
5 dolog, amit jobb, ha nem nyel le a kutyád
Ellenkező esetben irány az állatorvos!
2017. augusztus 22., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A kutyák az orrukkal “látják” a világot, ám a szaglásukat az ízlelés is nagyban segíti. Ezért is van, hogy (főleg a kíváncsi kölyköknél), hogy minden, számukra új és érdekes dolgot meg is kóstolnak a szaglászás mellett. Ez azonban gyakran nagy bajok okozója is lehet!
Kutyáink, főleg míg fiatalok, mindent meg akarnak kóstolni, de előfordul, hogy valamit izgalmukban, vagy épp pusztán véletlenül nyelnek le. Gyakran egy-egy nyalás vagy kóstolás ártalmatlan, ám nem árt odafigyelnünk és tisztában lennünk azzal, mit szabad és mit nem - így könnyebben megelőzhetjük a baleseteket.
Az alábbi dolgokra különösen figyeljünk oda:
Kaki
A kakievés sok kutyás mumusa. Könnyebb dolgunk van, ha a kutya a saját, vagy kutya-, esetleg macskatársa végtermékét kóstolja meg: előfordulhat, hogy valamilyen ásványi anyag hiánya késztette erre, ez esetben az állatorvosunk adhat megfelelő készítményt kedvencünk számára.
Jobban oda kell figyelnünk, ha a természetben sétálva talált magának valamilyen állat ürülékét - ez esetben akár össze is szedhet valamilyen “kórságot”, vagy parazitát. Jellemző tünet lehet a hányás-hasmenés. Figyeljük a jeleket, és ha bármilyen változást látunk kutyánkon, irány az állatorvos! (Meg kell jegyeznünk sajnos, hogy az emberek által hátrahagyott végtermékkel is hasonlóan vigyázni kell…)
A kakievés okairól, tüneteiről, kezeléséről ide kattintva olvasható több információ.

Papír
Milyen csodálatos is a papír aprítása! Legalábbis sok kutya szerint. Vicces, vagy épp bosszantó a látvány, mikor apró darabokra szaggatják a WC-papírt, az újságot, vagy a kedvenc könyvünket. Ha egy-egy apró papírdarabot lenyel a nagy játékban az eb, nincs semmi baj. Nagy mennyiség azonban már gondot okozhat, főleg ha nagy nedvszívó képességű anyagokról van szó, mint a papírtörölközők, tamponok, törlőkendők. Ezek az emésztőrendszerben mint idegen anyagok, bajt okoznak. Az állatorvosok általában röntgen felvételen tudják csak megállapítani, hogy szükséges-e műtéti beavatkozás ennek eltávolítására. A magazinok, újságok papírjain használt festékanyag is káros lehet nagy mennyiségben.

Fémek
Az, hogy mekkora bajt okoz egy lenyelt fémdarab, függ annak méretétől és alakjától. Éles, hegyes tárgyak értelemszerűen nagy veszélyt jelentenek, egy nagyobb darab tárgy pedig könnyen elakadhat. Jobb félni, mint megijedni, keressük fel állatorvosunkat, ha valamilyen fém tárgyat lenyelt a kutyus!

Szövetek, puha játékok
Plüss játékok, zoknik, cipők… Gyakran esnek kutyáink fogainak áldozatául. Egy-egy apróbb darabka itt sem jelent gondot, ám a nagy mennyiség… Kutyáink gyakran nagyobb tolvajok mint hisszük, és alaposan meg tudnak lepni minket furcsa szokásaikkal. Mint az a labrador, akit műteni kellett a lenyelt zoknik miatt: összesen 43 darabot távolítottak el a gyomrából!

A természet kincsei
Imádjuk a természetet, erdőket, mezőket. Persze néha szuvenírt is gyűjtünk - na de hogy kutyánk is? Nagy mennyiségben azonban a megcsócsált és lenyelt levelek és kavicsok elzárhatják a beleket, botok pedig már akár a torokban is sérülést okozhatnak - hát még lenyelve! Figyeljünk oda a mérgező növényekre és gombákra is!
Forrás: iheartdogs.com
Több ezer hamis kisállat útlevelet állított ki a korrupt állatorvos – vádat emeltek ellene
Több mint ötezer kisállatnak állított ki hamis kisállat útlevelet a hatósági állatorvos és társa, egy szolgáltató állatorvos. A kiskutyákat és macskákat az Európai Unió több tagállamába szállították – a hamis papírokon túl a kölykök korával is baj volt, túl fiatalok voltak még a szállításhoz, ráadásul azonosító chippel sem rendelkeztek. A hatósági állatorvos és társai ellen vádat emeltek – börtön várhat rájuk!
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Miért szeretne a kutyám evés után játszani?
Jóízűen elfogyasztotta vacsoráját, majd hirtelen rátör a játszhatnék. Tényleg annyira finom volt, hogy kedvencünk örömében nem tudja visszafogni magát, és ki kell mozognia jókedvét? De hát pihennie kellene...
Kutya elsősegély tanfolyammal, és felelős gazdi képzéssel segíti az állatorvos a gazdik mindennapjait.
Dr. Piller Pálma állatorvosnak szívügye a felelős és tudatos állattartás terjesztése, és hiszi, hogy a betegségmegelőzést nem a rendelőben, hanem otthon kell elkezdeni. Célja hogy segítse az állattartókat felismerni a vészhelyzeteket, és megfelelően cselekedni a bajban.
Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés
Ha szeretnénk, hogy kedvencünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, gondoskodnunk kell egészségéről is. Ennek elengedhetetlen része az, hogy legalább évente egy alkalommal ellátogassunk az állatorvoshoz. Mire számíthatunk az állapotfelmérés során?