Állatkísérlet-mentes jövő? Történelmi jelentőségű állásfoglalást fogadott el az Európai Parlament
2021. szeptember 22., 14:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Egységesen az állatkísérlet-mentes jövő mellé állt az Európai Parlament. Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy indítson cselekvési tervet az állatkísérletek megszüntetésének érdekében.
667 igennel és 4 nem szavazattal elfogadta az Európai Parlament azt az állásfoglalást, mely beszüntetné a jövőben az állatkísérleteket - egyben felszólítja az Európai Bizottságot, hogy indítson az állatkísérletek megszüntetésére egy cselekvési tervet. Az állásfoglalás célja, hogy prioritásként kezeljék az állatok felhasználását mellőző tudományos módszerek felé való elmozdulást, többek között a kutatás, a hatósági tesztelés és az oktatás területén. Emellett az állatmentes kutatások finanszírozásának növelését is szorgalmazza.
A Humane Society International szervezet szerint jelenleg évente mintegy 10 millió állatot használnak fel invazív kísérletekhez az EU laboratóriumaiban. A kutatók majmokon, kutyákon, macskákon, nyulakon, patkányokon és egereken végeznek kísérleteket - írja a greendex.hu.
Az állásfoglalás elfogadását megelőzően a PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) több évig folytatott lobbit, melyet az adataik szerint 6,5 millióan támogattak.
A lobbizás részeként a PETA az Európai Parlament képviselőinek bemutatta a kutatás korszerűsítéséről szóló megállapodást.
A PETA kiemelte, hogy az állatokon végzett kísérletek nem jelzik előre megbízhatóan az emberi reakciókat. A Kortárs Tudományos Központ (CCS) szerint például az állatkísérleteken áteső gyógyszerek és vakcinák több mint 90 százaléka megbukik az emberi klinikai vizsgálatok során - írják. Ezért a kutatók más módszereket fejlesztettek ki, többek között laboratóriumban növesztett emberi szerveket, virtuális embereket, emberi chipmodelleket sőt mesterséges intelligenciát és élő emberi szövetek 3D nyomtatását is használják a tesztekben. Ezek a módszerek ígéretesek, mivel az emberi biológián alapulnak, emellett gyorsabban és olcsóbban is bevezethetők, mint az állatkísérletek.
Indexkép forrás: Unsplash - Marten Bjork
Egy évvel mentése után ilyen boldog életet él a kísérleti telepről gazdisodott beagle
Szívmelengető látni, milyen kíváncsisággal és örömmel veti bele magát az életbe a kutya, aki korábban semmit nem látott a világból.
Tilalom az állatokon tesztelt kozmetikumokra januártól New York államban
New York állam betiltotta az állatokon tesztelt kozmetikumok értékesítését, és ezzel az Egyesült Államok tizedik állama, ahol állatvédelmi okokból korlátozzák a megvásárolható termékek körét.
26 kísérleti beagle kapott esélyt egy új életre
Új, sokkal boldogabb életre kapott esélyt az a 26 beagle, akik a fajtamentők gondozásába kerültek. Számukra örökre vége a kísérleteknek!
Több mint 10 millió állatot használtak fel egyetlen év alatt kísérletekre az Európai Unióban
Az Európai Unió tagországaiban 10,7 millió állatot használtak fel állatkísérletekben 2017-ben, és további 12,6 millió állatot neveltek és öltek meg tudományos célból anélkül, hogy végül felhasználták volna őket állatkísérletekben - derül ki abból az uniós jelentésből, amelyben először összegezték a kutatási célra használt állatok számát.
200 állat menekült meg a német horror laborból!
Sikerült bezáratni azt a német laboratóriumot, melyben kegyetlen embertelenséggel bántak a kísérleti állatokkal. A laborból kikerült sokkoló felvételek az egész világot megrázták.