
Koptasd a körmöket!
...mert nagyon nem mindegy a köröm hossza!
2016. június 05., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
Nem egy gazdától hallottam már a vállrándítással kísért kijelentést: „Nincs Bodri körmével semmi, jó az, koptatja a füvön eleget!” – Kár, hogy ez a kijelentés több ponton is logikai falakba ütközik, amellett, hogy magát a témát sem érdemes egy mondattal letudni.
A farkaskörömről remélhetőleg minden kutyatartó hallott már, és szembesült is, a görbe tépő „alkalmatossággal”, kedvence mancsán. Ez az a szaru rész, amely folyamatosan nő, és mivel az eb nem használja, így időközönként érdemes levágni, vagy ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor levágatni. (Fontos, hogy ne vágjunk bele négylábúnk köröm erébe, mert azzal nagy fájdalmat okozhatunk, ráadásul biztosan egy életre megutáltatjuk az amúgy is maceraként megélt „ceremóniát”.) A farkasok örökségével tehát ilyen módon, pár havonta el tudunk bánni. De mi van a többi körömmel?
Általánosságban elmondható, hogy a növekedés üteme, és a kopás mértéke abszolút eb függő, nomeg a külső tényezők is sokat számítanak. Nézzük most az utóbbit. Amennyiben kutyánkkal sokat sétálunk betonon, akkor nagyobb eséllyel kell elkerülnünk a körömvágó „giotin” szorítását. Pláne, ha ebünk kotorva szalad a flazteron – ez a hosszú köröm ősi ellensége. De a fű, föld sem rossz társ, egy gödör precíz kiásása (főleg, ha a gazdi hagyja) rendes pedikűr munkát végez kutyánk mancsain. A mozgás mennyisége, és a terep minősége tehát nagyban meghatározza a köröm kérdést. Van, akinek havonta bizony el kell vinni kedvencét a kozmetikushoz egy kis nyiszálásra, de akad olyan négylábú is, aki még hírből sem ismeri a körömvágást.

Kép: toprad.com
Ha az esztétikumot nézzük, akkor nem előnyös a hosszú köröm, de ezen kívül miért is ne? – Kérdezhetné bárki, de még mielőtt ez felmerülne, soroljuk az okokat…
Azért ügyeljünk kedvencünk karmaira, mert bizony a túlnövesztett köröm fájdalommal járhat. Eleinte csak felnyomja az ujjakat, s máshova helyezkedik a kutya testsúlya. A párnáit kezdi egészen máshol használni, s az ízületek is nyomás alá kerülnek. Ha továbbra is „miért ne” a reakciónk, akkor ne lepődjünk meg, ha körömbetöredezésig kínozzuk ebünket, ami nagy fájdalommal, és kozmetikai beavatkozással jár. A legsúlyosabb következmény a köröm visszahajlása, befertőződése, amelyen már csak az állatorvos segíthet. Arról nem is beszélve, hogy a hosszabb karom könnyen beakadhat bárhova, így komoly balesetet is szenvedhet a szabadulni akaró négylábú.

Kép: kittencapoodle.com
Mindenesetre jó, ha odafigyelünk erre a kérdésre is. Ha nagyon kopog ebünk „járása”, ha normális, álló pozícióban földig lógnak a körmei, akkor itt az idő egy kis nyári manikűr-pedikűrön elgondolkodni.
Indexkép forrás: bradentondog.com
Cikk első megjelenése: 2015. július 03.
10+1 tipp, hogy otthonodban kevesebb legyen a kutyaszőr
Vedlés. Míg egyes ebeknél inkább időszakosan tapasztalhatjuk, addig társaik egész évben hullatják szőrüket. Kész rémálom? Nem feltétlen. Néhány egyszerű ötlettel elejét vehetjük a mindent beborító szőrnek.
Vigyázz hova teszed a jutifalatot – A kutyád megjegyzi!
Pontosan tudja, melyik polcon hova tettük le a finomságos dobozkát. De honnan ered ez a lenyűgöző képesség?
Mit keres egy bárány a kutyakozmetikában?
Nem mindennapi látvány fogadja a járókelőket egy argentin kutyaszalonnál.
Letartóztattak két férfit, akik a gyanú szerint megölhették a svájci farkast
Elfogtak két férfit az elpusztult, jeladós svájci farkas ügyében.
Elő a kamerával! 5 tipp az imádnivaló kutyafotókért
Csillogó tekintet, pajkos fülek, imádnivaló mosoly a pofiján - ugye milyen jó lenne megörökíteni egy csodás fényképen? Néha nem is olyan egyszerű, de egy kis kreativitással már készülhetnek is a szuper fotók kedvencedről!