10 elképesztő tény kutyáinkról
2023. June 25., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Híresek kiváló szaglásukról, de mi a helyzet a kutyák látása és hallása terén? Vajon nekik is van ujjlenyomatuk? És tényleg mindent megértenek, amit mondunk nekik?
Megosztjuk velük otthonunkat és életünket, cserébe barátsággal, hűséggel és feltétel nélküli szeretetükkel ajándékoznak meg minket. Minden nap tanulhatunk tőlük, róluk valami újat - ezúttal pedig kutyás tudástárunk bővítéséhez kívánunk egy kis segítséget nyújtani.
1. Fekete-fehér vagy színes?
Sokáig úgy tartották, a kutyák fekete-fehérben látják a világot. Kutatások hatására megdőlt ez a nézet, ők is látnak színeket, csak nem olyan élénken, mint mi. A kék, zöldessárga, sárga és a szürke árnyalatait látják, ám nem tudnak különbséget tenni a piros és zöld között. Viszont nálunk jóval élesebben látnak sötétben, köszönhetően a tapetum lucidum (Tapetum: réteg, bevonat, hártya; lucidum: fényes, fénylő) nevű speciális rétegnek, mely a szemfenékről visszaveri a fényt a retinára. Erős fény mellett pupillájuk összeszűkül, sötétben kitágul, és kevés fény mellett is tisztábban látják a képet.
2. A kutyaorr csodája
A kutya szaglóközpontja negyvenszer nagyobb területet foglal el agyában. 300 millióra becsült szaglóreceptorainak hála szaglása 10-100.000-szer erősebb az emberénél. Egy példával élve, míg a mi orrunknak – jó esetben – feltűnik egy teáskanálnyi cukor egy csésze kávéban, addig kedvenceink ugyanennek az aprócska mennyiségnek a szagát egy sportmedence vízében is megtalálnák.
Nem véletlenül alkalmazzák őket megannyi „dolog kiszagolására”, a robbanóanyagoktól kezdve a kábítószereken át az emberi szervezetben bekövetkező – akár életveszélyes – változásokig. Óriási segítséget jelentenek a cukorbetegek és az epilepsziával küzdő társaink számára! A daganatok jelenlétét már a diagnosztikai eljárások előtt, korai stádiumban is képesek felismerni. De már baktériumok és kártevő rovarok detektálására is sikerrel alkalmazzák őket.
A kutya orra azért nedves, mert kibocsát egy vékony réteg váladékot, mely segít nekik a szagok felvételében. Azért nyalja meg az orrát, hogy mintát vegyen az illatból a száján keresztül.
3. Egyedi orrlenyomat
Hozzánk hasonlóan a kutyák is egyedi ujjlenyomattal rendelkeznek, bár esetükben nem ujj-, hanem orrlenyomatról beszélhetünk. A kutyaorr mintázata – barázdái és görbülete - ugyanis olyannyira egyedi, hogy tökéletesen alkalmas tulajdonosa beazonosítására. (De azért inkább ne nyomjuk bele a tintába, sem festékbe, hogy meggyőződjünk erről...)
4. Azok a bájos fülek...
Nemcsak a hallásban, hanem a kommunikációban, aktuális érzelmi állapotuk kifejezésében is fontos szerepet játszik a kutyafül. Mozgatásában tucatnyi izom vesz részt. Kutyáink a magas hangokat is kitűnően hallják: míg mi legfeljebb 20.000 Hz-ig érzékeljük a hangokat, kedvenceink hallása akár 45.000 Hz-ig is terjedhet. Az általunk hallható hangok tartományát meghaladó ultrahangokat is képesek meghallani, pl. a behíváshoz használt kutyasíp hangját.
5. Finom – nem finom?
A kutyák kb. 1700 ízlelőbimbóval rendelkeznek, míg nálunk 9000-re tehető ez a szám (a macskáknál alig éri el az ötszázat). Nyelvük érdes, felületét apró dudorok borítják, itt helyezkednek el az ízlelőreceptorok. Táplálkozásnál elsődlegesen szaga alapján döntik el, hogy az adott élelem ehető-e, ezt követően lépnek működésbe az ízlelő- és tapintó receptorok. S hogy hol érzékelik az ízeket? A savas és savanyú ízeket nyelvük egész felületén, az édeset a nyelv oldalán, míg a sósat az alján.
6. Kapar, kapar...
Ugye neked is feltűnt, hogy kedvenced dolga végeztével erőteljes kaparásba kezd, hogy „eltüntesse” nyomait? Nos, ennek pont az ellenkezője történik: a mancsukban lévő illatmirigyek segítségével jelölik meg területüket. Hőség esetén pedig talppárnáikon át izzadnak, s a folyamat közben elszaporodó baktériumok okozzák a pattogatott kukorica vagy éppen egy érlelt sajt illatához hasonlító jellegzetes kutyalábszagot.
7. Egyedi illatok
Nemcsak ismerkedés közben, hanem a barátaikkal történő találkozásnál is kíváncsian megszaglásszák egymás fenekét. Az itt található mirigyek csak az adott négylábúra jellemző illatanyagokat bocsátanak ki, mely az azonosításban elengedhetetlen segítséget nyújt.
8. Hőleadás
A kutya testhőmérséklete magasabb a miénknél, élettani értéke 38,5-39,5°C között mozog. Hőség esetén ennek megtartása nehezebben megy számukra, mivel velünk ellentétben egyedül a talppárnáikon keresztül tudnak izzadni. Felhevült testük hűtésére a lihegést használják, kis erőfeszítéssel a percenkénti 30-40 levegővétel többszörösére is nőhet ennek ritmusa.
9. Mindent megért?
Egy átlagos kutya intelligencia-szintje egy kétéves gyermekének felel meg. Hihetetlen, de akár 150-200 szót is fel tudnak ismerni. Ennek is köszönhető, hogy más állatfajokhoz képest jóval könnyebben kommunikálnak velünk, és bizony könnyen rászedik a gazdit vagy kutyatársaikat, hogy elérjék, amit szeretnének, legyen szó sétáról, játékról vagy a jutalomfalatról.
10. Szívünk egy ütemre dobban
Nyugalmi állapotban a közepes és nagytestű kutyák szívverése 60-100 között mozog percenként, akárcsak a mi esetünkben. Kistestű társaik szíve ennél jóval gyorsabban ver, elérheti a 140-et is. A számadatokon túl még egy érdekes jelenségre is fény derült: egy harmonikus, szeretetteljes kutya-gazdi kapcsolatban olyannyira egy hullámhosszra kerülhetünk kedvencünkkel, hogy szívritmusunk is idomulhat egymáséhoz. Szívmelengetően hangzik, ugye?
Forrás: iheartdogs.com, rd.com
Indexkép forrás: spruce.com
Cikk első megjelenése: 2017. June 02.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Bűzmirigy gondok kutyáknál - apróságból nagy baj is lehet!
Kicsi a bors, de erős - akárcsak kedvencünk bűzmirigye, mely kellemetlen szagok és bajok forrása lehet. Mit kell tudnunk róla, és mit tehetünk betegsége esetén?
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
5 hasznos tanács, ha segítőkutyás párossal találkozunk a sétán
Mit tegyünk, és mit ne tegyünk, amikor úgy hozza az élet, hogy a sétán összetalálkozunk egy segítőkutyával és gazdijával?