
Botrányos toklász helyzet
Az ország összes nagyobb városában tarthatatlan állapotok uralkodnak a közterületeken.
2023. június 24., 08:00
Szerző: Kris Baumann
Kategória: Közérdekű
A közösségi média oldalai hetek óta olyan gazdik beszámolóitól hemzsegnek, akiknek a kutyusából az állatorvosoknak kellett eltávolítani az egérárpa kalászának egy száraz darabját, ismertebb nevén toklászt.
Nem véletlenül rettegik a kisállat tulajdonosok ezt a növényt, hiszen rettenetesen sok galibát és nagy fájdalmat tud okozni. Négylábú barátunk nem csupán belélegezheti, hanem le is nyelheti, de a fülébe, mancsába, szemhéjába, vagy akár a fogínyébe, illetve a garatba is belefúródhat. Majd onnan további utat talál magának a mélyebb rétegekbe is. Ráadásul sokszor nagyon nehéz észrevenni.
Sokféle tünete lehet, ha kedvencünkbe toklász fúródott. Akár hetekig is képes vándorolni a bőr alatt, komoly károkat okozva közben a szövetekben. Útja során gyulladást, fertőzést és olykor súlyos szövődményeket is okoz mire vizsgálatok sora alatt kiderül, hogy ez a kis növénydarab felelős a mérhetetlen szenvedésért.
Vakarózás, fejrázás, tappancs rágás, kényszeres viselkedés, egyensúlyzavar, mozgásra/érintésre erős fájdalom jelentkezése – ezek mind utalhatnak arra, hogy toklász van a kutyusban.

Forrás: https://www.freeimages.com/
A legjobb megoldás minden esetben a mielőbbi, szakszerű eltávolítás. Ugyanis minél tovább marad a testben a növénydarab, annál nagyobb károsodást okozhat.
A Gizmók Állatorvosi Rendelő és Patika nemrég Facebook oldalán osztotta meg, hogy egyetlen kutyus orrából 5 db toklászt szedtek ki altatásban, endoszkópos eljárással. A poszt itt olvasható.
És nem ők az egyetlen állatorvosi rendelő, akiknek a napjai legnagyobb részét mostanában az teszi ki, hogy négylábú társainkból eltávolítsák ezt a végtelenül ártalmas, és annál szaporább növényt.
És, ha valakiben most az merülne fel, hogy mit lehet tenni megelőzésként… Nos, ez jogos és helyénvaló kérdés. Csakhogy, amíg a korábbi években erre az volt a kézenfekvő és logikus válasz, hogy el kell kerülni az olyan helyeket, ahol ez a növény megtalálható, ma már ez a megoldás nem tud működni. A nagyobb városokban és a fővárosban ugyanis lassan talpalatnyi hely sincs, ahol ne ez a növény uralkodna, vagy ne lenne tele minden a kaszálás után hanyagul otthagyott darabjaival.
Annyit tehetünk, hogy minden séta után alaposan átnézzük kedvencünk minden porcikáját, a száját is. És, ha a fenti viselkedések bármelyikét tapasztaljuk, akkor mielőbb orvoshoz fordulunk vele.
Indexkép forrás: https://pixabay.com/
Miért fontos, hogy rágjon a kutya?
Ha a kutyát nem hagyjuk rágni, komoly egészségügyi problémákat okozhatunk vele. Hogyan segítsük elő a kutya rágását?
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?
A kutyák is lehetnek csiklandósak?
Elgondolkodtál már valaha azon, mit csinál a kutyád, amikor lábaival kalimpál, miközben a pocakját vagy hátát vakargatod? Lehet, hogy csiklandozza az érintésed?
Mit tegyünk az oly sokakat érintő fogkő ellen?
Kellemetlen szájszag, gyenge fogak, drága fogászati kezelések. Mivel előzhetjük meg a problémát?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?