Egészséges tápanyagforrás kutyáknak is: a tojás
2024. február 24., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Ha kedvencünk valaha is kóstolta már a főtt tojást, elképzelhető, hogy pillanatokon belül a konyhában terem, amint elkezdjük feltörni a héját. Tűkön ülve várja, mikor kaphat belőle – mintha tudná, hogy neki is jót tesz. Mi teszi olyan értékes finomsággá a tojást?
Főzve vagy nyersen?
Talán a legelső kérdés, amit érdemes tisztázni az az, hogy milyen formában adjuk kutyánknak? Az általános ajánlás szerint jobb, ha a tojás hőkezelésen esik át, mely elpusztítja a baktériumokat. Az egyszerűség kedvéért megfőzhetjük forró vízben vagy kevéske olívaolajon megsüthetjük rántottaként. Persze egy tükörtojásra sem mondanának nemet… Könnyen emészthető, tápanyagokban gazdag, kiváló forrása a vitaminoknak, zsíroknak, ásványi anyagoknak és fehérjének is – mind a gazdi, mind kedvence számára.
A nyers tojás etetése mellett és ellen is szólnak vélemények, emiatt ebben a kérdésben célszerű állatorvosunk véleményét kikérni. Egészséges immunrendszerű kutyáknál elenyésző esetben fordulnak elő megbetegedések, ám bizonyos körülmények között fennáll a fertőzés (pl. E.coli, Szalmonella) veszélye, mely ránk, gazdikra is könnyedén átterjedhet. A nyers étrend részeként is adhatunk a kutyának nyers tojást, amire figyeljünk: ellenőrzött forrásból szerezzük be a tiszta tojást.
Tipp: a nyers tojást tároljuk 4°C-on. A főzéshez szobahőmérsékletű vízbe tegyük a tojásokat, majd forraljuk fel és kb. 8 percig hagyjuk főni. Ha egyszerre több tojást is főzünk, a maradékot tegyük egy dobozban a hűtőbe, ahol a már említett 4-5°C-os hőmérsékleten tároljuk a következő fogyasztás előtt.
Egy másik szempontból is megfontolandó a nyers tojás adása: a fehérjében lévő avidin nevű protein ugyanis megköti a B7 vitamint (biotin), mely nem tartozik a létfontosságú tápanyagok közé a kutyák számára. Nem szükséges, hogy étrendjük tartalmazza, mivel képesek önmaguktól szintetizálni. A nyers tojás fogyasztása viszont éppen biotinhiányhoz vezethet, mivel a szintetizált vitamint megköti az avidin, így a kutya nem képes hasznosítani azt.
Allergiás lehet a kutya a tojásra?
Ahogy nálunk, úgy kedvenceinknél is előfordulhatnak különféle allergiás reakciók az élelmiszerekben található bizonyos tápanyagokra. A fehérje is ezek közé tartozhat, így azok a kutyáknál, akik fehérje-allergiával küzdenek, a tojásfogyasztás is hasonló reakciókat válthat ki, például:
- emésztőrendszeri panaszok (hányás, hasmenés, puffadás, stb.)
- bőrproblémák (viszketés, kiütések, bőrpír a fülek környékén, hajlatokban, mancsokon, stb.)
Az ételekkel szembeni érzékenység, allergia formája az enyhétől a súlyosig fokozódhat, mely rendkívüli kellemetlenséggel járhat, megkeserítheti a kutya mindennapjait, és egészségére is káros hatással van. Ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk kedvencünkön, forduljunk mielőbb állatorvoshoz!
A tojás, mint értékes tápanyagforrás
A tojás minden egyes része jótékonyan hat a kutya egészségére is. Lássuk, mi minden található a tojássárgájában, - fehérjében és a tojás héjában!
1. A tojássárgája értékes vitaminokat és zsírokat tartalmaz
A vitaminok a kutya étrendjének elengedhetetlen tápanyagai, kétféleképpen épülhetnek be a szervezetbe: vízben és zsírban oldódó formában. Az egészséges anyagcsere, immunműködés, növekedés és fejlődés legfőbb katalizátorai, építőkövei. A tojássárgájában alábbi vitaminok találhatók meg:
- A vitamin
- D vitamin
- E vitamin
- K vitamin
- B1 vitamin
- B6 vitamin
- B12 vitamin
- Riboflavin
- Niacin
- Folsav
- Kolin
A sejtek egészséges működésében rendkívül fontos szerepet játszanak a zsírok is, nélkülük a szervezet nem tudná hasznosítani a zsíroldékony vitaminokat sem. Telített és telítetlen zsírsavakra egyaránt szüksége van kedvenceinknek is, melyek szintén az emésztőrendszerből szívódnak fel. Tőlünk eltérően a kutyáknál ritkábban alakulnak ki szív- és érrendszeri betegségek, mindazonáltal érdemes odafigyelni étrendjükben a zsírok arányára. A túlzásba vitt fogyasztás többek között emésztési problémákhoz (hasmenés), elhízáshoz és hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet.
2. A tojásfehérje értékes aminosavakat tartalmaz
Az aminosavak állati és növényi fehérje fogyasztása útján kerülnek be a kutya szervezetébe. Ezek a fehérjék az emésztőrendszerből szívódnak fel a lebontást követően, és hozzájárulnak az egészséges, erőteljes izomzat felépítéséhez és megtartásához. A tojásfehérje a tojásban lévő proteinmennyiség nagyjából felét tartalmazza, esszenciális aminosavak mind-mind megtalálhatóak benne.
- Arginin
- Fenilalanin
- Hisztidin
- Izoleucin
- Leucin
- Lizin
- Metionin
- Treonin
- Triptofán
- Valin
3. Mi a helyzet a tojáshéjjal?
A szervezet egészséges működéséhez ásványi anyagokra is szükség van, legalább olyan fontos szerepet játszanak az anyagcsere, immunrendszer működése és a növekedés szempontjából, mint a vitaminok. A tojáshéj alábbiakat tartalmazza:
- Kálcium
- Foszfor
- Magnézium
- Nátrium
- Kálium
- Klorid
- Vas
- Réz
- Zink
- Mangán
- Szelén
- Jód
A tojáshéj legfőbb építőköve a kálcium-karbonát, mely értelemszerűen kálciumban gazdag – fogyasztása megnövelheti a kutya étrendjében amúgy is jelen lévő kálcium arányát. Ez azon ásványi anyagok közé tartozik, melyek mennyiségére már kölyökkorban is érdemes odafigyelni. A szükségesnél több kálcium felboríthatja a kiegyensúlyozott táplálkozást, különösen a tojáshéj, mely kálciumban gazdag, ám foszforban szegény. Az ideális arányok eltolódása hatással lehet a D-vitamin felszívódásra, és a csontrendszer anyagcseréjére is. Kis mennyiségben adható inkább, porított formában.
A vérben keringő kálciumot és foszfort a vesék szűrik meg. Idővel krónikus vesebetegséget okozhat, ha ezek az ásványi anyagok felhalmozódnak a vesékben.
Mennyi tojást ehet a kutya?
A főtt tojás különleges ínyencség lehet kedvencünk számára. Egy közepes méretű tojás nagyjából 60 kalóriát tartalmaz, és kb. 6 gramm fehérje, valamint 4 mg zsír található benne. Ahhoz, hogy meghatározhassuk a megfelelő mennyiséget, több szempontot is figyelembe kell vennünk (aktivitásszint, életkor, méret, fennálló egészségügyi problémák), ezért a legjobb, ha megkérdezzük állatorvosunkat.
A kölykök is ehetnek tojást?
Igen, mivel a tojásban lévő tápanyagok legalább olyan értékesek a kölykök, mint a felnőtt és idős kutyák számára. A mennyiséggel kapcsolatban kérjük állatorvosunk tanácsát!
Összegzés
A legbiztonságosabb mód az, ha keményre főzzük a tojást, mielőtt kedvencünk elfogyasztaná. Hagyjuk kicsit hűlni, majd szeleteljük fel. A legjobb, ha közvetlenül a főzést követően adjuk oda. Ügyeljünk a kiegyensúlyozott étrendre és vigyázzunk kedvencünk egészségére!
Forrás: greatpetcare.com, petmd.com
Indexkép forrás: Shutterstock/southernliving.com
Cikk első megjelenése: 2021. szeptember 29.
Tojást a kutyáknak? Naná!
A tojás népszerűsége vitathatatlan: az egyik kedvenc reggelink. Vajon a kutyának is adhatja a gazdi?
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?