Az időskori demencia előfordulása évente 50%-kal nő, miután a kutya betölti a 10. életévét
2022. szeptember 06., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Egy friss tanulmány szerint a betegség kockázata évről-évre nő, ha kedvencünk elérte a 10 évet.
Azt mondják, öreg kutya nem vén kutya, és bizony ők is tudnak újat mutatni, új trükköket tanulni, legfeljebb kicsit lassabban. De nem mindig van ez így, és talán éppen az az állapot gördíthet akadályokat a mindennapok megszokott folyamába, mellyel nem igazán szeretnénk szembenézni. Pedig létezik: az időskori demencia, vagyis a kognitív diszfunkció (Canine Cognitive Dysfunction – CCD) a kutyáknál is megjelenhet:
Az időskori szellemi hanyatlást vizsgálva, a Washingtoni Egyetem tudósai azt találták, hogy azok a kutyák, akiknél diagnosztizálták az állapotot, alábbiakat tapasztalhatják: „a tanulási és emlékezési képességek visszaesése, a térérzék elvesztése, a szociális interakciók megváltozása, az alvási szokások zavara”.
Éppen ezért fontos, hogy a gazdik még jobban odafigyeljenek idősödő kedvencükre, és észrevegyék a demencia jeleit, mondta el Dr. Dana Varble, az Észak-Amerikai Állatorvos Közösség állatorvos-vezérigazgatója a CNN hírcsatorna kérdésére:
„Sajnos nagyon gyakran előfordul, hogy a kisállattartók úgy vélik, kutyájuk 'csak elkezdett lelassulni', és nem ismerik fel, mi mindent tehetnek a szellemi hanyatlás folyamatának lassítása, a vele járó problémák enyhítése érdekében”. Hozzátette, hogy a szellemi aktivitás és gyakorlás ugyanúgy fontos a kutya mentális jóllétének és egészségének megőrzésében, mint nálunk, embereknél.
Az elmét is megdolgoztató feladatok, játékok csökkenthetik a demencia kialakulásának kockázatát. A kutatás rámutatott arra, hogy a CCD előfordulásának aránya 6.5-ször nagyobb volt azoknál a kutyák, akiknél erre nem fordítottak figyelmet.
„Talán éppen ennek köszönhető, hogy az általunk vizsgált kutyák körében ritkábban jelent meg a betegség tevékenyebb életmód esetén. Ugyanakkor fontos leszögezni, hogy ez az összefüggés pusztán azért is lehetséges, mert kognitív hanyatlásuk miatt a kutyák kevesebb aktivitást mutattak” - feltételezik a kutatók a Scientific Reports-ban megjelent tanulmányban. Ezek az eredmények segíthetnek a betegség diagnosztizálásában nemcsak kutyáknál, de embereknél is.
„A kutyákat és embereket érintő kognitív betegségek között egyre nyilvánvalóbb párhuzamot vélünk felfedezni. Ha a kutyák esetében pontos a CCD diagnózis, a kutatóknak lehetőséget ad, hogy jobb modelleket alkothassanak az állatokra vonatkozóan, mely az emberi populációk öregedésének vizsgálatában is segítséget nyújt” - fejtették ki álláspontjukat.
A kutatók több mint 15 ezer kutyát tanulmányoztak a Dog Aging Project (Kutya Öregedés Project) 2019 decemberétől egy éven át. A gazdikat egy alapos kérdőív kitöltésére kérték, melyben kutyájuk egészségével és mentális hogylétével kapcsolatos válaszokat kellett adniuk. Ezt követően életkor szerint csoportosították a négylábú résztvevők adatait.
Az életkorra vonatkozóan kiderült, hogy a CCD kialakulásának kockázata évente 68 %-kal nőtt, ha a kutya elérte a 10. születésnapját. Ugyanakkor ez az arány 52%-ra csökkent, amikor olyan tényezőket is számításba vettek, mint a kutya fajtája, meglévő egészségügyi problémái, és az ivartalanítást is ide sorolták.
Az eredmények alapján maguk a kutatók is meglepődtek, amikor a megkérdezettek csupán 1.4 %-a válaszolta azt, hogy kedvencénél időskori demenciát diagnosztizáltak.
Úgy tűnik, a betegség jóval gyakoribb, mint hinnénk – éppen ezért is fontos tudnunk róla, hogy segíthessünk kisöregünknek eligazodni a mindennapokban.
Demencia kutyáknál – 10+1 tipp a nyugodt mindennapokhoz - Kutyabarát helyek
Egy demenciával küzdő kutya gondozása kisebb-nagyobb kihívásokat rejthet magában, komoly feladat elé állítva kutyát és gazdit egyaránt. Hogyan segíthetünk kedvencünknek megbirkózni mindezzel?
Forrás: people.com
Indexkép forrás: rover.com
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.
Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják
Gazdija elsírta magát, amikor először megpillantották egymást. Megható videó!
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.