A behívás lélektana
2015. március 15., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Nevelés
„Gyere ide, hozzám, gyere már” – szinte naponta látni, hallani a parkok gyepén kidülledő szemekkel ordító gazdákat, akik próbálják magukhoz hívni rakoncátlan ebüket, sikertelenül. Pedig sok esetben elegendő lenne néhány praktikát bevetni, hogy a séták újra stressz mentessé váljanak.
Ingerek, illatok, nyomok. Egy park, kutyafuttató, vagy az erdő aljnövényzete maga a felfedezésre váró csodaország a kutyák számára. Mi, emberek szinte elképzelni sem tudjuk, hogy egy falevél mennyi izgalmas információt rejt magában. Minden fűszál újabb mozaikja a nagy egésznek… Amikor magunkhoz szólítjuk kedvencünket, ebből a varázslatból kell kiszakítanunk, és bizony ez nem könnyű feladat.
A szakemberek eltérően nyilatkoznak arról, hogy szabad-e, kell-e jutalmazni az ebet, ha megérkezik behíváskor. Az egyik oldal azzal érvel a "nem" mellett, hogy ne az étel miatt legyen hűséges kedvencünk, míg a másik fél a motiváció fontosságát hangsúlyozza. Valójában mindenkinek "ebre szabottan" kell dönteni. Egy karika virsli, egy falat sajt nagy segítség lehet a szagoktól elvarázsolt négylábú figyelmének felkeltésében. Ám vannak olyan fajták, akiknél a kedvenc játék (labda, rágóka, plüss állat) a lehető legjobb segédeszköz.
Amit felejtsünk el az az idegeskedés, a dühöngés, a kiabálás. Senki sem kíváncsi rossz hangulatunkra, beleértve kutyánkat is. A nyugalom, a kedvesség célravezetőbb, de ehhez nagyfokú türelem is szükségeltetik.
Ne csak akkor hívjuk magunkhoz kutyánkat, ha befejezzük a sétát, vagy visszamegyünk a lakásba, ugyanis ebünk társítani fogja a behívást a „vége a mókának” érzéssel, s ezek után nem szívesen rohan a lábunkhoz, hiába kérleljük. Séta közben is ajánlatos több alkalommal megismételni a behívást, így a gyakorlás mellett el-elkalandazó figyelmét is könnyebben tudjuk visszairányítani magunkra.
Érdemes eleinte hosszú pórázon gyakorolni, zárt helyen próbálkozni, s amikor már biztosnak érezzük, tágíthatjuk az ingerek körét. Jöhet az utca, a park, az erdő.
Fontos, hogyha minden igyekezetünk ellenére négylábúnk csak nagy nehezen fut be, ne szidjuk le, mert társítani fogja a negatív hatást a behívással.
Jól látszik, hogy ez egy sokmozaikos kölcsönös türelemjáték, amivel azonban érdemes foglalkozni, mert nincs annál hálásabb érzés, amikor kedvencünk szabadon futkoshat, sétálhat, mert pontosan tudjuk, hogy egy szavunkra mellettünk terem.
Ne adj préselt rágócsontot a kutyádnak, életveszélyes is lehet! Aktuális felhívás!
A népszerű jutalomfalat az utóbbi időben több ijesztő esetet is okozott: a kutyák rohamszerű állapotba kerültek a fogyasztásuk után.
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Kovászos kenyér a kutyádnak - recepttel
A kovászos kenyér egészséges verziója a kenyereknek. Kutyusod diétájába miért előnyös beiktatnod?