Alvászavar kutyáknál III. - Félelem és nyugtalanság
2017. december 14., 06:00
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
A félős kutyák álmukban is gyakran élnek át félelmet, illetve, ha éjszaka zajokat, hallanak, könnyebben felriadnak. A felriadással még nem is lenne gond, ha nem indulna be a szervezet pánikjelező működése a stressz hormonok hatására, ami végképp megakadályozza, hogy ismét nyugodtan álomba merüljön.
Ha a fekhelyük kényelmetlen, forgalmas helyre, esetleg vízér fölé van téve vagy huzatos, akkor még nehezebb visszaaludniuk. Néhány érdekes esetben arról számoltak be a gazdák, hogy kutyáik meredten bámultak „valamit” a szoba bizonyos pontján, és idegesen viselkedtek a közelben. Akár vonyításig, dühös ugatásig vagy behúzott farokkal nyüszögésig is fajult a dolog. Tértisztítás (szelleműzés??) után ezek a problémák egy csapásra megszűntek, és a kutya (valamint gazdái) visszanyerték normális nyugalmukat. Nos, ebben van, aki cseppet sem hisz, de a beszámolók miatt ezt a jelenséget sem érdemes kihagyni a számításból, ha nem jól alszik négylábú kedvencünk. Természetesen, okosabb előbb az állatorvosnál kezdeni, hiszen gyakran valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben, ami fájdalmat, feszülést, rosszullétet okozva akadályozza a nyugodt pihenést.
Gyógynövényekkel az idegrendszer nyugtatása és a szív erősítése a két legfontosabb hatáspont. Az enyhe hatású citromfűtől kezdve bevethető az erősebb komló vagy macskagyökér. Csak szakember által összeállított receptre hagyatkozzunk, mert az arányok és az adagolás nagyon sokat számít a megfelelő hatás kiváltásában, a nem kívánt mellékhatások elkerülésében. Hasznos lehet a gyógynövényes alvópárna is, melybe tehetünk például komlót és levendulát. Ügyesen elrejtve kutyánk fekhelye alá, úgy fejti ki illat-hatását, hogy közben ebünk nem rágja szét játékból. Az aromaterápia is megoldást hozhat, előbb azonban illatpróbával engedjük kedvencünket illóolajat választani!
A kutyák megnyugtatására biztonságosan etethető gyógynövényekről többet a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A fiatal agrármérnök-állatorvos szerzőpáros könyve bővelkedik szép képekben és hasznos tippekben.
A tudósok szerint egészségesebb lehet, ha kutyával alszunk
Egy tanulmány során azt találták a kutatók, hogy nem csupán egészséges lehet az, ha a gazdi a kutyájával alszik, de egyenesen jobb lehet, mint egy macskával vagy akár emberrel való alvás!
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!
Bizalom – 6 jel, hogy a kutyád az életét is Rád bízná
A kötelék gazdi és kutyája között hihetetlenül erőteljessé válhat, értéke számokban nem mérhető. Egymás iránti szeretet, megbecsülés, de mindenek felett bizalom, amin alapszik. Milyen jelekből tudhatod, hogy kedvenced bízik benned?