltéréseket a „tervezetten keresztezett” kutyák és fajtatiszta társaik általános egészségi állapota között.