A kutya-gazda kapcsolat is befolyásolja a kutyák stressz-szintjét
2021. május 13., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kutyák által tartósan megélt stressz összefügg a gazdával való kapcsolattal - állapították meg a svédországi Linköpingi Egyetem kutatói.
A kutyák és az emberek esetében is néhány hónapra visszamenőleg meg lehet határozni a stressz-szintet a haj- és szőrszálakban lévő stresszhormon alapján - olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
A szakemberek különböző fajtájú kutyáktól és a gazdáiktól vettek mintákat, amelyekben megmérték a kortizolkoncentrációt.
A tanulmány 18 vadászkutyára, köztük norvég elkhundra és tacskóra, valamint a farkasokhoz genetikailag közelebb álló ősi fajták 24 képviselőjére, egyebek között siba inura, basenjire és szibériai huskyra terjedt ki.
A gazdák mindegyike kitöltött egy kérdőívet a saját és a kutyája személyiségéről. Emellett a kedvenceikkel való kapcsolatukról is kérdezték őket, például hogy miként élik meg az interakciót a kutyájukkal, érzelmileg mennyire kötődnek hozzájuk és milyen problémákkal jár együtt számukra a kutyatartás.
"Az eredmények azt mutatták, hogy a vadászkutyák esetében a gazdi személyisége befolyásolta az állatok stressz-szintjét, de érdekes módon az ősi fajtáknál ez nem volt megfigyelhető" - mondta Lina Roth, az egyetem munkatársa. A szakember szerint ugyanakkor a kutya-gazda kapcsolat mindkét típusnál hatással volt a kutya stressz-szintjére, noha az eredmény kevésbé volt hangsúlyos az ősi fajtáknál.
Ugyanez a kutatócsoport egy korábbi tanulmányban kimutatta, hogy a pásztorkutyák, amelyek szoros együttműködésre képesek az emberrel, gazdájuk hosszú távú stressz-szintjét tükrözik. A szakemberek most figyelembe vették a pásztorkutyák és gazdáik közötti kapcsolatot is, aminek nyomán egyértelművé vált, hogy az szintén jelentős befolyással van a hosszú távú stresszre ezeknél a kutyáknál.
Az eredmények szerint a kutya-gazda kapcsolat az ősi fajtáknál befolyásolja legkevésbé a tartós stresszt. A vadászkutyák esetében egyértelmű a kapcsolat a kutyák stressze és a gazda személyisége, valamint a kutya-gazda kapcsolat között, ám kizárólag a pásztorkutyák képesek tükrözni gazdájuk stressz-szintjét.
Forrás: MTI
Indexkép forrás: Unsplash - Kojirou Sasaki
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?