Hogyan hűtsük kutyánkat a hőségben? - Tavakkal, és fürdési lehetőségekkel
2015. augusztus 09., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Mint arról már korábbi cikkünkben is szó volt, kutyáink könnyen hőgutát kaphatnak a nyári nagy melegben. Nem izzadnak, így testüket csak lihegés segítségével tudják hűteni. A hő mennyisége, amit az állat a nyelvén tud leadni, sajnos eltörpül a test igényeihez képest. Ezért fontos az elővigyázatosság
Több lehetőségünk is van az eb hűtésére, ha beköszönt a kániukula. Az erős napsütéssel együtt jár a talaj felmelegedése is, emiatt fokozottan ügyelnünk kell arra, hol sétálunk. A nagy meleg idején főleg a kora reggeli, és késő esti órákat válasszuk, így elkerülhető a kutya talpának megégése, és a leégés. Meglepő, de kutyáink is le tudnak égni. Orruk és talppárnáik különösen érzékenyek. A ritkább bundájú kedvenceknél előfordul, hogy a bőr is leég. Séta előtt használjunk naptejet, vagy talpkrémet, így megelőzhető a baj.
Figyeljünk rá, hogy mindig legyen víz a kutya előtt! Séta közben is gyakran álljunk meg egy itatásra, nehogy kitikkadjon a nagy melegben az eb. A vízzel le is locsolhatjuk kedvencünket. Érdemes a fejet, a fültöveket és a boka, valamint a mancs környékét részesíteni előnyben. Ezek a testtájak a legérzékenyebbek a hőmérséklet változására. Különösen fontos a nyomott orrú fajták hűtése, ugyanis ők fokozottan érzékenyek a melegre. Ha módunk van rá töltsünk meg egy kis műanyag medencét vízzel, ebben kedvére lubickolhat a négylábú. Gyakran még azok is belefekszenek, játszanak benne, vagy harapják a vizet, akik amúgy nincsenek oda érte. Kertekben nagy élvezetre adhat okot egy locsolócső is, hiszen kutyáink előszeretettel ugranak a vízsugárba, harcolnak vele, vagy próbálják elkapni. Ne haragudjunk meg rájuk akkor sem, ha egy árnyékos sarokban gödröt ásnak maguknak, ugyanis a talaj hűvösebb, segít megtartani az állandó testhőmérsékletet.
Egy kutyaház, vagy kennel is a segítségünkre lehet. Ha jó az elrendezése akár hűtő-fűtő berendezésként is funkcionálhat. Fontos, hogy mindig legyen árnyékos pontja!
Ha lakásban élünk, és nincs lehetősége az ebnek ilyen luxusra, akkor se keseredjünk el. Bizonyosodjunk meg róla, hogy van a lakásnak mindig olyan pontja, ami árnyékos (erre haszbálható egy szobanövény is), és próbáljunk kis huzatot csinálni az ablakok nyitva tartásával. Ilyenkor tartsuk az egyik szemünket az eben, nehogy kinézzen egy madár után, és kiessen. Kedvencünk helyét is körbevehetjük lehűtött jégakkukkal, vagy palackokkal. Ezeket a párnája alá, vagy a helye köré rendezve takarjuk le egy törölközővel, és tökéletes hűtőberendezéssel szolgálhatunk.
A legjobb megoldás természetesen, ha van a közelünkben egy barátságos kis tó, ahol kedvenceinket is szívesen látják. Ide gyakran ellátogathatunk. A legtöbb kutya örül egy hűsítő csobbanásnak, főleg, ha azt a gazdival teheti. Sajnálatos, de hazánkban igen kevés az olyan strandolási lehetőség, ahol gazdi és kedvenc együtt pancsolhat. A Balatonnál például elenyésző az ilyen szabadstrand, nagy részéről ki vannak tiltva az ebek. Főleg a tó körüli kis tavaknál úsztathatunk. Ilyen például a fonyódi Alsóbélatelep, a kővágóőrsi kutyaparadicsom, valamint a tihanyi Belső-tó. De például a tatai Öreg-tónál, Dunakeszin, Kisorosziban, Zalalövőn és a Tisza-tónál is szívesen látott vendége az ebek.
A kutyabarathelyek.hu összegyűjtött olyan vízpartokat, melyek valóban kutyabarátok. A folyamatosan frissülő listát ebben a cikkünkben találod!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: http://elizabethgatlin.com/
Cikk első megjelenése: 2015. május 21.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Kezdődik a suli – Így készítsd fel kutyádat a változásra
Közeledik a szünidő vége, de mi lesz a kutyusunkkal?
Kutyapancsoló: biztonságos, ha a gyerekmedencében játszik a kutyám?
Könnyen rávágjuk, hogy „naná”, de talán kevesen vannak tisztában a lehetséges veszélyekkel. Lássuk, melyek ezek!