Kutyás természetjárás
Néhány fontos szabály, hogy mindenkinek jó legyen!
2014. november 13., 06:00
Szerző: kiberov
Kategória: Jó tudni!
A kutyatartás egyik nagyon fontos része, hogy minél többet legyünk velük a szabadban. A nagyvárosi kutya és gazdája számára is egy óriási „levegővétel”, amikor kiszabadulhatnak a városból! Egy kellemes hétvégi kirándulást tehet tönkre, ha néhány írott és íratlan szabályt nem veszünk figyelembe!
Amikor kutyánkkal kirándulni megyünk egy városközeli erdőbe, fontos, hogy azt mások zavarása nélkül tegyük, hiszen ott kutyások és kutya nélkül kirándulók is vannak, és ne felejtkezzünk el "háziakról" sem! Ezenkívül a jogszabályok is megkötik pórázunkat! Nézzük meg, hogy milyen írott és íratlan szabályra érdemes odafigyelnünk, hogy tényleg minden szereplőnek jó legyen!
Hivatalosan alig akad olyan hely a természetben, ahol póráz nélkül is lehet kutyát sétáltatni.
A szabálysértési törvény értelmében természeti és védett természeti területen, valamint vadászterületen kutya csak pórázzal sétáltatható.
Tehát külterületen tilos póráz nélkül elengedni a kutyát, ha mégis így teszünk, a közterület-felügyelő vagy a természetvédelmi őr bírságot szabhat ki.
Természetesen nagyon sokszor előfordul, hogy mégis elengedjük, ekkor tartsuk be azt az íratlan szabályt, hogy kutyánk megfelelően szocializált, képzett, bármilyen kritikus helyzetben visszahívható, illetve fegyelmezhető legyen! Hiszen ne feledjük: a kutya egy ragadozó állat és ebből adódóan számos konfliktushelyzet adódhat , amely elsősorban az erdő állatait veszélyezteti!
Az erdőben sétálva ne feledkezzünk el a kutyánkat fenyegető veszélyforrásokról sem:
- a kirándulás előtt gondoskodjunk kullancsok-bolhák riasztására alkalmas nyakörvről vagy egyéb védőeszköz, pl. kullancs elleni csepp használatáról
- hazaérve alaposan vizsgáljuk át a kutyát, távolítsuk el róla a kullancsokat.
Lehetőség szerint a napfelkeltétől napnyugtáig terjedő időszakban sétáljunk kutyánkkal az erdőben, mert a magaslesekről történő vadászat leggyakrabban a hajnali, az esti és az éjszakai órákban zajlik. Kutyára a vonatkozó jogszabályok értelmében kizárólag akkor adhatnak le lövést, ha az emberre-, vadra támad, és a vad sérelme másként nem hárítható el.
Ahhoz, hogy egy ilyen helyzetet elkerüljünk, azzal óvhatjuk meg kedvencünket leghatékonyabban, ha ilyenkor jól látható jelzéssel, például láthatósági mellénnyel vagy nyakörvre szerelhető villogóval látjuk el.
.
(Szabálysértési törvény)
Veszélyeztetés kutyával
3. § (1) Aki a felügyelete alatt álló kutyát
a) a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, illetőleg kóborolni hagyja,
b) természeti vagy védett természeti területen, illetőleg vadászterületen - a vadászkutya kivételével - póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja, [...] harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Aki az (1) bekezdésben meghatározott magatartással másnak nyolc napon belül gyógyuló sérülését okozza, ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalának erre felhatalmazott ügyintézője, a közterület-felügyelő, a fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve, vagy kistérségi népegészségügyi intézete erre felhatalmazott ügyintézője, valamint a természeti és védett természeti területen természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr helyszíni bírságot szabhat.
Forrás: parkerdo.hu
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!