Hétköznapi tisztítószerek, melyek veszélyesek lehetnek a kutya egészségére
2024. március 10., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Tiszta otthon, rendes ház. Gazdiként ezt bizony olykor kihívásként élhetjük meg, és gyakrabban kerül elő a takarító-szett. Milyen problémát okozhatnak a kutya számára, és hogyan előzzük meg a bajt?
Kutyáink rengeteg szeretettel töltik meg otthonunkat. Kedvességük, együttérzésük, vidámságuk mellett még azért sem tudnánk rájuk haragudni, ha útjukat sáros tappancsnyomok, szőrpamacsok és koszos teniszlabdák, nyálban fürdő plüssök jelzik. A szokásosnál többször takarítunk, porszívózunk és mosunk fel utánuk – kutyás háztartásban ez bizony nem kérdés. De milyen hatással lehetnek a különféle vegyszerek rájuk? Léteznek kutyabarát megoldások is?
Miben rejlik a veszély?
A hagyományos tisztítószerek olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, melyek számos módon károsíthatják a kutya egészségét. Bizonyos összetevőik, például az ammónia, a klór, a fehérítők, a formaldehid, fenolok és izopropil alkoholok mind-mind komoly gondot okozhatnak, ha rákerülnek bőrére, szemébe, orrába vagy belekóstol. Sajnos nem mindig könnyű megállapítani, hogy valóban fogyasztott-e a vegyszerekből, és ha igen, pontosan melyikből?
A mérgezésre utaló tünetek eltérőek lehetnek, nagyban függnek a vegyszer összetételétől, és az sem mindegy, milyen módon érintkezett vele a kutya. Például, ha rácseppen bőrére, kiütéshez hasonló piros foltokat láthatunk, melyek viszkető és/vagy égő érzést kelthetnek. Súlyos esetben egy maró hatású anyag nagyon csúnya (és fájdalmas!) égési sérüléseket okozhat, melyek kezelése hosszadalmas, gyógyulásuk lassú.
Másik lehetőség, ha a kutya beleszagol, belenyal a tisztítószerbe, esetleg le is nyel belőle valamennyit. A rossz közérzet, levertség, gyengeség mellett hányás, hasmenés jelentkezhet, rohamok léphetnek fel, a kutya elveszítheti eszméletét. Bizonyos mérgek elfogyasztása által életveszélyes állapotba kerülhet – ilyenkor azonnal intézkedni kell, mielőbb állatorvoshoz kell juttatni a kutyát!
További tünetek: bőrirritáció, szemirritáció (kipirosodás, gyulladás), légzési problémákra hajlamos kutyáknál nehezített légzés, köhögés a vegyi anyagok erős illata miatt.
1. Padlótisztítók
Házon belül hol is tölti legtöbb idejét a kutya? A parkettán, járólapon? Márpedig ahhoz, hogy eltüntessük a lerakódott koszt, amit mi magunk is beviszünk a cipőnkkel, és kutyánk is behord a tappancsán, elképzelhető, hogy hetente (akár naponta) több alkalommal is felmossuk a padlót. Mi sem kóstolnánk bele, kedvencünknek se engedjük! Megelőzhetjük a bajt azáltal, ha becsukjuk a kutyát egy másik szobába vagy ki a kertbe, amíg teljesen felszárad a padló.
Tipp: A tisztítós flakonra használat után azonnal helyezzük vissza a kupakját, és tegyük el a helyére, ahol a kutya nem férhet hozzá. A felmosóvizes vödörbe se kóstoljon bele!
2. Vécétisztítók
Ha a kutya előszeretettel iszik, érdemes átgondolni, milyen vegyszert használjon a gazdi. A különféle illatosítók, tisztítók, melyek a perem alatt vagy a tartályban foglalnak helyet, olyan kemikáliákat juttatnak a vízbe, melyek öblítés után is megmaradnak a vécékagylóban. Összetételük miatt komoly kockázatot jelentenek, súlyos égési sérüléseket okozhatnak a kutya orrán, szájában, lenyelés esetén pedig a torokban, emésztőrendszerben felszívódva is veszélyesek.
Tipp: Zárjuk la a vécé fedelét, ha szükséges, zárjuk be a fürdőszoba, vécéhelyiség ajtaját is, hogy ne férjen hozzá a kutya.
3. Mosáshoz, szárításhoz használatos anyagok
Remélhetőleg kicsi az esélye annak, hogy a kutya belenyaljon a mosószerekbe, öblítőbe, de előfordulhat, hogy felkelti figyelmét a mosókapszula, mosódió, vagy a színfogó és illatosító kendők. Bajba is sodorhatja magát, ha elrágcsálja, lenyeli azokat. Csúnya sebeket, fekélyeket okozhatnak a szájüregben, ha pedig túl sokat fogyasztott belőlük, hányás, bélelzáródás jelentkezhet.
4. Felülettisztítók
Különösen veszélyes, ha a kutya hajlamos felkapaszkodni, netán felugrani a konyhapultra, asztalra némi finomság reményében. Nemcsak a vegyszerek miatt veszélyes ez, hanem az ételkészítéshez használt evőeszközök miatt is; megvághatja magát, ha éppen az éles késre teszi le a mancsát, ha pedig a bekapcsolt főzőlapon „tapicskol”, égési sérüléseket szerezhet. A fertőtlenítő és zsíroldó porok, folyadékok is károsak, a sprayk pedig irritálhatják a szem és az orr nyálkahártyáját, részecskéik még az itatótálba is belekerülhetnek a levegőn át. Szoktassuk le a kutyát a nemkívánatos viselkedésről. A tisztítás idejére küldjük a helyére.
5. Légfrissítők
Habár nem kifejezetten otthonunk tisztítására használjuk, mégsem hagyhatjuk ki a felsorolásból. Az illatosító gyertyák, aeroszolok, konnektorba csatlakoztatható légfrissítők ugyanis gondot okozhatnak az allergiára hajlamos, érzékenyebb kutyáknál. Tüsszögés, köhögés, légzési panaszok, bőr- és szemirritáció is felléphet. A vegyszeres megoldások helyett készítsünk otthon természetes illatosítót (potpurri) szárított gyümölcsökből, növényekből, virágokból. Használjunk olyan összetevőket, melyek a kutya orrát sem bántját.
Biztonságos alternatívák
Ha megfelelően alkalmazzuk e tisztítószereket, betartjuk a biztonsági előírásokat, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kutya ne férhessen hozzájuk, minimálisra redukálhatjuk az esetleges problémákat. Mindazonáltal érdemes beszerezni környezetbarát, vegyszermentes tisztítószereket, de mi magunk is megpróbálkozhatunk a természetes megoldásokkal.
- Az almaecet-víz 1:1 arányú oldata például beválhat felülettisztító gyanánt (asztal, pult, ablaküveg, stb.), bár a makacsabb szennyeződésekhez több almaecet szükséges, aminek jellegzetes szagát sokan nem kedvelik, és az érzékeny kutyaorrnak is zavaró lehet.
- Nagyanyáink áldott segítője, a szódabikarbóna ma is nagy népszerűségnek örvend. Ahogy mondják, szinte „mindent visz”, használható a lerakódott vízkő és különféle szennyeződések eltávolítására. Járjunk utána, hogyan készítsük el megfelelően.
Bármilyen megoldást is választunk, ne feledjük, hogy egyes ebeknél váratlan reakciót, allergiát okozhatnak. A biztonság kedvéért tartsuk távol a tisztítószerektől kedvencünket, szükség esetén kérjük ki állatorvosunk tanácsát!
10 vegyszer, ami viszketést okoz - Kutyabarát helyek
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: joypetproducts.com
Cikk első megjelenése: 2022. június 14.
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Kezdődik a suli – Így készítsd fel kutyádat a változásra
Közeledik a szünidő vége, de mi lesz a kutyusunkkal?