Hogyan használd a kisállat lépcsőt és rámpát kutyáddal?
2024. szeptember 06., 15:00
Szerző: Marton Zsófia
Kategória: Egészség
A kisállat lépcsők és rámpák kiváló eszközök a mozgássérült, idős vagy kistestű kutyák számára, hogy könnyebben elérhessék a magasabb helyeket, mint például ágyakat, kanapékat vagy az autóülést. A használat megkönnyíti az ízületek védelmét és segít megelőzni a sérüléseket.
(A cikk az infografika után folytatódik!)
A kisállat lépcső és rámpa célja
Ezek az eszközök elősegítik a kutyák biztonságos és fájdalommentes mozgását. Használatuk különösen fontos lehet olyan kutyák számára, amelyek ízületi gyulladásban, diszpláziában vagy más mozgásszervi problémában szenvednek. Ezek az eszközök lehetővé teszik számukra, hogy elkerüljék a hirtelen mozdulatokat és ugrásokat, amelyek súlyosbíthatják állapotukat.
(A cikk az infografika után folytatódik!)
Az American Kennel Club (AKC) szerint a rendszeres használat segít megelőzni a további ízületi károsodásokat és fájdalmat. Emellett a lépcsők és rámpák megkönnyítik a kutyák számára a magasabb helyek elérését anélkül, hogy túlzott stressz érné őket.
(A cikk az infografika után folytatódik!)
Ezeknek az eszközöknek a használata javasolt a mozgásszervi műtétek utáni rehabilitáció bizonyos szakaszaiban, amikor a kutya mozgását korlátozni kell, hogy elkerüljék a sérülések újbóli kialakulását. A rehabilitációt az állatorvos utasításai és javaslatai alapján kell végezni, és kiegészítésre akár a gyógynövények is bevethetők, hogy gyorsabban és eredményesebben haladjon a felépülés.
(A cikk az infografika után folytatódik!)
Hogyan tanítsd meg kutyádnak a lépcső vagy rámpa használatát?
- Felfelé menet: kezdd azzal, hogy megmutatod a kutyának a lépcsőt vagy a rámpát és jutalomfalattal motiválod, hogy használja. Fontos, hogy lépésről lépésre haladj, és ne siettesd a tanulási folyamatot!
- Lefelé menet: a leereszkedés gyakorlásakor szintén fontos a fokozatosság. Érd el, hogy a kutya magabiztosan használja a lépcsőt vagy rámpát lefelé is, miközben folyamatosan dicséred és jutalmazod.
(A cikk az infografikák után folytatódik!)
További tanácsok
- Fontos, hogy a lépcső vagy rámpa stabil és biztonságos legyen.
- Ellenőrizd rendszeresen az állapotát, és győződj meg arról, hogy nem csúszik. Ha szükséges, helyezz el csúszásgátló borítást.
- Az elején pórázzal is kezdhetitek a tréninget, ha biztonságosabbnak érzed.
- Soha ne erőltesd vagy ijeszd meg a kutyát!
- Ne büntesd meg, ha nem követi az utasításodat!
- A sikeres tréning egyik titka az idő és türelem.
- Ha kedvenced leugrik a rámpáról/lépcsőről mielőtt a végére érne, hívd az induló ponthoz és próbálja újra, míg végig nem sétál!
- Próbáld megőrizni a nyugalmadat akkor is, amikor a kutyád bizonytalan, mert érezni fogja rajtad a félelmet és az idegességet, és emiatt kevésbé lesz együttműködő!
(A cikk az infografika után folytatódik!)
Gyógynövényes termékajánló
A FitoCavallo REHA gyógynövény-keverék NÉBIH engedéllyel rendelkező állatgyógyászati gyógyhatású termék.
- Ortopédiai elváltozások, traumák, mozgásszervi műtétek, izom-, szalag-, ín- és ízületi betegségek rehabilitációját támogatja
- Kiegészíti a kutya-fizioterápiát, fokozza a szövetregenerációt
- Májvédő, antioxidáns, enyhe gyulladásgátló
- Javítja a perifériás területek vérellátását javítja
- Anyagcserefokozó: segíti a sérült szövetek eltávolítását és a szöveti regenerációt
- Javítja az emésztést és a tápanyagfelszívódást, ezzel támogatja az ízületek, inak, csontok és szalagok felépülését
A gyógynövény-keverék eledelhez keverve alkalmazandó, napi két alkalommal. Az állatorvosi kezelés kiegészítésére és egyes esetekben megelőzésre javasolt az alkalmazás.
A cikk szerzője Marton Zsófia, agrármérnök, állat-fitoterapeuta, a FitoCavallo termékek fejlesztője, 2005 óta meghívott előadó az Állatorvostudományi Egyetemen.
A szerző könyveiből mindent megtudhatsz a kutyák étrendjében és gyógykezelésében alkalmazható gyógynövényekről és illóolajokról. A kutyabetegségek kezeléséről bővebben a Gyógynövények kutyáknak című könyvben olvashatsz, míg az állat-fitoterápiás kezelések részletes bemutatását és a Gyógynövénylexikont a Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak című kiadványban találod meg. A két kötet kapcsolódik egymáshoz, de külön-külön is megvásárolhatók.
A cikk és az infografikák szakmai helyességét ellenőrizte:
A cikket és az infografikákat támogatta az állat-fitoterápia szakértője:
Indexkép forrás: Freepik
A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők
A kisállatokra szakosodott üzletekben gyakran találkozni táplálékkiegészítőkkel, most a leggyakoribbakat mutatjuk be.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Diszplázia? 12 tünet, ami arra utalhat, hogy gond van a kutya csípőjével
Sántít, fájdalma van? Nem szívesen lépcsőzik, és nehezen kel fel alvás, pihenés után? A csípődiszplázia tünetei már kölyökkorban is feltűnőek lehetnek, míg más kutyáknál csak évek múltán jelennek meg. Mit kell tudnunk a betegségről?