Alvászavar II. - Mozgáshiány és hormonok
2017. december 09., 13:45
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
A kutya alvását megzavaró dolgok listáján gyakori szereplő a lefárasztás és lemozgatás hiánya. Ez lehet szellemi és fizikai szintű probléma egyaránt.
Legegyszerűbb megoldása természetesen a kellő szellemi és fizikai terhelés, pl. nagy séták a friss levegőn, játékkal vagy némi munkával, feladatokkal fűszerezve.
Sajnos sok gazdi nem tud elég időt szánni ezekre a dolgokra. Némelyek azért, mert a mindennapok rohanásában képtelenek elég időt szakítani mozgékony kedvencükre. Esetenként az is előfordul, hogy egy kutya olyan magas energiaszinten áll, hogy a „lefáraszthatatlan” kategóriába tartozik. Utóbbi esetben a napi két óra intenzív testmozgás meg sem kottyan a kutyának, még akkor sem, ha közben volt játék és kihívás a számára. Ilyen kutya inkább munkakutyának való.
A ki nem mozgott feszültség hormonálisan is megnyilvánul a kutya szervezetében, ami megjelenik idővel az izmok feszülésében, kötöttségében. Ez aztán visszahat az idegrendszerre, mert kényelmetlen az állatnak: a felesleges feszülés akár fájdalmassá is válhat, ami többek között rontja a kutya alvásminőségét. Gyakran megfigyelhető az ilyen kutyáknál, hogy idegesek, ingerlékenyek, amit okozhat a nem elegendő mozgás, de akár a kialvatlanság (és fejfájás?) is.
A gyógynövényes kezelés csak kiegészítő eszköz ilyenkor, és célja ugyan nem a kutya „szedálása”, mégis hasznos olyan drogok használata, melyek a központi idegrendszer ingerületátvivő anyagainak hatását blokkolják. Magyarul ez azt jelenti, hogy lassítják, némiképp gátolják az állat különféle ingerekre adott reakcióinak kialakulását. Ez a gyakorlatban csak a túlreagálást szünteti meg, azonban „lebutított” állapotot, ahol feltűnően késleltetett a kutya reakciója, nem okoz. Egy profi szakember olyan komplett receptet állít össze, melyben az izomlazító és görcsoldó herbák is helyet kapnak, hiszen a felesleges izomfeszülés oldása ilyenkor nagyon fontos. Ne feledjük, hogy állhat egészségügyi probléma is az alvászavar hátterében, ezért állatorvos tanácsát kérjük ki, mielőtt a fitoterápiához nyúlnánk!
A kutyák izomlazítására és megnyugtatására biztonságosan etethető herbákról a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A fiatal agrármérnök-állatorvos szerzőpáros könyve minden kutyatartó polcának értékes darabja lehet.
Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk
Gondoltad volna, hogy a kutyák ugyanolyan mélyen élik meg az érzelmeket, mint mi, bár azokat a fajukra jellemző módon fejezik ki?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Betegségre is utalhat, ha a kutya folyton szomjas, túl sokat iszik
A fokozott szomjúságérzet gyakran átmeneti állapot kutyáknál, ám ha hosszabb időn át fennáll, vagy egyéb tünetek kísérik, jelezhet egészségügyi problémát. Tudj meg többet a lehetséges okokról!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”