
Így hazudnak a kutyák a méretükről
2020. augusztus 02., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A kistestű kutyák mindent megtesznek, hogy nagyobbnak higgyük őket valós termetüknél, ezáltal mondhatni komolyabbnak vegyük őket nem csak mi, de a többi kutya is.
Bizonyára minden gazdi számára ismerős a szituáció, mikor séta közben kan kutyusa szinte minden bokornál, fánál megáll és otthagyja névjegyét, sokuk ráadásul egy tornászt megszégyenítő hajlékonysággal célozza be a fatörzset. Arra viszont már lehet, hogy kevesebben gondolnak, hogy kedvencük ilyesfajta gimnasztikájának bizony megvan a jelentése, legalábbis a kutatók előálltak egy elmélettel a lehetséges magyarázatról.

Fotó: cuteness.com
Mint tudott, a kutyák az úgynevezett jelöléskor egyedi szagmintát hagynak az útvonalukon, mely mintegy névjegyként funkcionál a többi kutya számára. A szag alapján azonban a többi eb nem tudja azt, milyen termetű kutya hagyhatta azt ott - éppen ezért a kisebb termetű kutyák igyekeznek minél magasabbra jelölni. A szagminta magassága az egyetlen ugyanis, amiből a többi kutya esetleg a társuk méretére tud következtetni, feltételezhető tehát, hogy a kisebb ebek így próbálják nagynak (és félelmetesnek) mutatni magukat, ledolgozva így valamennyire a hátrányukat a rangsorban.
A Cornell Egyetem kutatói figyelték meg a kutyákat jelölés közben: videóra vették a jelölő ebeket, megfigyelve a “célzáshoz” emelt láb szögét. A felvételeken látható volt, hogy a nagyobb testű kutyák sokkal ritkábban “lőnek fölé” jelöléskor, mint kisebb termetű társaik.
A fent már leírt elmélet mellett az is oka lehet a magasra jelölésnek, hogy egy nagyobb kutya által otthagyott szagmintát igyekeznek így felülírni.
Forrás: qubit.hu
Indexkép forrás: cuteness.com
Cikk első megjelenése: 2018. szeptember 04.
Hogyan járul hozzá a szimatolás kutyád egészségéhez?
Egy kutatás szerint nemcsak szellemileg és érzelmileg fontos a kutya számára, hogy szimatolhasson, de még fizikai egészségét is segít megőrizni. Tudj meg többet!
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
6 tévhit a nagytestű és óriás kutyákról, amit nem kell feltétlenül elhinni
Lusták, nem valami eszesek és könnyen elhíznak? Csupán néhány feltételezés a termetes bundásokról, amit bárki megcáfolhat, aki kicsit is ismeri őket.
140 menhelyi kutya karácsonya
Ritkán szoktunk így belegondolni, de egy menhelyi kutyusnak, - akinek egész napja a rácsok mögött telik arra várva, hogy végre valaki a kennel előtt elsétálva meglátja benne a csodát – bizony a nap fénypontja, amikor kiszabadulva önfeledten szaglászhat, sétálhat.
Érthető hát a négylábúak izgatottsága, amikor az önkéntesek megjelentek, hogy sétálni vigyék őket.
Miért pont a szőnyegre szeretnek hányni a kutyák?
Nem túl szívderítő látvány, amikor kedvencünk öklendezni kezd, és a padló vagy a parketta helyett valami igazán kényelmes helyre teszi le „csomagját”. Hogy is van ez?