A tavasz veszélyei
Interjú Dr. Varjú Gábor állatorvossal
2017. március 24., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Végre megérkezett a várva várt tavasz, újult erővel vághatunk neki kutyáinkkal a hosszú túráknak, tartalmas mezei sétáknak. Azonban néhány apróságra érdemes kellő figyelmet fordítanunk mielőtt elindulnánk.
A tavasz beköszöntével olyan veszélyekkel kell szembesülnie kutyának és gazdinak egyaránt, melyek komoly sérüléseket, egészségkárosodást okozhatnak, ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak. Dr. Varjú Gábor segítségével összegyűjtöttük a legalapvetőbb problémákat, figyelembe vételük előnyhöz juttathat a megelőzésben:
Mindenképpen a kullancsot nevezném elsődleges veszélyforrásnak, mivel komoly megbetegedéseket, akár halált is okozhat, ha egy fertőzött példány kapaszkodik meg szeretett házikedvencünkön. Állatorvosunktól megtudhattuk, hogy már márciusban is fokozott figyelmet kell fordítanunk a kullancsokra, ugyanis a rendelőben napi 5-10 kutya fordul meg, akiknél a diagnózis a babesiosis. Ezeknél az ebeknél legtöbbször már láthatóak a tünetek, mint például a magas láz, véres vizelet, sárgaság. A babesiosisnak van ellenszere, előrehaladott állapotából mégis rendkívül nehéz visszahozni az egészségesek soraiba kedvenceinket, így ha betegség gyanúja merülne fel mindenképpen forduljunk időben állatorvoshoz (ez természetesen nem csak a kullancs esetére igaz). Kullancsok által terjesztett betegség a lyme-kór is, de ennek előfordulására valamivel kevesebb az esély, kezelése viszont hónapokig tart. Érdemes tehát beoltatni ellene az ebet, ugyanis a betegségre kifejlesztett védőoltások elérhetőek a legtöbb állatorvosnál.
A kullancs elleni védekezés örök küzdelem a kutyatartók életében, de manapság már igen sokféle szer közül választhatunk a veszély elkerülése érdekében. Egyet le kell szögeznünk, ezen nem érdemes spórolni. A legújabb, és (sajnos) a drágább szerek nagyobb hatásfokkal taszítják a kullancsokat, mint hagyományos társaik, mivel ezeknek a hatóanyagához még nem alkalmazkodott a kártékony szervezet. A különböző cseppek, és nyakörvek hasznosak lehetnek, de érdemes kipróbálni a jelenleg leginkább bevált tablettákat is.
A cseppekkel kapcsolatban néhány tévhitet el kell oszlatnunk. Attól, hogy a túlhevült eb beszalad a folyóba fürödni nem múlik el az ellenszer hatása, ugyanis az anyag a faggyúmirigyekben raktározódik. Arra viszont ügyeljünk, hogy samponos fürdetéskor kimosódhat a szer a bőrből. Az újabb fejlesztésű cseppek nagyobb hatásfokúak ugyanis több hatóanyagot együttesen alkalmaznak. Jelenleg kizárólag állatorvosoknál szerezhetjük be a legfrissebb változatokat.
Másodlagos, de nem elfelejtendő veszélyforrás a lakott területek körüli erdőkbe kihordott hulladék. Sajnos egy tél alatt újabb, és nagyobb mennyiség gyülemlett fel olyan helyeken is, ahol addig nem találkoztunk vele. Fontos az elővigyázatosság, ha nem vagyunk elég körültekintőek kutyánk talpa bánhatja. Az egészen apró vágásoktól eltekintve a lábvéget ért sérüléseket altatásban összevarrják, ezzel jelentősen megrövidítve a gyógyulási, összeforrási időt. A kezeletlen sérülésekkel ellentétben (melyek gyógyulási ideje több hét is lehet) az összevarrt sebek egy bő hét alatt beforrnak, de ezekre is figyelmet kell fordítanunk, hiszen a talpon folyamatos, erős igénybevételnek vannak kitéve.
A kirándulások alkalmával járjunk nyitott szemmel, egy üvegszilánk, vagy vékony drót is komoly sérülést tud okozni. A kullancsok minden védekezés ellenére is megkapaszkodhatnak kutyánk szőrén, így séta után érdemes megejteni egy kiadós fésülködést.
Forrás: Dr. Varjú Gábor
Cikk első megjelenése: 2015. április 08.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!