Geomágneses viharok – Milyen hatással lehetnek a kutyákra? - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Geomágneses viharok – Milyen hatással lehetnek a kutyákra?

2024. augusztus 13., 17:00


Szerző: M.Lilla


Kategória: Jó tudni!




A tudomány is elismeri, hogy kedvenceink nagyfokú érzékenységet mutatnak a geomágneses változásokra. Mire számíthatunk és hogyan segíthetünk nekik ebben az időszakban?



 

Sarki fény Magyarországon? Sokan láthatták május 10-én és 11-én éjjel e páratlan égi jelenséget hazánkban, többeknek még lencsevégre is sikerült kapniuk.

 

2003 októbere óta most először mértek ilyen erősségű geomágneses viharokat, melyek nemcsak a kommunikációs rendszereket bolygatták meg, de emberek milliói tapasztalhatták kellemetlen hatásait saját magukon. Fáradtság, ingerlékenység, szorongás, szívpanaszok, meglévő fájdalmak felerősödése mellett figyelmetlenségből fakadó kisebb-nagyobb balesetek is tarkíthatják ezt az időszakot.

 

Természetes, hogy felmerül a kérdés: vajon hatással vannak-e a geomágneses viharok a kutyákra is? És ha igen, milyen változásokat vehetünk észre kedvenceinken?

 

 

Geomágneses viharok és a kutyák - Bújosabbak lehetnek
Geomágneses viharok és a kutyák - Bújosabbak lehetnek
Fotó: Freepik

 

 

A válasz egyértelműen igen, és nem is lenne szabad alábecsülni a napkitörések és a geomágneses viharok jelentőségét. Fokozottan érintheti az érzékenyebb kutyákat, különösen azokat a dolgozó ebeket, akiknek munkája során kiemelt szerepet kap a tájékozódás. Ide tartoznak például a vakvezetőkutyák , vadászkutyák, kereső- és mentőkutyák.

 

De a családi kutyák sem mentesülnek az időjárási jelenségek hatásai alól: azoknál, akik hajlamosak a szorongásra, stresszre, félelemre vagy izgatottságra, a gazdik a szokásos tünetek felerősödését észlelhetik.

 

Felfokozott érzelmi állapotra lehetünk figyelmesek, a kutya ragaszkodóbb, szinte rajtunk csüng, szeparációs problémák léphetnek fel vagy fokozódhatnak, míg másoknak „csak” nehezére esik elnyerni a figyelmét, vagyis csökkenhet a behívhatóság.

 

 

Geomágneses viharok és a kutyák - A tájékozódás zavara miatt elveszhetnek
Geomágneses viharok és a kutyák - A tájékozódás zavara miatt elveszhetnek
Fotó: Freepik/@wirestock

 

 

Négylábú barátaink ugyanis kifejezetten érzékenyek a föld mágneses mezejét érintő legapróbb változásokra is – a mostani viharok pedig rendkívül erősek és megzavarhatják a szervezet működését. Hangulatingadozás, aluszékonyság, de éppenséggel fokozott éberség is lehet „tünet” - mindenki másként élheti meg a geomágneses viharok hatásait.

 

Az epilepsziával élő emberek és kutyák esetében például gyakoribbak lehetnek a rohamok. Idős kutyáknál pedig fokozottabban mutatkozhatnak meg az öregedés velejárói, úgymint a demencia vagy a dezorientáció.

 

 

Geomágneses viharok és a kutyák - Fokozott érzékenység, szorongás léphet fel
Geomágneses viharok és a kutyák - Fokozott érzékenység, szorongás léphet fel
Fotó: Freepik

 

 

Mit tehet a gazdi?

 

Köztudott, hogy a napkitörések és a geomágneses viharok befolyásolhatják a kommunikációs rendszerek működését, és bezavarhatnak a tájékozódást segítő műszereket is. A kutyák is rendelkeznek egyfajta belső iránytűvel, mely természetesen láthatatlan, ám ennek hála ösztönösen is ügyesebben igazodnak el terepen. Ebben segíti őket kifinomult érzékelésük, úgymint a szaglás és a hallás, valamint a Föld mágneses mezejére is nagy mértékben támaszkodnak. Erről itt írtunk bővebben: 

 

A geomágneses viharok miatt azonban most a mágneses mezőt is másként érzékelhetik a kutyák, ami megnehezíti a tájékozódásukat. Ha új helyekre látogatunk el, tartsuk pórázon a kutyát, hosszú pórázon is mindig legyen szem előtt, figyeljük, merre mozog, mi kelti fel érdeklődését.

 

Azok a munkakutyák, akik kifejezetten a precíz tájékozódásukra támaszkodnak, például terelőkutyák, keresőkutyák, kutató- és mentőkutyák, nyomkövetők, vadászkutyák és a szánhúzók is tanácstalanabbak tűnhetnek munka vagy sport közben. Érdemes lehet megfontolni, hogy ezen időszakban egy kicsit félretegyük azokat a tevékenységeket, amikor a kutya messzire kerül a gazdájától, és elveszhet.

 

 

Geomágneses viharok és a kutyák - Új helyeken tartsuk pórázon kedvencünket
Geomágneses viharok és a kutyák - Új helyeken tartsuk pórázon kedvencünket
Fotó: Freepik

 

 

Érzelmi állapotunk kedvencünkre is hatással van

 

Emberek esetében gyakori, hogy a mentális egészséget érintő problémáknál átmenetileg rosszabbodhatnak a tünetek, különösen akkor, ha az állapotot olyan trauma okozta, melynek során a tájékozódási képességünk sérült. Emiatt bizonytalannak érezhetjük magunkat, fokozott szorongás léphet fel, a szokásosnál is éberebbek lehetünk környezetünk történéseire, zajokra, látványokra. Ezeket a változásokat a velünk élő kutyák is érzékelik.

 

Amennyire lehetséges, kerüljük a stresszt, maradjunk a megszokott sétaútvonalaknál, és pihenjünk sokat – kutyusunk társaságában.

 

Forrás: kutyabarathelyek.hu, pubs.aip.org, researchgate.net
Indexkép forrás: Freepik
Cikk első megjelenése: 2024. május 15.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk
Gondoltad volna, hogy a kutyák ugyanolyan mélyen élik meg az érzelmeket, mint mi, bár azokat a fajukra jellemző módon fejezik ki?

A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?

A kistestű kutyák védelmében A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?

Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt? Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?

Vigyük-e a kölyköt iskolába? Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

EB OVO Közhasznú Egyesület AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Beagle Club Online Petcast

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra? Hírek - Címlapon
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Mi a különbség a kutya és az ember bőre között? Hírek - Címlapon
Mi a különbség a kutya és az ember bőre között?