
Apró hibák – így nevelheted félre kutyusod, ha mindent rágcsál
2023. április 03., 15:45
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Nem is mindent! Csak egy picit a tapétát, meg az étkezőasztal lábát. Ja és a kanapé bal sarkát a nappaliban, de az már úgyis régi volt, megérett a cserére. Amúgy a párnájukat a kölykök szétrágják legalább egyszer, nem? Ez igazán nem számít rombolásnak. Ő csak kétszer rágta szét. A távirányítót meg a gyerek hagyta elöl, csak megvizsgálta picit, pár fognyom maradt rajta…
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Ismerős a helyzet, ugye…? Van néhány tanítási, nevelési típushiba, amit a gazdik hajlamosak elkövetni. Ha figyelsz ezekre, Te egész biztosan nem fogod olyanra tanítani a kutyusod, amire valójában nem szeretnéd. Sem olyan helyzetbe hozni, ami kellemetlen neki.
1. Kezdjük azzal, a kölyköknek rágcsálniuk kell.
A fogváltás ugyanúgy bizsergeti az ínyük, mint a gyerekeknek. Plusz beléjük van kódolva a rágás igénye. Olyan ez nekik, mint neked a telód pörgetése. Kikapcsoló, lazító elfoglaltság.
De ettől még nem kell szétszedniük a házat! Hogy tudod ezt megelőzni? Jó hír, hogy ezer és egy praktika rendelkezésedre áll. Választhatsz kifejezetten kölyköknek gyártott rágójátékokat a szaküzletekben vagy rendelhetsz a netről. Ezek természetes gumiból készülnek és puhábbak, mint a felnőtt kutyák számára gyártott játékok, így nem tesznek kárt a fogazatban vagy az állkapocsban tartós rágcsálás esetén sem. Ilyenkor persze végig légy mellette, nehogy lenyeljen egy darabot és az bélelzáródást okozzon később! Aranyszabály: a gazdi végig felügyeli kutyusát játék vagy rágcsa közben! Adhatsz a fiatal kutyusnak állati eredetű rágcsit is: bikacsök-darabot, szárított nyuszifület, a malac-orr is kedvelt opció. Ezeket (egy részüket, amennyit képes leválasztani az eredeti rágcsiról) el is fogyaszthatják. Ez megadja nekik a „zsákmányolás” élményét is.

Fotó: Unsplash - Tim Umphreys
2. A kutyusom felnőtt és főleg akkor rág, ha egyedül van hagyva.
No ez már összetettebb képlet. Történhet mindez szeparációs szorongástól vezérelten, de szimpla unalomból is. Ha „csak” utóbbi a gond, azt könnyebb orvosolni. A legtöbb unalomból bútort rágó kutyus ugyanis nem „domináns”, engedetlen, még csak világuralomra sem akar törni. Ellentétben a legtöbb ilyen esetben hangoztatott kutyakiképzői véleménnyel… Egyszerűen megpróbálja elszórakoztatni magát unalmas perceiben. Előzd ezt be! Amikor még otthon vagy, rejtsd el kedvenc játékait a lakásban és biztasd őt, hogy keresse meg azokat! Vagy „fektess szagnyomot”! 2-3 méteren keresztül érints egy sajt-darabkát a padlóhoz. Rejtsd el egy bútor lába mögé a végén. Mutasd meg neki az első pontot, ahol padlóhoz érintetted a sajtot és biztasd, hogy keresse meg! Megismételheted kolbásszal és virslivel is, máris három különböző nyomon haladhat. Az orrhasználat és a keresés le fogja őt fárasztani mentálisan, kevesebb szabadgyöke marad rágcsálni. Persze mindezt a kellő fizikai kimozgatás mellett, hiszen a hosszas sétát, a közös futást semmi sem pótolja!

Fotó: Unsplash - Justin Veenema
3. A kutyámnak nincs türelme ilyen kereséshez, jobban szeret ugrándozni, mozogni.
Ez szuper! Akkor változatosan tudod őt mozgatni a futás, kerékpározás, puller, frizbi, vadászbot, labdás apportmunka, kiegészítésképp egy otthoni futópad segítségével. Érdemes mozgékony kutyusnál kihasználni a tereptárgyakat, is, melyek felbukkannak a séta során: át lehet őt ugratni egy padon, fel és le lehet szökkenni partfalas rész mentén, térköveknél. A puller segítségével végrehajtott ugrásos gyakorlatok szintén csökkenteni fogják kiskedvenced energiaszintjét.
Hogy ez miért fontos?
Mert a romboláshoz energiák kellenek. Minél kevesebbel rendelkezik, annál tovább marad az otthonotok épen, rágásmentesen.
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash - Justin Veenema
Cikk első megjelenése: 2021. szeptember 13.
A félelem szaga és a boldogság illata - Másként reagálnak rá a kölykök és a felnőtt kutyák
Érdekes eredményekre jutottak a kutatók, amikor azt vizsgálták, különbözően reagálnak-e a szagokra a fiatal és felnőtt kutyák.
Miért őrjíti meg a kukásautó a kutyákat?
Zajos, szagos, döcög, zörög. Időnként felbukkan, aztán lassan tovább áll. Kedvencünk is kikel magából? Legszívesebben elkergetné?
Miért szeretne a kutyám evés után játszani?
Jóízűen elfogyasztotta vacsoráját, majd hirtelen rátör a játszhatnék. Tényleg annyira finom volt, hogy kedvencünk örömében nem tudja visszafogni magát, és ki kell mozognia jókedvét? De hát pihennie kellene...
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Miért csikorgatja a kutya a fogait?
Szokatlan és meglepő, de kedvenceinknél is előfordulhat: a fogcsikorgatás. Mi okozza, mire utalhat, és mit tegyünk, ha észleljük kutyánknál?