Ehetnek a kutyák sonkát?
2024. április 04., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Bár az ünnepek már elmúltak, a húsvéti sonkából maradt falatokra még mindig áhítozhat kedvencünk. De kaphat belőle?
Biztonságos a sonka fogyasztása?
Bár fő összetevője a fehérje és a zsír, amire a kutyáknak szüksége van az egészséges élethez, léteznek ennél sokkal jobb, kutyabarát proteinforrások is. Nem teljes az egyetértés annak kapcsán, mennyire könnyen vagy nehezen emészthető fehérjeforrásnak számít a sonka.
Míg egyesek szerint rendkívül könnyen emészthető, akadnak, akik úgy vélik, emészthetőség szempontjából alacsonyabban áll a húsfélék ranglistáján. Emiatt pedig nagyobb terhet ró az emésztőrendszerre, végső soron az egész szervezetre.
A sonka sója...
A húsvéti ünnep előtt még szélesebb kínálattal találkozhattunk a húspultokban: főtt, kötözött és főtt-füstölt formájában is népszerű étel ilyenkor. Ám ezeknek éppen a magas nátriumtartalma az, mely nem tesz jót a kutyáknak. Tudjuk jól, hogy a szív-érrendszeri betegséggel és/vagy veseproblémákkal küzdő embereknek is tanácsos odafigyelni a mértékletes sonkafogyasztásra. Ezen felül a sonka feldolgozása során tartósítószereket is használhatnak, a nitritek és nitrátok pedig szintén bővelkednek a sóban.
Ami azt illeti, a só mérgező is lehet a kutyák számára. Testsúlykilogrammonként 4 g só elfogyasztása már életveszélyes állapotot idézhet elő a kutyáknál!
Fő tünetei:
-
fokozott folyadékfelvétel (a kutya a megszokottnál többet iszik a sóháztartás eltolódása miatt)
-
gyakori vizelés
-
hányinger, hányás, hasmenés
-
depresszió, lehangoltság
-
hőemelkedés, láz
Az egészséges mennyiséget meghaladó nátriumbevitelnek súlyos következményei lehetnek, úgymint a vesekárosodás, rohamok, kóma, legsúlyosabb esetben pedig halál.
Minden hájjal megkent?
Más húsokhoz képest a sonka magasabb zsírtartalommal rendelkezik. Habár a kutyák étrendjének fontos részét képezik a zsírok, a legtöbb teljes értékű kutyaeledel fedezi azokat. A zsírban gazdag táplálék ugyanúgy kerülendő számukra, mint a gazdiknak.
A kutyaeledelben található állati zsírok egészséges mennyiség kb. 15-20%. A sonka főként a benne lévő zsíroknak köszönheti azt, hogy olyannyira ínycsiklandó, ugyanakkor pont e tulajdonsága miatt tartozik a nehezebben emészthető ételek közé, már ami kedvenceinket illeti.
A fokozott zsírfogyasztás nemcsak emésztési panaszokat okozhat, például gyomorrontást vagy hasmenést, de huzamosabb időn át hasnyálmirigy-gyulladáshoz is vezethet. Ha pedig a kutyus már eleve súlyfelesleggel küzd, akkor egyáltalán nincs szüksége a plusz zsírokra, hiába pislog ránk olyan ellenállhatatlanul.
Összegzés
Ha észben tartjuk a fentebb leírt figyelmeztetéseket, és kutyánk jó egészségnek örvend, nem árthat, ha olykor-olykor megosztunk vele egy-egy sonkafalatkát. Miután alaposan megfőztük a sonkát, a húsos részből szelhetünk le neki egy-két kockát. Kerüljük a zsíros részek etetését, csontot pedig semmilyen körülmények között ne adjunk kutyánknak!
A nyers sertéshús fogyasztása kutyák számára is tilos, a csont pedig még főtt formában is emésztési gondokat, bélelzáródást okozhat!
Forrás: akc.org
Indexkép forrás: greatpetcare.com/vecteezy.com
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.