A teszteknél is hatékonyabbak a koronavírus-kereső kutyák
2020. november 20., 13:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Nem csak gyorsabbak a teszteknél a kutyák, de fantasztikus orruknak köszönhetően pontosabbak is! Szinte 100%-osak a koronavírus érzékelésében!
A világ több országában is képeznek kutyákat arra, hogy szaglásuk segítségével jelezni tudják, ha egy személy szervezetében jelen van a koronavírus. A világon elsőként az Egyesült Arab Emírségekben, a Dubai Nemzetközi Repülőtéren kezdtek el koronavírus-kereső kutyákat alkalmazni. Az európai országok közül Finnországban álltak először munkába a kiképzett négylábúak.
A kutyák munkája több mint fantasztikus. A Helsinki Egyetem professzora, Anna Hielm-Björkman, a társállatok klinikai kutatására szakosodott állatorvos kutatásaiban figyelemreméltó megállapításra jutott a négy Covid–19-észlelő kutya munkáját tanulmányozva - írja az Index. Eszerint a kutyák nemcsak hogy gyorsabbak a vírusfelismerésben a teszteknél, de sokkal megbízhatóbbak is. A kutatónő szerint a tünetek megjelenése előtt öt nappal képesek kiszagolni, jelezni a vírust egy emberben, ami azt jelenti, hogy minden szempontból jobbak a pcr-teszteknél.
A The Sunday Times beszámolója szerint előfordult már olyan eset is, hogy a kutyák olyan személynél jeleztek, akinek a PCR-tesztje negatív lett, és tüneteket sem mutatott. Nem meglepő módon a kutyák orrának lett igaza: néhány nap múlva jelentkeztek is a tünetek. Ez azért fordulhat elő, mert a koronavírus a szervezetbe kerülés után néhány nappal kezd csak elszaporodni - ebben a pár napban nem biztos, hogy a teszt kimutatja a vírus jelenlétét, holott a szervezetben már jelen van. A kutyák orrát azonban nem lehet becsapni!
A Finnországban szolgáló kutyákat (ET, Kossi, Miina és Valo) a közelmúltban a finn ebtenyésztő szervezet a “Hero Dog” címmel ki is tüntette, elismerve önzetlen munkájukat.
A négy kutya nem csak szuper szimata miatt nagy segítség a reptéren: sok-sok ember napját teszik szebbé, vidámabbá ezekben a nehéz napokban. Susanna Paavilainen, a kutyákat kiképző Wise Nose szervezet vezetője szerint az utasok és a repülőtér személyzetei is szereti a négylábúakat, sokuk külön keresi is őket, vagy épp külön elköszönnek tőlük a nap végén.
Mert ilyen is lehet egy kutya wc!
A lisszaboni repülőtér kimaxolta a kutya wc fogalmát: ilyet még biztos nem láttál máshol!
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?