10 fogyókúrás tanács - ebeknek!
2015. July 27., 06:00
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
A meleg nyári napokon kutyáink is csak pihegnek a lakásban, vagy a kert árnyékos zugában. A mozgásszegény időszakban könnyen felszalad rájuk pár plusz kiló. Ezt tudatos odafigyeléssel lefaraghatjuk. Hoztunk 10 irányelvet, melyek segíthetnek eltüntetni a kutyaúszógumikat.
A hosszú és egészséges kutyaélet egyik titka a normál testsúly. A tartós kánikula ideje alatt azonban kevesebb lehetőség adódik a rendszeres sétáltatásra, így a megszokott mennyiségű eledel adagolása mellett könnyen megnőhet az esélye annak, hogy kedvencünk elhízik. A túlsúlyos ebek esetében számos betegség kialakulhat, pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, ízületi gyulladás, májproblémák, amelyek egy kis odafigyeléssel javarészt megelőzhetőek lennének.
A következőkben olyan tanácsokatt adunk, melyekkel könnyebben hozhatjuk újra formába négylábú barátunkat.
1. Reális célok
Ne vigyük túlzásba sem a diétázást, sem a mozgást. Nem a gyorsaság a lényeg, hanem a tartósság. Az állatorvosunktól tájékozódjunk arról, hogy mennyi felesleg van kutyánkon, és mi lenne a normális súly számára. Ennek alapján készítsünk tervet, melyben a mozgás, a táplálkozás, a játék mennyisége, valamint a pihenés mértéke ugyanúgy szerepel.
2. Minden napra egy kis mozgás
Ugyanúgy ahogy az embernél, a kutyánál is a legfontosabb a rendszeres, napi testedzés. Kutatások kimutatták, hogy sokkal jobban fogynak azok a kutyák, akik gazdájukkal együtt mozognak. A reggeli gyors séta megalapozza a napi ritmust. A tempót a fokozatosság elvén kell gyorsítani.
3. Megfelelő mennyiségű étel
Nagyon lényeges, hogy csak az előírt adagot adjuk kutyánknak. Egy 2002-es kutatás szerint, melyet a Pennsylvaniai Állatorvosi Egyetemen végeztek, arra jutottak, hogy a kalóriaszegény étrendet folytató kutyák két évvel hosszabb ideig élnek, mint az extra adagot bekebelező társaik.
4. Kevesebbet többször
Ez az emberi diétánál is alapelv. Inkább egyen a kutya többször kevesebbet, mint egyszer nagyon sokat. Ez azt jelenti, hogy szokjunk rá a napi kétszeri etetésre, mert így elkerülhető a habzsolás. Az emésztésük is gyorsabb lesz ezáltal.
5. Több zöldséget a tálba
A száraz táp egy részét váltsuk fel párolt zöldségekre. Ezek rostokban gazdagok, és a kalóriáját csökkentik az ételnek. Előfordulhat, hogy kedvencünk nem szívesen fogyasztja el a zöldségeket - ebben az esetben válasszunk alacsonyabb szénhidráttartalmú tápot.
6. Vissza a plusz bevitellel
A nap folyamán többször is adunk egy-egy finom falatot jutalomból, vagy csak úgy a kutyának. Ezt csökkentsük le a minimumra, mert bőségesen tartalmaznak kalóriát. Helyettesítsük zöldséggel, gyümölccsel, idény szerint.
7. Rendszeresen ellenőrizzük a súlyát
Hetente, vagy kéthetente mérjük le a testsúlyát kedvencünknek. Vezessünk erről naplót. A normál fogyás a súly 1-2 százalékának elvesztése hetente. Ennél ne legyen gyorsabb, viszont ha kevesebb, akkor változtatni kell a diétán.
8. Ne legyen egész nap étel előtte
Tartsuk magunkat - és ezzel együtt kutyánkat is - a szigorú etetési rendhez. Csak bizonyos ideig legyen a tál elérhető számára. Vegyük el tőle, ha maradt akkor is, mert ezzel megelőzhetjük az unalom elűzésére szolgáló evést.
9. Játsszunk többet
A játék mozgás és kalóriaégetés is egyben. Szánjunk időt naponta többször egy kis önfeledt közös programra. Jutalmazzuk, de inkább almával, vagy répával. Legyen többfajta ötlet a tarsolyunkban, hogy motiválni tudjuk kutyánkat, ha egyik-másik nem válna be.
10. Állatorvosi háttérrel dolgozzunk
Mielőtt belevágunk a fogyókúrába, konzultáljunk a kezelőorvossal. Ő ki tudja mutatni, ha a hízás hátterében egyéb egészségügyi probléma áll. Figyelemmel tudja kísérni a változást, és minden kérdésünkre választ ad.
Kedvencünket diétáztatni lelki kihívást is jelent. Hiszen vacsora közben azok a könyörgő szemek, az a halk sírás a szívünkig hatol. Nekünk is meg kell erősödnünk, hogy végig tudjuk csinálni, de az lebegjen a szemünk előtt, hogy mindezt a hosszú életű és egészséges kutyánkért tesszük!
Ha még többet szeretnél tudni a kutyák megfelelő táplálásáról, olvasd el a nyers étrendről szóló írásunkat
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: http://mom.me/
Indexkép forrás: http://canberravet.com.au/
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Kezdődik a suli – Így készítsd fel kutyádat a változásra
Közeledik a szünidő vége, de mi lesz a kutyusunkkal?