Veszélyes fűszerek - ezekből jobb, ha nem eszik a kutya
2024. April 24., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Ételeink kedvelt ízesítői a fűszerek, jótékony hatásuk miatt előszeretettel fogyasztjuk őket. Ám az, ami egészségünknek kedvez, négylábú barátaink számára komoly gondokat okozhat. Tudj meg többet!
1. Fokhagyma
Jellegzetes szaga a benne található kénes vegyületeknek köszönhető, melyek kutyák és macskák szervezetében vérképzési problémákat okozhatnak. Az emésztőrendszerben történő felszívódás során e vegyületek károsíthatják a vörösvértesteket. Szerkezetük megváltozik, így oxigénszállítási képességük is sérül. A belső szervek és az izmok kevesebb oxigénhez jutnak, melynek eredményeként a szervezet energiaszintje csökken, vérszegénység léphet fel, és károsodhatnak a szervek.
Tünetek:
-
letargia, bágyadtság
-
hányás, hányinger
-
hasmenés
-
gyengeség
-
alhasi fájdalom
-
sápadt fogíny
-
vöröses színű vizelet
Kerülendő ételek: fokhagymapor, fokhagymagerezdek, chutney (indiai fűszeres mártás), tészták (pl. spagetti, lasagna, stb.), pizzák, levesek, szószok, fokhagymás olajok és vajkészítmények, bármilyen étel, ami fokhagymát tartalmaz.
Megelőzés: Számos étel elkészítéséhez használunk fokhagymát, ezért minden formájában tartsuk olyan helyen, ahol kedvencünk nem férhet hozzá. Ha a kertünkben termesztjük, vegyük körbe kerítéssel.
2. Kakaópor
A csokoládéhoz hasonlóan a kakaópor sem tesz jót a kutyának. A benne található teobromin elfogyasztása megemeli a vérnyomást, stimulálja az idegrendszert, ahogy a koffein tenné. Súlyosabb esetben szívpanaszokat, akár szívrohamot is okozhat egy arra hajlamos vagy alapbetegséggel rendelkező kutyánál.
Tünetek:
-
nyugtalanság, hiperaktivitás
-
szívritmuszavarok, szapora szívverés
-
hasmenés
-
rohamok
-
tremor
-
fokozott vizelési inger
Kerülendő: kakaópor, csokoládés édességek, müzlik, nasik, csokoládészeletek, táblacsokik, puding, kakaós italok, forrócsokoládé, kakaóvaj és minden, amiben csokoládé található.
Megelőzés: Helyezzük magasabb polcra a kakaóporos dobozt, és ha sütéshez, főzéshez vagy kakaós ital elkészítéséhez használjuk, gondosan tisztítsuk meg a pultot, asztalt és eszközöket, amelyekre kerülhetett belőle.
3. Szerecsendió
Édes illata csábító lehet kedvencünk orrának, elfogyasztása viszont annál nagyobb veszélyekkel jár. A benne található miriszticin vegyülete erőteljes alhasi fájdalmakat okozhat, ha alaposan belekóstol a kutya. A mérgezés jelei 48 órán belül is jelentkezhetnek, kis mennyiségben talán fel sem tűnnek a gazdinak.
Tünetek:
-
alhasi fájdalom
-
hányás
-
központi idegrendszert érintő problémák
-
aluszékonyság, álmosság vagy éppen fokozott izgatottság
Kerülendő: sütemények, tojáslikőr, currys ételek, szószok, savanyúságok, besamel mártás, forralt bor, chai teák.
Megelőzés: Tároljuk a szerecsendiót, az őrölt szerecsendiót, és a belőlük készült finomságokat olyan helyen, ahol a kutya nem férhet hozzá.
4. Hagyma
Kénvegyületei miatt hasonló hatást vált ki, mint a fokhagyma. A vöröshagyma, lilahagyma, metélőhagyma, medvehagyma és társaik nyers, főtt és sült formában sem adhatók a kutyának.
Tünetek:
-
hányás, hasmenés
-
sápadt fogíny (vérszegénységre utal)
-
alhasi fájdalom
-
gyengeség, elesettség
Kerülendő: hagymaporok, hagymalekvár, hagymakrémek és szószok (pl. pesto), hagymát tartalmazó ételek, saláták, levesek és egyéb készítmények.
Megelőzés: A nyers hagymát és hagymás ételeket tároljuk a kutya elől elzárt helyen, pl. hűtőben vagy a kamrában.
5. Só
Ételeink ízesítője minden konyhában megtalálható, ám nagy mennyiségben fogyasztva nekünk és kedvenceinknek sem tesz jót. Testsúlykilogrammonként 4 g só elfogyasztása már életveszélyes állapotot idézhet elő a kutyáknál!
Bizonyos mértékű sóra az ő szervezetüknek is szüksége van ahhoz, hogy egészségesen tudjanak működni, éppen emiatt annak is negatív hatása lehet, ha túlságosan alacsony a nátriumbevitel. A minőségi eledelekben gondosan odafigyelnek az egyensúlyra, ám ha főtt vagy nyers étrenden van a kutyánk, kérjük ki állatorvosunk és kisállatdietetikus tanácsát erre vonatkozóan.
Tünetek:
-
fokozott folyadékfelvétel (a kutya a megszokottnál többet iszik a sóháztartás eltolódása miatt)
-
gyakori vizelés
-
hányinger, hányás, hasmenés
-
depresszió, lehangoltság
-
hőemelkedés, láz
-
rohamok
Kerülendő: konyhasó, sós ételek, nasik, ropogtatnivalók (perec, chips, stb.), sózott sajtok, halak, olajos magvak, levesek, salátaöntetek, szószok, főtt és sülthúsok, instant ételek (pl. tészták, pizzák, hamburgerek, stb.), sültkrumpli, és természetesen a tengervíz.
Megelőzés: Sütés-főzés közben figyeljünk oda, hogy kedvencünk ne csenjen el semmit a konyhapultról, és a sós rágcsákat se hagyjuk elől pl. tévénézés, vendégek fogadása során. Ha a tengerpartra utazunk, és kutyánk is velünk tart, ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb tengervizet nyeljen le pancsolás közben. Mindig legyen nálunk friss, tiszta víz, hogy szomját olthassa, különösen a meleg napokon, nyári hőségben.
6. Paprika
A paprika szerencsére nem tartozik a mérgező élelmiszerek közé, ami viszont gondot okozhat, az a csípős és erős paprikafélékben található kapszaicin. Megítélése eléggé vegyes: van, aki nem bírja megenni, mások egyenesen imádják, és bármit „jól megcsípőznének”. Amellett, hogy kedvenceink érzékeny orrának már az illata is furcsa „szúrós” lehet, gyomorrontást és szükségtelen emésztési panaszokat okozhat. Füstölt változatban is kerülendő.
Tünetek:
-
kellemetlen érzés a gyomorban
-
hasmenés
-
szemirritáció (könnyezés)
-
bőrirritáció (kipirosodás, égő érzés a szájban, viszketés)
-
orrirritáció
-
emésztőrendszeri problémák (puffadás, reflux, stb.)
Kerülendő: erős paprika, chili, és minden étel, amely ezek felhasználásával készült
Megelőzés: Ne adjunk kutyánknak olyan ételt, mely paprikát tartalmaz.
7. Bors
A paprikához hasonló hatást válthat ki, nagyobb mennyiségben kellemetlenséget okozhat a kutyának.
Tünetek:
-
emésztési panaszok
-
szemirritáció (könnyezés)
-
bőrirritáció (kipirosodás, égő érzés a szájban, viszketés)
-
hasmenés
Kerülendő: feketebors, fehérbors, színesbors (őrölt és egész egyaránt).
Megelőzés: Tároljuk olyan helyen, ahol a kutya nem fér hozzá, és ne adjunk neki olyan ételt vagy maradékot, melyben egész bors is található.
8. Teafaolaj
Kizárólag helyileg alkalmazható a bőrfelületen, elfogyasztva ugyanis mérgezést okozhat a kutyánál!
Tünetek:
-
alacsony testhőmérséklet
-
gyengeség, elesettség
-
tremor
-
ájulás, eszméletvesztés, kóma
Kerülendő: minden olyan termék, mely teafaolajat tartalmaz.
Megelőzés: ha teafaolajos krémet, kenőcsöt alkalmazunk, ügyeljünk arra, hogy a kutya még véletlenül se nyalja le magáról. Használjunk védőgallért, vagy kérjünk másfajta krémet állatorvosunktól.
9. Manióka
A kasszava és tápióka néven is ismert növény a kutyatejfélék családjába tartozik. Gumója a rizs, a cukor és a kukorica után a legjelentősebb kalóriaforrás az emberek élelmezésében. Nyersen nem, csak feldolgozott formában, sütve, főzve fogyasztható. Kedvenceink számára legfeljebb pici mennyiségben.
Tünetek:
-
hányás, hasmenés
-
puffadás
-
emésztőrendszeri irritáció
Kerülendő: főtt, párolt, pürésített manióka.
10. Majoránna
Bármennyire is feldobja húsételeinket és leveseinket, kutyák számára sajnos mérgező e zöldfűszer. Csökkenti a vércukorszintet és lassítja a szívverést, nagyobb mennyiség elfogyasztásánál alacsony vérnyomás alakulhat ki. Tünetei: fokozott nyáladzás, hányás, hasmenés.
11. Mustár
Nemcsak a kész mustár, de magja és őrölt formája is toxikusnak számít. Tünetek: hányinger, hányás, hasmenés.
Kerülendő: mustárkészítmények, mustárt tartalmazó ételek, szószok, savanyúságok.
12. Komló
Egészségünkre gyakorolt jótékony hatásai miatt azt gondolhatnánk, kutyánk is fogyaszthatja. Sajnos ez téves feltételezés, számukra veszélyes e növény és termése is. A benne található vegyületek miatt rövid idő alatt képes megemelni a testhőmérsékletet, mely súlyos esetben a belső szervek károsodásához vezethet.
Tünetek:
-
erőteljes lihegés
-
alhasi fájdalom
-
rohamok
-
szapora szívverés
-
fokozott izgatottság, nyugtalanság
Kerülendő: Minden olyan étel, ital, melyben komló található, így a sör, melyet gondos gazdiként egyébként sem adunk kutyánknak.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: betterpet.com, preventivevet.com
Indexkép forrás: dognsdogs.com
Cikk első megjelenése: 2022. May 18.
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Kutyapancsoló: biztonságos, ha a gyerekmedencében játszik a kutyám?
Könnyen rávágjuk, hogy „naná”, de talán kevesen vannak tisztában a lehetséges veszélyekkel. Lássuk, melyek ezek!
Szénanátha kutyáknál - Tünetek és teendők
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a szénanátha kellemetlen tüneteitől, bár esetükben elsősorban a bőr érintett. Mit érdemes tudni az állapotról és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Lángra lobbant egy powerbank, miközben a kutya megrágcsálta
Értetlenül nézte a tüzet, hiszen az előbb még vidáman játszott... Tanulságos videó!