Kutya-érzelmek: Féltékenységről, szeretetről, és hogy miért is fontos tudnunk róluk
2024. december 28., 08:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Gondoltad volna, hogy a kutyák ugyanolyan mélyen élik meg az érzelmeket, mint mi, bár azokat a fajukra jellemző módon fejezik ki?
Kutatások igazolják, hogy a kutyák az emberekhez hasonló módon dolgozzák fel az érzelmeket.
Gregory Berns idegtudós, aki MRI-vizsgálatokkal tanulmányozta a kutyákat, megállapította, hogy agyuk bizonyos részei intenzívebben dolgoznak, amikor pozitív érzelmeket élnek át. Méghozzá agyuknak ugyanaz a része, ami az emberben is megtalálható, ez pedig arra enged következtetni, hogy ez a hasonlóság összeköti a kutyák érzelmi tapasztalatait a miénkkel.
Az öröm, a szeretet, a félelem, a szomorúság, sőt még a féltékenység is szerepet játszik kutyáink mindennapi életében. Nézzünk meg néhány ilyen érzelmet!
Féltékenység kutyáknál
Az Aucklandi Egyetem kutatása rávilágít a kutyák érzelmi összetettségére, melynek a féltékenység is szerves részét képezi. Amalia Bastos, kutató által vezetett tanulmányban például a kutyák igen erősen reagáltak arra, amikor a gazdáik interakciót kezdeményeztek élethű plüss kutyákkal, még akkor is, ha az interakció nem volt látható a kutyák számára, csak a hangokat hallották.
Ez a viselkedés nem ismétlődött meg, amikor a gazdik élettelen tárgyakkal, például egy gyapjúhengerrel imitálták a kutyás kapcsolatot (hogy miért pont azzal, nem tudni...).
A tanulmány a féltékenység három kulcsfontosságú jelét találta:
- a kutyák csak azokra az interakciókra reagáltak, ahol a társas helyzetben rivális jelent meg (élethű kutya figurája),
- viselkedésük az általuk észlelt interakcióhoz kötődött, nem pedig a jelenléthez,
- és vizuális jelzések nélkül is mutatták a féltékenység jeleit.
Jó tudni: Ha a kutya csóválja farkát, tekintete lágy és testtartása nyugodt, akkor az boldogságról és elégedettségről árulkodik. Ezzel szemben a behúzott farok, a fej mellett lelapított fülek vagy a tekintet kerülése félelmet és nyugtalanságot is tükrözhet.
Ezek a jelek ablakot nyitnak a kutyák érzelmeibe és érzéseikbe. Olyan halk, ám kifinomult és kifejező nyelvet tár elénk, melyet mi magunk is megtanulhatunk értelmezni.
Kedvenceink szeretnek minket
A kutyák is megélik a szeretetet – nemcsak irántunk, hanem más kutyák és állatok iránt is képesek szeretetet érezni. A tudomány is ezt támasztja alá: amikor a szívüknek kedves emberekkel töltenek időt, megemelkedik az oxitocinszintjük. Ez a hormon felelős azért az erős kötelékért, mely a kutya és családja között kialakulhat.
Amikor a kutyák a szeretett személy szemébe néznek, különleges biológiai folyamat bontakozik ki. Mind a kutyában, mind az emberben jelentősen megemelkedik az oxitocin szintje, amelyet általában "szeretethormonnak" neveznek.
Ez a hormon döntő szerepet játszik a társas és az érzelmi kötődésben. Egy 2015-ös japán tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, hogyan változik az oxitocin szintje emberekben és kedvenceikben, amikor egymás szemébe néznek.
Azt találták, hogy a szemkontaktus során az oxitocinszint 130%-os emelkedést mutatott a kutyákban, a gazdikban pedig hihetetlen, de elérte a 300%-os növekedést is! Ez rendkívüli módon hasonlít ahhoz a kötődéshez, mely az édesanya és újszülött kisbabája között alakul ki, amikor egymás szemébe néznek.
Valószínűleg az oxitocin által táplált kapcsolat lehet a magyarázat arra az erős érzelmi kötelékre, melyet kutyáink irányában érzünk. Kölcsönös bizalmat és kötődést teremt közöttünk, miközben tovább erősíti a kötelék építését. Szinte hihetetlen, de a hormonok felszabadulásának hatására még örömkönnyeket is ejthetünk.
Egy másik kutatásból például arra derült fény, hogy a kutyák is sírhatnak akkor, amikor hosszabb – akár hetekig, hónapokig tartó – távollétet követően újra találkozhattak gazdájukkal.
A szeretteinktől való elszakadás mindig fájdalmas érzés, és nagyon úgy tűnik, a kutyák is ugyanúgy átélik ezt, mint mi!
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a szülő-gyerek kötődésben jelenlévő érzelmi rendszerek szerepet játszhatnak a kutyák és gazdáik közötti erős kapcsolat kialakításában is.
Bár a kutyák nem teljesen úgy szeretnek, mint az emberek, a bizonyítékok erősen alátámasztják azt az elképzelést, hogy a velünk való kötelékük mély érzelmeket rejt, és biológiai szempontból is kiemelt jelentőséggel bír. Gondoljunk csak arra, hogyan reagál a kutya a Szeretlek szóra:
Érzelmeik felismerésével és tiszteletben tartásával lehetőséget adunk kutyáinknak, hogy megnyugodjanak és biztonságban érezzék magukat.
Figyeld meg alaposan
Kutyánk testbeszéde mindig elárulja, hogyan érzi magát, ezért a lehető legtöbbet kell megtudnunk róla, hogy minél jobban kommunikálhassunk bundás barátainkkal. A farokcsóválás nem jelent mindig boldogságot, ahogy az ugatás sem mindig az agresszió jele. Rajtunk múlik, hogy észrevegyük a finom jelzéseiket, és olyan módon reagáljunk azokra, amely a bizalmat és magabiztosságot táplálja kutyánkban.
Kutyáink érzelmi világa összetett, gyönyörű, és szorosan kötődik a jóllétükhöz
Ha időt szánunk a nyelve megtanulására, kedvencünk úgy fogja érezni, hogy megértjük, és ez a megértés erősíteni fogja kapcsolatunkat. Érzései felismerésével harmonikus és empatikus köteléket teremthetünk, ahol kutyánk valóban biztonságban érzik magát.
Forrás: sallygutteridge.com
Indexkép forrás: Freepik/@wirestock
Rettentő boldog volt a kutya, mikor több mint 3 év után gazdira talált
Alig hitte el, hogy ez a búcsúparti neki szól!
Szívmelengető videó az Alzheimer-kóros bácsiról és kedvencéről
"Nagyon jó érzés, hogy van valakid, aki ennyire szeret odabújni hozzád."
Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják
Gazdija elsírta magát, amikor először megpillantották egymást. Megható videó!
Napicuki: Az egész iskola felköszöntötte a süket terápiás kutyát a születésnapján
Hetekig gyakoroltak a tanulók, hogy jelnyelven énekelhessék el neki a "Boldog Szülinapot" dalocskát. Szívmelengető videó a meglepetéspartiról!
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?