Veseelégtelenség kutyáknál
Veszélyes és végzetes
2015. február 15., 20:00
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Ugyanúgy, ahogy az embernél, a kutyánál is adódhat vizeletkiválasztási probléma. A vesebajoknak vannak jellegzetes tünetei, de alattomosan és félrevezetően alakulhatnak ki. Minél előbb fény derül a betegségre, annál nagyobb a túlélési lehetőség.
A legfontosabb tévhit, hogy úgy gondolják a gazdák, minél többet iszik és pisil a kutyájuk, annál jobban működik a vesék kiválasztása! A rengeteg ivás és vizeletürítés a vesebetegségek első tünetei is lehetnek!
Amikor szembesülünk azzal, hogy általános tüneteket produkál a kutyánk - vagyis rossz kedvű, nincs hangulata játszani, mozogni, nem eszik, sokat, vagy keveset iszik, illetve pisil - biztosan gyanakodhatunk valamilyen betegségre. A veseprobléma akkor körvonalazódhat a laikus számára is, amikor sápadtnak látjuk a nyálkahártyákat, a fogak kilazulnak, és roppant kellemetlen szájszaga lesz kedvencünknek.
Ebben az esetben gondolkodás nélkül fel kell keresni az állatorvost, mert a hirtelen kialakuló vesebetegség kezeletlenül a kutya életébe kerül néhány hét leforgása alatt!
Azért fontos a vesék épsége és egészsége, mert ez a páros szerv felel a méreganyagok kiválasztásáért, a megfelelő folyadék-háztartásért, a sav-bázis egyensúlyért, az elektrolit háztartásért, de még a vörösvérsejtek termeléséért is. Valamint hormonszint szabályozó szerepe van.
Ezért, ha a vesék károsodnak, az a kutya egész szervezetére hatással van.
A betegséget vizelet- és vérvizsgálatokkal, valamint ultrahanggal diagnosztizálják. Ezekből kiderül, hogy mennyire képes még dolgozni a vese, illetve milyen állapotban vannak a szervek.
Létezik idült, vagyis lassan kialakuló, illetve akut, gyors lefolyású vesebetegség is. Az idült állapotok a vizeletkiválasztási rendszer lassú leállási folyamatát jelenti. Ezzel az állapottal szembesülni nagyon nehéz a gazdának, mivel a kezelése hosszú időn át tart,
A kórházi ápolástól az otthon adott infúzióig és szigorú diétáig, nagyon gondos és pontos figyelmet igényel ez a kórkép, hogy a vesék állapota tovább ne romoljon.
Vesebetegségek esetén komoly gazda és állatorvos közti együttműködéssel biztosíthatunk csak élhető, tartalmas életet kutyánk számára.
Csodás változáson ment át a félős menhelyi kutya, miután fény derült cukorbetegségére
Gondozói eleinte azt hitték, csupán fél. Ám rövidesen kiderült, hogy sokkal súlyosabb oka van a kiskutya furcsa viselkedésének.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!