Ehetnek a kutyák gesztenyét?
2024. december 05., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A gesztenye kedvelt alapanyaga péksüteményeknek, édességeknek. Alacsony zsírtartalma mellett rostokban, káliumban és Omega-3 zsírsavakban gazdag, ami kiemelten egészséges nasivá teszi. Biztonságos a kutya számára is?
A válasz csak részben igen, ugyanis a gesztenyének van olyan fajtája is, amelyik mérgező a kutyák számára.
A gesztenyeféléknek 12 faja létezik, ezek mind biztonsággal fogyaszthatók. Kevesen tudják azonban, hogy a vadgesztenye a szappanfélék családjába tartozik, lenyelése esetén komoly gondokat okozhat! Ezért mindenképpen csak olyan a szelídgesztenyéből adjunk kedvencünknek, amely emberi fogyasztásra alkalmas.
Vadgesztenye, a tiltólistás
A közönséges vadgesztenye kedvelt díszfa, így nemcsak a természetben, hanem városi parkokban, kertekben, és az utcákat szépítő fasorok közt is találkozhatunk vele. Magja és kérge különféle hatóanyagokat tartalmaz, keringési problémák esetén vadgesztenyét is tartalmazó krémeket, kenőcsöket is szoktak ajánlani.
Termése azonban mérgező – gazdira és kutyára egyaránt! Bármennyire is mókásnak tűnik a séta közben talált gesztenyéket dobálni kedvencünknek, komoly baja is lehet belőle, ha lenyeli!
A toxikus hatást a vadgesztenye magjában lévő szaponinok váltják ki. Ezek olyan felületaktív anyagok, vízzel rázva felhabzanak, emiatt például mosószerek gyakori összetevői. Levegővel belélegezve azonban irritálják a nyálkahártyát, tüsszögés, köhögés léphet fel, a szervezetbe jutva pedig megváltoztatják a vörösvértestek szerkezetét.
Kisebb tömegüknél fogva a kutyáknál intenzívebben mutatkoznak meg a tünetek, akárcsak kis mennyiségű vadgesztenye elfogyasztása után is.
A tünetek jellemzően 1-6 órán belül jelentkeznek, és kezelés nélkül akár 2 napig is fennállhatnak. Ezek a következők:
- fokozott nyálzás
- fokozott szomjúság
- hiperaktivitás
- kitágult pupillák
- emésztőrendszeri panaszok: hányás, hasmenés, étvágytalanság, alhasi fájdalom
- levertség, gyengeség
- idegrendszeri panaszok: mozgáskoordinációs problémák, rohamok, izomremegés, reszketés, bénulás
- súlyosabb esetben kóma és halál
Milyen gesztenyét ehet a kutya?
Szerencsére van olyan gesztenye, amelyből kedvenceink is csemegézhetnek. Ránézésre is könnyű megkülönböztetni a terméseket: míg a vadgesztenye termése kerek, gömbölyű, addig a szelídgesztenye formája lapos és a csúcsát apró szőrök borítják.
Ha felidézzük a karácsonyi vásáron kapható sült gesztenye látványát, máris tudni fogjuk, milyen is az igazi, ehető gesztenye. Otthon is elkészíthetjük a megbízható forrásból vásárolt szelídgesztenyét, akár főzve, akár sütőben pirítva. A héját mindig távolítsuk el!
Adhatunk kedvencünknek kisebb darabokat a puha gesztenyéből csemegeként. Össze is törhetünk 1-1 főtt/pirított szemet, amelyet a vacsorájával együtt tálalunk neki.
Ha kihűlt a gesztenye, ledarálhatjuk vagy pépesíthetjük, így belesüthetjük kutyakekszbe, jutalomfalatba.
Amire figyeljünk gesztenye vásárlása során
Ha kutyánknak is szeretnénk adni belőle (márpedig biztosan fog kérni), akkor kizárólag natúr gesztenyét vegyünk. Az előrecsomagolt gesztenyék tartalmazhatnak cukrokat, édesítőket, sót, és egyéb összetevőket, melyek bánthatják a kutya pocakját, vagy egyenesen veszélyesek lehetnek rájuk, mint a csokoládé és a nyírfacukor (xilit). Kerüljük ezeket! Olvassuk el a csomagoláson lévő információkat vásárlás előtt!
Fagyasztott formában is kapható 100%-os gesztenye. Lereszelve vagy pépesítve mennyi finomság önmagában is, és attól sem kell tartanunk, hogy kutyánknak baja lesz tőle, ha kap belőle kóstolót.
Forrás: akc.org, katesk9petcare.com
Indexkép forrás: Freepik - Freepik/@azerbaijan_stockers
Saját készítésű tappancsos karácsonyfadísz
Karácsony közeledtével már gondolkodnunk kell az ünnepi díszeken. Ne hagyjuk ki ezt a saját készítésű tappancsos karácsonyfadíszt!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Kutyasüti DIY - 3 ötletes recept kedvencednek
Spenótos-cukkinis falatkák, áfonyás szív, almás-répás roppanós... Otthon elkészíthető, ínycsiklandó finomságok, melyektől kutyusodnak is garantáltan fülig ér majd a szája. Jó étvágyat kívánunk!
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?