Új állatjóléti törvény Luxemburgban: ilyen egy állatbarát ország!
2018. június 19., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Nagy lépést tett előre Luxemburg az állatvédelem terén - az új állatjóléti törvényt egyhangúan szavazták meg a képviselők.
Időszerű újítást tett Luxemburg az állatvédelem terén: 1983 óta nem módosítottak az állatjóléti törvényükön, egészen mostanáig. Az új törvényt teljes egyetértésben szavazta meg a Nagyhercegség képviselőtestülete.
A legfontosabb újítás talán az, hogy mostantól nem tekinthetők az állatok szimplán “lényeknek”. Az új törvény kimondja, hogy az állatok is érző lények, akik képesek fájdalmat érezni, beleértve a szenvedést és szorongást is. Fernand Etgen, a mezőgazdasági miniszter szerint az új törvény Európa legmodernebb állatjóléti törvénye. Gusty Graas főtanácsnoki tag szerint a törvény megtöri a csendet az állatvédelemben.
Az új törvény főbb pontjai a következők:
- Tilos értelmetlenül megölni egy állatot, ideértve a tollukért, szőrükért, bőrükért történő leölésüket.
- Az állatok leölése csak kábítás után végezhető el és kerülni kell a felesleges fájdalom, szorongás vagy szenvedés okozását.
- Minden állampolgárnak kötelessége segítséget nyújtani, vagy segítséget hívni, ha szenvedő, sérült, vagy veszélyeztetett állatot lát.
- Szigorították az állattartók kötelezettségeit is (táplálék, víz és megfelelő orvosi ellátás biztosítása betegség vagy sérülés esetén)
- Bizonyos fajok tartásának tilalma (kivétel képeznek például az állatkertek)
- Betiltásra kerül a vadállatok cirkuszi szerepeltetése
- Megtiltották az állatok gazdasági célú leölését is (például a tojásiparban a hímnemű csirkék -, vagy a tejiparban a bikaborjúk megölését)
- Korlátozzák a kutyák és macskák kereskedelmét
- Tilos az állatok nyereményként való ajándékozása
- Tilos szabadon engedni olyan állatot, melynek létezése, élete az emberi gondoskodástól függ
- Tilos az állatok harcoltatása
- Tilos piacokon, kereskedelmi létesítményekben értékesíteni kutyákat és macskákat
- Állatokat használni kísérletekre csak akkor szabad, ha az elérni kívánt célt semmilyen más módszerrel nem lehet elérni. Az állatkísérleteket a minimumra kell szűkíteni.
A törvényt megsértők akár 200.000 eurós bírságra, vagy 3 év börtönbüntetésre is számíthatnak.
Indexkép forrás: pinterest.com
Kóbor kutyák örökbefogadására buzdít miséin a kutyabarát pap
A Brazíliában élő Paulo atya szívében kiemelt helyet töltenek be a magukra hagyott, elárvult állatok - "Felesküdtem arra, hogy amíg csak élek, segíteni fogom őket."
Betiltják az amerikai bully XL kutyák tartását az Egyesült Királyságban
Nem egy konkrét fajtáról van szó, ám az elmúlt évek sorozatos kutyatámadásai miatt egyre többen emelték fel hangjukat az XL Bullyk ellen.
361 oktatási intézmény kapta meg az „Állatbarát” címet
Több mint kétszer annyi oktatási és gyermekvédelmi intézmény pályázott, mint tavaly!
Így lopják a kutyákat Budapesten!
Az egyik újbudai állatvédő személyes tapasztalatait osztotta meg a közösségi médiában, amikor beszámolt az esetről, aminek szemtanúja volt.
Tönkretette a svájci farkas jeladóját az állattal végző vadász, az mégis tovább működött
A természetvédelmi szakembereknek először az lett gyanús, hogy a farkas rövid ideig száz kilométer per óra fölötti sebességgel „haladt” egy autóúton. Ez alapján az elkövető járművel szállíthatta a farkast, vagy annak jeladós nyakörvét, hogy aljas tettének nyomait elrejthesse.