
3 jel, mely biztosan mutatja: a kutyádat stresszeli valami
2022. June 13., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kutyák sokáig képesek nyugodtan tűrni a kényelmetlen helyzeteket is, így nehezebb észrevenni náluk a stressz jeleit.
A kutyák máshogy élik meg a stresszhelyzeteket, mint mi. Nagyon sok dolog kelthet kényelmetlen érzést bennük, akár apróságok is. Vannak azonban olyan jelek, melyek alapján könnyen beazonosítható a gyülemlő stressz még akár a kezdő gazdiknak is! A felismerés az első lépés a megoldásig - a feszült állapotot több dolog is okozhatja: egy sérülés, betegség, vagy bármilyen környezeti dolog!
1. Túlzott lihegés
Minden kutya más - így máshogy is lihegnek. A gazdi feladata, hogy ismerje annyira a kutyáját, hogy tudja, mikor változik meg annak viselkedése: így akár a lihegés mértéke is. A meleg idő, a kánikula persze befolyásolhatja ezt.
A lihegéssel kutyáink a stressz kényelmetlen érzését próbálják csökkenteni, így jól jelzi a gondot. Ha a kutya a hűvös idő ellenére is (meleg esetén például légkondicionált szobában) egyre erősebben liheg, gyanakodhatunk valamilyen érzelmi vagy fizikai kényelmetlenség-érzésre.

Fotó: reference.com
2. Fül-szemek-farok
E három testrész együttesen olyan kifejezőek, mintha kutyánk beszélne hozzánk. Ha a kutya hátrahúzza a füleit, tudhatjuk, hogy feszült. Ugyanerre gyanakodhatunk, ha a kutya a szeme fehérjét mutatja, valamint a maga alá húzott farok, vagy a mereven tartott emelt farok is. Ezek együttesen szinte lengetik a vörös zászlót, igaz? Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket!

Fotó: freemotionanimalmassage.com
3. Étvágytalanság
Még a legfalánkabb kutya is elfordul az ételtől, ha nagyon feszült. Ez lehet annak is az oka, hogy sokan sikertelenül próbálkoznak étellel magukhoz csalogatni és (segítő szándékkal) megfogni egy kóbor, gazdátlan kutyát.
Akárcsak mi, a kutyák is elveszthetik étvágyukat stressz esetén. Így ha étvágytalanságot is tapasztalunk, gondolhatunk fizikai vagy érzelmi stresszre. Ha pedig még a kedvenc eledelét is huzamosabb otthagyja, mindenképp konzultálni kell az állatorvossal!

Fotó: countryliving.co.uk
Ha a tüneteket tapasztaljuk, érdemes különösen odafigyelnünk kutyánkra. A stressz eredhet testi betegségből, egy sérülésből, vagy akár környezeti tényezőkből is. Ahogy mi, úgy kutyáink is különböző módon birkóznak meg a stresszel, némelyiküknél a legapróbb dolgok is feszültséget okozhatnak. A gazdáknak ismerniük kell a kutyát: ha a kedvence könnyen stresszes állapotba kerül, nem kell azonnal halálos betegségre gondolnia a tünetek észlelésekor. Próbáljuk meg megtalálni a stressz okát, és megszüntetni azt!
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: countryliving.co.uk
Cikk első megjelenése: 2016. August 24.
"Ő az én kis életmentőm" - Kutyájának köszönheti, hogy időben kiderült, mellrákja van
„Luna nélkül nem jöttem volna rá, hogy baj van. És akkor nagyon másként alakulhatott volna a történetem."
Terápiás kutyák társaságában a gyermekek is kevésbé érzik magukat stresszesnek
Egy friss tanulmány szerint a kutyák jelenléte nyugtatóan hat a gyerekekre az iskolában, mely sokuk számára rendkívüli stresszel jár a mindennapokban.
A kutyák is lehetnek csiklandósak?
Elgondolkodtál már valaha azon, mit csinál a kutyád, amikor lábaival kalimpál, miközben a pocakját vagy hátát vakargatod? Lehet, hogy csiklandozza az érintésed?
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?