
Kutya a forró autóban: hogyan segíthetsz?
2020. június 13., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A sok írás, fotó, videó ellenére is megesik még, hogy a gazda figyelmetlenségből vagy tudatlanságból bent hagyja a kutyáját az autóban, míg ő vásárol, vagy ügyet intéz. Ám bármilyen gyorsan is végez, a kutyáját óriási veszélynek teszi ki ez idő alatt. Hogyan segíthetsz, ha ilyen esettel találkozol?
Az autóban nem hagyunk állatot. A résnyire lehúzott ablak mellett sem. Ellenkező esetben ez a kedvencünk életébe is kerülhet!
Elég pár perc ahhoz, hogy a napon hagyott autó extrém forróvá váljon, főleg a nyári kánikulában. A veszély azonban tavasszal és ősszel is fennáll: a kinti 20-25 fokos hőmérséklet esetén is veszélyesen felmelegedhet a napon parkoló jármű - emlékszünk még a serpenyőbe ütött tojásra, ami megsült az autóban ugye? (Ide kattintva elolvasható a kísérlet.)
Hogyan segíthetünk, ha mégis ilyen esettel találkozunk?
Szerencsés esetben még el tudjuk kapni a Gazdit, mikor az épp indulna el az autó mellől. Nyugodtan megszólíthatjuk, hogy felhívjuk a figyelmét a veszélyre. Fontos, hogy semmiképp se támadjuk le, legyünk udvariasak!
Előfordulhat azonban olyan eset is, hogy csak a magára hagyott állaton akad meg a szemünk. Gazdi pedig sehol. Hallani a médiában, hogy az autó ablakát betörhetjük, ha szenvedő állatot találunk benne - mielőtt azonban nekiállnánk megfelelő méretű követ keresni az akcióhoz, ezeket a lépéseket járjuk végig!
1. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni a kutyával
Nem tudhatjuk, mióta van bent a kutya az autóban. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni vele: egy egészséges kutya, amelyik jól is érzi magát, reagálni fog valahogyan a jelenlétünkre. Megugat minket, vagy épp csóvál, de mindenképp követ a tekintetével és fülel. Ha semmilyen reakciót nem mutat, az rossz jel lehet.

2. A rosszullét jelei
Keressük a rosszullét jeleit a kutyán, hogy felmérjük az állapotát! Ezek a tünetek jelennek meg hőguta esetén: gyors lihegés, a nyál megvastagodása és habzása, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, szédelgés, koordinálatlan mozgás, tágra nyílt pupillák, remegés, a legsúlyosabb esetben pedig eszméletvesztés, kóma is felléphet. Ha semmire sem reagál a kutya, az nagy bajt jelezhet.
3. Biztos zárva az autó?
Nem sok esélye van, de egy próbát megér: hátha nyitva maradt az autó. Így lehetne a leggyorsabban segíteni a bajba jutott állaton… Ha zárva van, megpróbálhatjuk beindítani a riasztót azzal, hogy finoman megmozgatjuk az autót (ne tegyünk kárt benne!)
4. Hol a gazdi?
Az is gyors segítséget jelentene, ha megtalálnánk a gazdit, aki ki tudja nyitni az autót. Ha például egy bevásárlóközpont előtt áll az autó, jelezhetjük a bajt az információs pultnál, vagy az ügyfélszolgálaton, hogy szólítsák fel az autó tulajdonosát, hogy azonnal siessen a kutyája segítségére. A rendszám ne maradjon el!
5. Hívjuk a hatóságot!
Közben tárcsázzuk az illetékes hatóságot, rendészt vagy rendőrséget, és kérjük a segítségüket. Ha a végső esetben az autó ablakának betörésére kerülne a sor, jó, ha az egy rendőr jelenlétében történik. Emellett legyen mellettünk egy vagy több tanú is!

6. Ha nincs semmi más lehetőség: törjük be az ablakot
A bajban minden perc számít! Amennyiben semmilyen eredménnyel nem járna a próbálkozásunk, nincs más hátra, mint az ablak betörése. Előtte azonban készítsünk a telefonunkkal fényképet és videót az autóról: a legjobb, ha a ezeken látszik az autó, a rendszám és a rosszul lévő kutya is. Ha ez nem megoldható, ezeket külön-külön készítsük el, ne maradjon ki semmi! Fontos: a képek és a rendszám már személyes adatnak számíthatnak, így azokat csak bizonyítékként használjuk, ne publikáljuk sehol!
A kutya kiszabadításánál figyeljünk, hogy csak annyi kárt tegyünk az autóban, amennyit feltétlenül muszáj!
Ha a kutyát kiszabadítottuk, mielőbb vigyük árnyékba, hűvös helyre, és lassan (semmiképp se hirtelen) kezdjük el a hidratálását! Fontos, hogy állatorvos is lássa!
Cikk első megjelenése: 2017. június 19.
Kutyáknál is jelentkezhet pánikroham?
Egy kellemetlen, ijesztő élmény bizonyos emberek, tárgyak, állatok vagy helyzetek kapcsán szorongást válthat ki a kutyában. De mikor lép át a szorongás pánikba? Mit kell tudnunk az állapotról?
Szén-monoxid mérgezés kutyáknál – Tünetek és teendők
A színtelen, szagtalan gáz belélegzése életveszélyes állapotot idézhet elő nemcsak nálunk, de kedvenceinknél is. De azt vajon tudjuk-e, milyen berendezési és használati tárgyakból, milyen helyzetekből adódhat probléma? Mire figyeljünk, és hogyan segítsünk kutyánknak mérgezés esetén?
Jön az év legnehezebb éjszakája - segíthetnek a természetes stresszoldók
Számtalan gazdi tapasztalta már meg, hogy milyen az, amikor kedvence valamitől fél, szorong. Ilyen szituációban a legrosszabb, amikor sehogy nem tudjuk megnyugtatni a kis rettegőt és tehetetlenül vagyunk kénytelenek nézni, ahogy zihálva, remegve mászkál fel s alá a lakásban vagy próbál valahova elbújni. Esetleg olyannyira próbál menekülni, hogy félelmében még akár a bejárati ajtót is képes kibontani, kockáztatva ezzel a saját testi épségét és komoly károkat is okozva.
Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?
Mit jelent, ha száraz a kutyám orra? Betegségre is utalhat?
A puha, nedves orr az egészséges kutya egyik fő jellemzője. Könnyen aggodalomra adhat okot azonban, ha száraz és tapintásra meleg érzetet kelt. Tudj meg többet kedvenced nózijáról!