Kutyáink nem túl megbocsátóak egymással
2018. július 09., 14:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Kevesebbet veszekednek a kutyák, mint a farkasok – utóbbiak azonban békülékenyebbek egymással. Háziasított kedvenceink sokkal „haragtartóbbak” egymással.
A háziasítás során a kutyák viselkedése, szokásaik gyökeresen megváltoztak mind az emberek felé, mind fajtársaik irányába. Simona Cafazzo és Friederike Range, a WSC (Wolf Science Center ) és a Bécsi Állatorvosi Egyetem Messerli Kutatóintézetének munkatársai egy kutatásban azt vizsgálták meg, hogyan viselkednek a kutyák és hogyan a farkasok a fajtársaikkal – ezen belül az összekülönbözésekre, és az az utáni békülés folyamatára voltak kíváncsiak.
A válaszok kiderítéséért négy-négy kutya- és farkasfalka viselkedését, a tagok egymás közötti interakcióit figyelték meg 500-500 órán keresztül. Ez idő alatt a farkasoknál 419, míg a kutyáknál csak 55 veszekedés robbant ki. Ezek az összekülönbözések is mások voltak a két fajnál: a farkasoknál tízből hat esetben csak fenyegetőzés, erőfitogtatás volt, ám a kutyák tízből tízszer ténylegesen egymásnak ugrottak. Kedvenceink ráadásul a veszekedések után inkább elkerülték egymást, míg a farkasok hamar kibékültek: ezt az alacsonyabb rangú falkatag kezdeményezte.
A szakértők szerint a természetben a farkasok sokkal inkább egymásra és a funkcionáló társas csoportra vannak utalva, mint a kutyák. A farkasok falkában vadásznak, csoportként védik meg a területüket, és közösen nevelik az utódokat – írja az Index.hu a Royal Society Open Scienceben megjelent tanulmányra hivatkozva. A kutyáknak ezzel szemben inkább az emberrel kell jól együttműködniük, nem a fajtársakkal. Még a szabadon élő kutyák is csak szükség esetén cselekednek közösen. Viselkedésüket a tudósok kötetlen szociális viselkedésnek nevezik. Ezért a farkasok számára sokkal fontosabb a békülés, mint háziasított rokonaiknak.
Egy korábbi belga kutatás szerint a kutyák is hajlamosak békülésre. Az osztrák tudósok azt akarják kideríteni, milyen körülmények között hajlandóak erre a kutyák.
Mit jelent, ha a kutya körkörösen csóvál a farkával?
Helikopterezik, propellerezik? Ismerős kifejezések, amik biztosan jelzik: kedvenced boldognak érzi magát!
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Miért hozza oda a kutya a játékát, amikor hazaérkezik a gazdi?
Aligha létezik jobb dolog egy fárasztó nap után, mint csóváló farkincára hazaérni. Elfordítjuk a kulcsot a zárban, belépünk az ajtón és hallgatjuk a mancsok tipegését. És négylábú barátunk megjelenik kedvenc játékával a szájában. Miért csinálja?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!