Domináns viselkedésnél vajon segíthetnek-e a gyógynövények?
2017. december 01., 13:00
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
A válasz egyértelműen igen, de másképp hatnak ilyen esetekben a gyógynövények, mint sokan elsőre gondolnák. A legtöbb kutyánál előfordul időnként, hogy vannak nehezebben kezelhető pillanatai.
Ilyen, ha például elszökik a kutya, vagy az eledel miatt az emberre morog, netán gazdája tiltása ellenére ugat, támad. Idővel egyre nyugtalanítóbbá válhat, és rögzülhet a helytelen viselkedésminta.
A herbáktól nem múlik el a kutya domináns magatartása, azon a gazdinak (és egy kiképzőnek) dolgoznia kell. Ha például kérés nélkül ölbe ugrik a kutya, vagy felugrik a gazdára, az bizony már a dominancia egyik formája. Ugyanígy, ha a kutya megy elöl, és a pórázon „maga után húzza” kétlábú gondoskodóját, bizony ott sem az ember van elöl a rangsorban. Többnyire szakszerű bánásmóddal ezek megszüntethető viselkedési problémák, és ilyenkor semmi szükség a növényi hatóanyagokra!
Azonban egyes kutyákat keményebb fából faragtak, miközben gazdájuk hajlamos nem falkavezérként viselkedni: nos, ez nem egy szerencsés kombináció. A másik stresszes kapcsolat a kutyának az, ha gyermekpótlék vagy társpótló. Ugyanis mindkét esetben kénytelen időnként vagy gyakran falkavezérként viselkedni az állat, ami egyfajta stressz a szervezetére nézve. A stressz, ha állandósul, elsőszámú megbetegítő faktorrá válik. Még mindig kevéssé közismert tény a kutyatartók körében, hogy egy gazda mellett élő kutya állandósult domináns viselkedése majdnem annyira megbetegítő hatású, mint pl. a romlott, silány táp.
A rangsor első szerep állandó készenlétben tartja az állatot, ami jelentős stressz-hormon termelődéssel jár. A készenléthez tartoznak a kemény, feszes, ugrásra kész izmok és a megnövekedett hajlam védekezésre vagy támadásra. Ennél csak az megterhelőbb a kutyának, ha van, amiben ő a falkavezér (pl. sétánál, együttléteknél), másban azonban nem (pl. etetés, terület védelme). Ez egyfajta frusztráció a kutyának, amit idegileg és hormonálisan is nehezen visel.
A stressz-hormonok megnövekedett mennyiségét a mellékvese termeli, és végső soron a máj bontja le, ezért a stressz teher a májnak és a mellékvesének. Ezek a szervek gyógynövényekkel viszonylag jól megtámogathatóak – egy szintig. Különösen a nem-falkavezér gazdák kutyáinál gyakori a káros készenléti beállítottság, mely számtalan májra utaló problémát (bőrallergia, emésztési zavarok, viselkedési problémák) hoz a későbbiekben magával. Ezt aztán tetézi, ha nem tudja kellően intenzíven lemozogni magából a kutya a feszültséget, illetve sok májterhelő anyag jut be a szervezetébe (gyógyszer, parazitaellenes készítmény, adalékanyag, nehezen emészthető élelem, stb.).
Nyilvánvalóan elsődlegesen a viselkedést kell korrigálni egy tapasztalt kiképző segítségével, és nem a herbákkal próbálkozni. Azonban már magát az átnevelést, a leszoktatást is segítik a gyógynövények, főleg, ha egy „nehézfejű” kutyáról (vagy gazdiról) van szó. A gyógynövények alapvetően kétféle támadásponton fejtik ki hatásukat. Egyrészt vannak a központi idegrendszerre ható herbák, mint például a nyugtató hatású macskagyökér. Másrészt a stressz káros mellékhatását enyhítik a máj és emésztőrendszer védelmével, támogatásával.
A kutyák dominanciával és agresszióval kapcsolatos viselkedési zavarai esetén biztonságosan etethető gyógynövényekről bővebben a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashattok. A magyar agrármérnök-állatorvos szerzőpáros saját tapasztalatok és a legújabb kutatások alapján írta meg könyvét.
Indexkép forrás: thespruce.com
6 tévhit a nagytestű és óriás kutyákról, amit nem kell feltétlenül elhinni
Lusták, nem valami eszesek és könnyen elhíznak? Csupán néhány feltételezés a termetes bundásokról, amit bárki megcáfolhat, aki kicsit is ismeri őket.
Tény vagy fikció: Miért viselkednek agresszívabban a kistestű kutyák?
A kistestű kutyákról gyakran vélekednek úgy az emberek, hogy morcosabbak, mint nagyobb társaik. Mi okozhatja ezt?
Ezért ne engedd oda más kutyákhoz a kedvencedet, ha pórázon van
Ha kutyusunk a barátságosabbak közé tartozik, elgondolkozhatunk azon, miért is nem szabad engedni, hogy másokat köszöntsön, amikor pórázon sétál. Mi baj lehet belőle? Elvégre a kutyák szeretnek ismerkedni, nem?
A kutyámmal a futtatón - 6 jel, hogy ideje a távozás mezejére lépni
Megannyi érvet és ellenérvet sorolhatnánk fel a téma kapcsán, mindenesetre érdemes átgondolni. Nemcsak saját kutyánkról, hanem a kutyák viselkedéséről is fontos, hogy birtokában legyünk a megfelelő információknak ahhoz, hogy eldönthessük, futizzunk-e vagy sem?
Hirtelen fellépő agresszió? Lehet, hogy fájdalommal küzd a kutya
Tanulmányok szerint a viselkedésben bekövetkező változások hátterében betegség, fájdalmas állapot is állhat. Ha a kutya váratlanul agresszívan reagál az érintésre, érdemes alaposan utánajárni a mögötte rejlő okoknak, hogy segíteni tudjunk neki!