Kutyabarát húsvét – 6 tipp, hogy kutyánk szempontjából is biztonságos legyen az ünnep
2024. március 29., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Színes tojások a fűben, csokinyuszik, nyuszi-fészek… A Húsvét színes ünnepe nem csak a gyerkőcök számára tartogat izgalmakat, de bizony kutyánk számára is! A mi feladatunk, hogy odafigyeljünk kedvenceink biztonságára is a készülődés során!
Kutyánk számára legalább annyira izgalmas lehet egy ünnep, mint családunk számára. Bár nem érti, mi történik, a lázas készülődést, a napi rutintól való eltérést azonnal észreveszi, hangulatunk átragadhat rá. Nem mellesleg a lakás, a kert egy-egy pontján hirtelen felbukkanó új tárgyak érdekes felfedeznivalót jelentenek, hát még a konyhából szálló illatok, ami ízletes falatokkal kecsegtetnek…
A készülődés során nem szabad elfeledkeznünk kedvencünkről sem. A húsvét is megannyi veszélyt rejthet magában, melyekre talán nem is gondolnánk - apró odafigyeléssel azonban biztonságossá tehetjük kutyánk számára is az ünnepet.
1. Csokinyuszit a polcra!
Talán az egyik legfontosabb szabály: ne férhessen hozzá a kutya a csokinyuszikhoz, csokitojásokhoz - semmilyen csokoládéhoz! A csokoládéban található teobromin nevű anyag mérgező a kutyák számára, mely akár kis mennyiségben is halált is okozhat! A csokoládékban koffein is található, mely szintén gondot okozhat a kutya szervezetében - kapcsolódó cikkünk a koffein hatásairól ide kattintva található.
2. Cukorkák és más édességek
Hasonlóan a csokoládékhoz jobb, ha a többi édességet, cukorkát, gumicukrot is olyan helyre tesszük, ahol a kutya nem éri el - akkor is, ha még bontatlan zacskóban van a finomság! Ezek az édességek tartalmazhatnak xilitet, amely nagyon kis mennyiségben is életveszélyes állapotba sodorhatja a kutyát! Ne kockáztassunk! Részletesen itt írtunk a xilit veszélyeiről.
FONTOS! Ha csokoládéból, vagy a cukorkákból mégis evett volna a kutya, forduljunk állatorvoshoz!
3. Húsvéti kosárka, nyuszifészek és a díszek
Színes szalagok, zörgő, csillogó műfű akár celofánból, színes dísz tojások műanyagból… kutyánk számára játéknak tűnhetnek, de kíváncsiságuktól vezérelve meg is rágcsálhatják őket, rosszabb esetben le is nyelik, amiből már nagyobb baj is lehet. Díszítsük úgy lakásunkat, kertünket, hogy a díszeket kutyánk ne érje el. A kosárkákat, fészkeket béleljük természetes anyagú műfűvel - például selyempapírral. A műanyag tojásokat könnyen labdának nézheti a kutya, de ne engedjük játszani vele, bármilyen aranyos is vele: lenyelése nagy galibához vezethet!
4. A menü legyen csak a miénk
Ünnep ide vagy oda, ellen kell állnunk a könyörgő szemeknek. A hagyományos húsvéti fogások ínycsiklandozóak, de általában nehezek, zsírosak - ráadásul fűszeresek, amik már néhány falat után is megviselhetik a kutya-pocakot.
Legjobb, ha mindenki marad a saját étrendjénél: ne dőljünk be a kölyökkutya-nézésnek, kutyánk nincs tisztában az ünnepi menü fogalmával, és ugyanolyan boldog lesz a vacsorájával, mint máskor. Ráadásul így egészségére is vigyázunk!
A süteményekre is figyeljünk: legyen kutyánk számára elérhetetlen helyen, főleg, ha “magára hagyjuk” a finomságokat!
5. Piros tojás, hímes tojás
Bár a tojás nem tiltólistás eledel, a festett főtt tojásokkal vigyázzunk. Egyrészt a tojásfesték tartalmazhat káros anyagot kutyánk számára - másfelől biztosan nem repesnénk az örömtől, ha több órányi munkánkat kutyánk egyszerűen felzabálná…
Ha pedig igazán biztosra akarunk menni, válasszunk természetes festéket a tojásfestéshez!
6. Locsolkodás - a kutyára nem vonatkoznak a “hatásai”!
Kutyánkat se megfiatalítani, se szebbé nem fogja varázsolni, ha meglocsoljuk húsvét hétfőn! Ne stresszeljük őket azzal, hogy rájuk is löttyintünk, spriccelünk a szódából, a parfümös locsolás pedig kifejezetten tiltott - bőrirritációt is okozhat!
Cikk első megjelenése: 2021. április 03.
Veszélyes fűszerek - ezekből jobb, ha nem eszik a kutya
Ételeink kedvelt ízesítői a fűszerek, jótékony hatásuk miatt előszeretettel fogyasztjuk őket. Ám az, ami egészségünknek kedvez, négylábú barátaink számára komoly gondokat okozhat. Tudj meg többet!
Ehetnek a kutyák sonkát?
Bár az ünnepek már elmúltak, a húsvéti sonkából maradt falatokra még mindig áhítozhat kedvencünk. De kaphat belőle?
A felelős állattartás alól az ünnep sem kivétel
A húsvéti időszakban számos család gondolja úgy, hogy élő nyúllal lepi meg a gyermekeket, ugyanakkor fontos mérlegelni, hogy állatot tartani hosszú távú elköteleződést jelent.
NyusziSTOP-ot kérnek az állatvédők húsvétra
Sajnos már 150 forinttól vásárolható élő kiscsibe, pár ezerért pedig dísznyúl, melyet sokan arra használnak, hogy elkápráztassák húsvétkor gyermekeiket. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetőjének tapasztalata az, hogy az összevásárolt élő állatok ünnepek után legtöbbször unott terhek maradnak. Az állati jövevényektől sokan durva módon próbálnak megszabadulni.
10 étel, amiből jobb, ha kutyád nem eszik
"Csak egy falatkát!" Kérlelő tekintetének nem könnyű ellenállni, de ha olyan étel vagy ital van kezünk ügyében, mely számára veszélyes, igenis muszáj. Nem lehet elégszer elmondani, hogy bizony akadnak olyan finomságok, melyekből kedvencünk nem kaphat. Lássuk a legfontosabbakat!