
A hűség jelképe: Hachiko
2021. március 09., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
A Shibuya állomás kutyaszobra méltán emeltetett. Nem akárkit, hanem a világszerte hűségéről híres Hachikot ábrázolja. Gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt példaként szolgál, Japánban a családot és összetartást jelképezi, és ideális képet teremt a kisiskolások részére.
A fajtáját tekintve akita Hachi története sem kezdődik másképp, mint bármely más kutyáé. 1923. november 10-én született nyolcadik kölyökként az alomban. Gazdája, Hidesaburo Ueno a Tokiói egyetem professzora csak 1924-ben vásárolta meg a picit, és vitte Tokióba a munkája miatt. A professzor vonattal utazott az egyetemre. Az állomásra a hűséges Hachiko kikísérte minden reggel, a vonat távozása után lefeküdt a peronra, és várt, csak várt gazdája érkezésére, hogy minél több időt tölthessenek együtt, hazakísérhesse a professzort.

Fotó: erdnomads.com
Egy nap aztán az imádott gazda nem jött többet. Hatchi a peronon várt egyedül, egészen késő estig, míg végül szomorúan hazakullogott. A rituálét minden nap megismételte, várta a professzort egész nap, hátha egyik este végre megérkezik. Időjárástól függetlenül, ha esett, ha fújt, az akita csak várta, hogy Hidesaburo hazatérjen. Több család is befogadta az ebet, de mindenhonnan megszökött, fenntartva a reményt, hogy ismét láthatja majd professzorát. Már a férfi özvegye is elköltözött a városból, hátrahagyva a hűséges kutyát, hiszen tudta, ez Hachi élete, nem foszthatja meg tőle. Ellátást a pályaudvaron dolgozóktól, és a járókelőktől kapott, egy-egy hotdog, vagy kolbász formájában, mégis hamar romlani kezdett fizikai állapota.
A helyiek ismerték, és nagyon megkedvelték az egyre soványabb kutyát, aki nap nap után rendületlenül feküdt a peronon, és fürkészte a tömeget gazdája után kutatva.

Fotó: youtube.com
Egyik évben Kikuzaboro Kobayashi, az akita kutyák kutatója, egyben a professzor tanítványa felismerte az állomáson, és megjelenítette egyik tanulmányában, ami a fajta hűségét volt hivatott bebizonyítani. A kutatás alapján abban az időben összesen 30 fajtatiszta akita akadt, akik mind kitartásukról, és gazdájuk iránti töretlen szeretetükről voltak jellemezhetők. A tanítvány gyakran látogatta Hachit, több cikk is született a témáról. Egy nagyobb lapban történt megjelenés után vált ismertté a hűséges eb története, innen egész Japán, később az egész világ megismerhette történetét, tudomást szerezhetett létezéséről. Az eb 1932-re igazi kinccsé vált (tudományos, és oktatási téren egyaránt).
1934-ben szobrot emeltek a tiszteletére. Az avatáson maga Hachiko is részt vett.
A kutyus nem várhatta örökké gazdája visszatértét. 1935-ben ő maga is az örök vadászmezőkre távozott, óriási űrt hagyva maga után a város lakóiban. A rák, és a kezeletlen férgesség végzetesnek bizonyult számára. Kitömött testét a Nemzeti Tudományi Múzeumban állították ki Tokióban. Legendája még ma is él.

Fotó: womendailymagazine.com
Forrás: erdekesvilag.hu
Cikk első megjelenése: 2015. december 04.
10 napon át várt a hűséges kutya a kórház bejárata előtt, hogy újra láthassa gazdiját
Nem tudhatta, hogy apukája már nem fog visszatérni hozzá. Ő mégis várt. Még a szakadó esőben is.
Hegyimentők hozták le a hegyről az akitát, aki rettenetesen elfáradt a túra végére
Egyik tappancsa megsérült, de valószínűleg enélkül is úgy gondolta volna: ha gazdái szeretnék, hogy lejöjjön a hegyről, akkor bizony le kell cipelniük. Mert ő egy tapodtat sem megy innen sehova.
Megmentette idős gazdiját a frissen örökbefogadott kutya - „Ő a mi hősünk”
Ruby azonnal segítséget hívott, mikor gazdija eszméletét vesztette, és beleesett az árokba. Nélküle "ki tudja, mennyi ideig lettem volna odalent anélkül, hogy bárki a keresésemre indult volna."
10 dolog, amit a kutyák nem szeretnek – mi emberek mégis csináljuk
Vannak azonban a szeretetnek olyan kifejezési módjai, ami emberek között rendben van, a kutyák viszont nem szeretik, de a gazdájuk iránti odaadásból mégis eltűrik. Aztán olykor, ha túlmegyünk egy ponton, akkor bizony odakapnak. Sok ember pedig ilyenkor meglepődik és nem is érti, hogy miért történt a baleset. Rosszabb esetben pedig a kutyát hibáztatják. Nézzünk meg néhány ilyet.
Halott gazdája testét őrizte a romok alól kimentett kutya Törökországban
Csodával határos módon találtak rá arra a kutyusra is, aki 6 napot töltött a romok alatt, amikor az egyik rengés során a ház maga alá temette a benne lakókkal együtt. A hűséges négylábú elhunyt gazdája testét őrizte, meg sem próbált kiszabadulni mellőle. Az őket megtaláló csapatnak komoly erőfeszítésébe került, hogy rávegye a négylábút, hogy elmozduljon szeretett embere mellől. Az esetről Csenay Tekinbas, a helyi Haytap állatvédő csoport képviselője számolt be.