
Felneveltük egymást
2015. július 04., 08:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Könnyű
Lili gombóc korában került mellém, így a nevelése Édesanyámra és rám maradt. Ennyi év távlatából már tisztán látom a hibákat, amelyeket akkor és ott jó lépéseknek gondoltam. Mindenesetre egy biztos: én próbáltam nevelni virgonc ebemet, aki aztán kiképzett kutyaként felnevelt engem az önálló életre.
Hihetetlenül rossz apróságként tengette mindennapjait Lili. Persze elképzelhető, hogy az összes, kilenc hetes négylábú éppen ennyire eleven, engem ez a tudat, azonban nem vígasztalt. A rágás, a szekrénysor alá bepisilés, a plüssök lopkodása, és a mindent-azonnal-megevés szokása kicsit megnehezítette közös életünk gördülékeny alakulását.
Az idő azonban a legjobb tanító: nem csak türelemre oktat, hanem formál. Nem hiszem, hogy jó gazdaként irányítottam kedvencem cseperedését. Soha előtte nem volt háziállatom, két teknőst leszámítva. Azt sem tudtam eszik-e, vagy isszák ezt a tudományt. Saját, néha sajátos elképzeléseim nyomvonalán haladtam, s azért néha a tervezettnél ugyan rögösebb úton, de elértük a célokat.
Lili szobatisztasága maga lett a csoda! Aztán a buszozás, autózás, vonatozás könnyedsége egyre erősítette a reményünket. Ügyes, bátor, eleven, és talpra, pontosabban mancsraesett kutya növekedett óvó karjaink között.

Aztán eljött a kiképzés, a komolyodás, az elszakadás ideje. Kamasz kutyámból kezdett felnőtt eb válni, s lélekben én is értem. A feladatra. Az életre. Az újjászületésre. Amikor elkezdtünk együtt ténykedni Lillel valóban mindent újra kellett tanulnom. Hirtelen megfordult, az addig jól begyakorolt szerep: a szőrös társból, egyszerre nevelő is lett. Vezetett, és egyben rávezetett az önálló élet szabadsággal kövezett útjára.
Ez az a csodálatos kettősség, ami azóta is jellemzi a hétköznapjainkat. A póráz az én kezemben van, ha kell nevelem, fegyelmezem Lilit, de ő szinte minden nap tanít nekem valamit. Az alázatról, a türelemről, a munkáról, a boldogságról – így vagyunk egy egész, mi ketten.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: Lovagi Milán
Szeretik a kutyák, ha megpusziljuk őket?
Van, aki szereti a kutyapuszit és van, aki a gondolatától is irtózik. Mit gondolhatnak erről kutyáink? Értik-e, ha puszit adunk nekik, és egyáltalán szeretik-e?
Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
Miért bámul rám a kutyám?
Teszünk-veszünk otthon vagy a kertben és egyszer csak azt vesszük észre, hogy kedvencünk kitartóan mereszti ránk szemeit. Van rajtam valami furcsa? Vagy szeretne valamit elérni? Miért csinálja?
Szeretlek - Nagyot dobban kutyád szíve, ha ezt hallja Tőled
Egy kutatás szerint ez az egyszerű, ám annál mélyebb jelentéssel bíró szó közel 50%-kal is megemelheti kedvencünk szívverését. Tudj meg többet!
Úgy kötődik a kutya a gazdájához, mint gyerek az anyjához
A gondozóhoz való kötődés, a gyerekekhez hasonlóan, a kutyáknál is agyi jutalomválaszhoz kapcsolódik - állapították meg viselkedéses és agyi képalkotó vizsgálatok kombinálásával az ELTE etológusai.