
Kutyáink nem túl megbocsátóak egymással
2018. július 09., 14:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Kevesebbet veszekednek a kutyák, mint a farkasok – utóbbiak azonban békülékenyebbek egymással. Háziasított kedvenceink sokkal „haragtartóbbak” egymással.
A háziasítás során a kutyák viselkedése, szokásaik gyökeresen megváltoztak mind az emberek felé, mind fajtársaik irányába. Simona Cafazzo és Friederike Range, a WSC (Wolf Science Center ) és a Bécsi Állatorvosi Egyetem Messerli Kutatóintézetének munkatársai egy kutatásban azt vizsgálták meg, hogyan viselkednek a kutyák és hogyan a farkasok a fajtársaikkal – ezen belül az összekülönbözésekre, és az az utáni békülés folyamatára voltak kíváncsiak.
A válaszok kiderítéséért négy-négy kutya- és farkasfalka viselkedését, a tagok egymás közötti interakcióit figyelték meg 500-500 órán keresztül. Ez idő alatt a farkasoknál 419, míg a kutyáknál csak 55 veszekedés robbant ki. Ezek az összekülönbözések is mások voltak a két fajnál: a farkasoknál tízből hat esetben csak fenyegetőzés, erőfitogtatás volt, ám a kutyák tízből tízszer ténylegesen egymásnak ugrottak. Kedvenceink ráadásul a veszekedések után inkább elkerülték egymást, míg a farkasok hamar kibékültek: ezt az alacsonyabb rangú falkatag kezdeményezte.

Fotó: dogtime.com
A szakértők szerint a természetben a farkasok sokkal inkább egymásra és a funkcionáló társas csoportra vannak utalva, mint a kutyák. A farkasok falkában vadásznak, csoportként védik meg a területüket, és közösen nevelik az utódokat – írja az Index.hu a Royal Society Open Scienceben megjelent tanulmányra hivatkozva. A kutyáknak ezzel szemben inkább az emberrel kell jól együttműködniük, nem a fajtársakkal. Még a szabadon élő kutyák is csak szükség esetén cselekednek közösen. Viselkedésüket a tudósok kötetlen szociális viselkedésnek nevezik. Ezért a farkasok számára sokkal fontosabb a békülés, mint háziasított rokonaiknak.
Egy korábbi belga kutatás szerint a kutyák is hajlamosak békülésre. Az osztrák tudósok azt akarják kideríteni, milyen körülmények között hajlandóak erre a kutyák.
Miért szeretik a kutyák a koszos zoknit?
Kedvenceink megannyi módon fejezik ki irántunk való rajongásukat, és ebbe beletartozik az is, hogy olykor elcsennek ezt-azt, ami felkelti kíváncsiságukat. De mitől olyan ellenállhatatlan a zokni, amit nemrég viseltünk?
Miért szeret a kutyám botot rágni? És miért baj, ha meg is eszi?
Kíváncsiságuk és gyakran étvágyuk is határtalan. A legtöbb kutya előszeretettel rágcsál ágakat, kisebb gallyakat, néhányuk azonban jóízűen el is fogyasztja azokat… Mitől olyan finom a bot?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Miért szeretne a kutyám evés után játszani?
Jóízűen elfogyasztotta vacsoráját, majd hirtelen rátör a játszhatnék. Tényleg annyira finom volt, hogy kedvencünk örömében nem tudja visszafogni magát, és ki kell mozognia jókedvét? De hát pihennie kellene...
Boldog a kutyám? Íme 16 jel, melyből kiderül!
Te is elgondolkodtál már azon, mi lenne, ha kedvenced elmesélhetné, mit érez? Az alábbi jelek segítségével megtudhatod a választ az egyik legfontosabb kérdésre is: boldog-e a kutyád?