Viselkedési zavarokat okozhatnak egyes betegségek a kutyáknál
2016. április 01., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Hiperaktív, ijedős, agresszív, letört, vagy furcsán viselkedik a kutyus? A számos problémás viselkedés hátterében pajzsmirigy megbetegedés, vagy oltásra és gyógyszerre való túlérzékenység állhat. Még a magas cukortartalmú étel is vezethet viselkedés zavarokhoz.
Pajzsmirigy megbetegedés, mint a viselkedés zavarok egyik fő okozója
A betegség miatti eutanázia legfőbb oka nem a súlyos tünetekre vezethető vissza, hanem a nem kívánatos viselkedésre – állítja W. Jean Dodds, állat vakcina, és pajzsmirigy szakértő. A furcsa viselkedés hátterében legtöbbször a túl magas tiroid hormonszint áll. A tipikus klinikai tünetek a provokálás nélkül kiváltott agresszió, görcsrohamok fellépése, koncentráció hiány, levertség, pillanatnyi hiperaktivitás, ijedősség, szorongás és kiszámíthatatlan temperamentum.
Fajtatiszta és keverék kutyák vizsgálata során jelentős egyedszámban fordult elő olyan eset, melyben a hiperaktivitás az érés, és a kamaszkor előrehaladtával sem csökkent. A kutyák viselkedését kialakítható tényezők az azonos hatásokról voltak kikövetkeztethetők. Az eredményből kiderült, hogy a szezonális allergének és pollenek, a bolhák és kullancsok, az allergiás bőrgyulladás, és az intenzív vakaródzás is okozhat habitusbeli változást.
Néhány kutyafajtánál különösen jellemző a tünetek kialakulása. Ilyen pl.: a golden retriver, a rottweiler, az akita, a dobermann, a springer spániel, a sheltie, a skót juhász és a német juhász. Ezeknél a fajtáknál egészen korán kialakulhat a félelem, a szezonális allergia, bőr és szőr rendellenességek és a vakaródzás. A felsoroltak kezdeti tünetek, sokáig nem is utal más a magas tiroid szintre, csak ezeknek a megjelenése.
Vakcinák, mint viselkedés módosítók
Patricia Jordan 25 éves tapasztalata azt igazolta, hogy az oltásnak köze van egyes viselkedésbeli változásokhoz. Kutatások igazolták, hogy néhány napig szinte minden állat levert, mérges, agresszív, vagy zavart a kötelező oltások után. Ez nem meglepő, ugyanis a vakcinákban található higany, és alumínium neurotoxikusak. Az alumínium megnyitja a vér-agy gátat, ami beengedi a higanyt, a vírusokat, és az alumíniumot az agyba. Ezt követően agyvelőgyulladás alakul ki.
Az oltóanyagból származó alumínium elkülönül az agy egy részén, és hatást gyakorol az endokrin (hormonális) szabályozásra, ami a tünetek kialakulásához vezet. A káros hatásra már 150 évvel ezelőtt fény derült, de még mindig nem történt megegyezés az ügyben, addig pedig változás sem lesz.
A veszettség elleni oltás
Az érzékeny egyedeknek krónikus betegséget okoz, melyből némelyik hosszan tartó, akár egy életen át kezelendő betegséggé alakul. Ez a vakcina hatással van az élet minden területére, ami mentális, érzelmi, és fizikai változásokat eredményez. Tehát ahelyett, hogy egy legyengített vírus védelmét élveznénk, szembesülhetünk a fertőzött állatokban is jelentkező tünetekkel. A veszettség velejárója a nyughatatlanság, a társaság kerülése, evés közben képtelenség a nyelésre, takarók megsemmisítése, kövek, fadarabok majszolása, torokgörcsök, fokozott szaporodási vágy és fokozott légvétel.
Orvosság nem létezik ezeknek a tüneteknek az enyhítésére, de homeopátiás gyógymódok segítenek a kutya viselkedés zavarainak leküzdésében. Az évenkénti oltás kötelező, de figyeljünk a megjelenő tünetekre, ha változik az eb kérjünk segítséget.
Más gyógyszerek is okozhatnak viselkedésbeli változást, fontos tehát, hogy kísérjük fokozott figyelemmel kutyánk minden mozzanatát a gyógyszeres kezelés időszakában.
Forrás: dogsnaturallymagazine.com
Indexkép forrás: scottfillmer.files.wordpress.com
Hogyan viselkedjünk az állatorvosnál?
Minden kutyás életében elkerülhetetlen az állatorvosi rendelő látogatása. Vannak íratlan szabályok, amiket érdemes betartani az ott eltöltött idő alatt.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.