Kutyaséta alatt is tehetsz a környezetedért!
2019. szeptember 23., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Alig várod a napi nagy kutyasétát, a hétvégi kirándulást vagy túrát. Végre friss levegő, madárcsicsergés és élvezheted a természet nyugalmát szépségét. Majd a séta alatt szinte lépésenként botlasz egy-egy pet palackba, sörös dobozba, száz méterenként pedig egy-egy szemét-hegy magasodik. Ismerős?
Világunk lassan belefullad a szemétbe. Rengeteg a feleslegesen túlzásba vitt csomagolóanyag, szatyor, amik jobb esetben a szemetesben landolnak (ahonnan vagy kifújja a szél, vagy nem), rosszabb esetben a természetben. Nem beszélve az útszélekre, erdőkbe illegálisan lerakott szemét-hegyekről… Egy természetjárónak sem kell ecsetelni a helyzet súlyosságát, mindannyian tapasztaltuk már saját szemünkkel is. Mi, kutyások, pedig különösen sokat tartózkodunk kint a természetben - használjuk ki a kint töltött időt arra, hogy segítsünk a természetnek “levegőhöz jutni”.
Mi is tehetünk környezetünk rendben tartásáért. Ha már egyébként is a természetbe indulunk kutyasétára, kirándulásra vagy túrára, vigyünk magunkkal egy-két szatyrot, vagy gyűrjünk a táskánkba/zsebünkbe egy szemeteszsákot. Útközben, ha a természetbe nem illő tárgyat, szemetet találunk, így csak bedobjuk a zsákba, és máris egy hulladékkal kevesebb terheli a környezetet! Igazán csak egy kis apró figyelmesség, ám mégis rengeteget segíthetünk vele. Minél többen vesszük a fáradtságot, hogy lehajoljunk egy-egy palackért, vagy üvegért, annál nagyobb szolgálatot teszünk környezetünkért!
Plogging és #Trashtag
Bár egyre nehezebb visszafordítani a természetben okozott károkat, sosincs késő elkezdeni. Egyre több az olyan törekvés, mely környezetünk megóvására irányul. Nagy népszerűségnek örvend a plogging, azaz a kocogás közbeni szemétszedés, idén pedig hódít a Trashtag challenge. Utóbbi egy új kihívás, mely a közösségi médiában hódít: lényege, hogy a felhasználó arról posztol előtte-utána fotót, hogyan tisztította meg a szeméttel teli erdőt, tengerpartot, vagy mezőt. A #trashtag hashtag alatt már közel 30.000 poszt található csak az Instagramon - használd Te is!
Szemétszedés a kutyaséta alatt - Mit vigyél magaddal?
- Szatyor vagy szemeteszsák - utóbbiból érdemes olyat magaddal vinni, aminek füle is van, így könnyebb lesz a dolgod. Ne a legnagyobb zsákot válaszd, azt nehezebben tudod majd magaddal cipelni, zavarhat a mozgásban - hiszen elsősorban kutyasétán vagy.
- Gumikesztyű - kis helyen elfér, és valljuk be, nem mindent fogunk meg szívesen puszta kézzel, sokszor nem is tanácsos így tenni.
- Kézfertőtlenítő - lehet kapni kis kiszereléses kézfertőtlenítő zseléket, de akár kendőket is. Kis helyen elfér, és megóvja az egészségedet!
+1 tipp: Ha már egyébként is van nálad kakizacsi, és nem készültél külön zsákkal, azt is hasznosíthatod a szemétszedésnél. Szemétbe bárhol, bármikor botolhatunk, ne menjünk el mellette!
Oszd meg!
Tudjuk, milyen hatalmas erő van a közösségi médiában. Ezt már a környezettudatos önkéntesek is felismerték. A fent már említett Trashtag kihívás egy nagyon jó kezdeményezés arra, hogy a szemétszedést és az aktív környezetvédelmet népszerűvé tegyük széles körben - különösen a fiatalok számára lehet a kihívás vonzó. Mutass példát, hogy így is lehet!
Hogyan segíthetsz még?
A szemetelés szabálysértés, a környezet- és természetkárosítás pedig bűncselekmény, mely akár több éves szabadságvesztéssel is büntethető. Láthatóan ez azonban nem rettent el mindenkit a szemeteléstől, az illegális hulladéklerakástól. Az illegálisan elhelyezett hulladékot jelentheted: belterületen ezt a jegyzőnél teheted meg, esetleg a közterület-felügyeletnél. Termőföldek esetén a mezőőrnél, természeti területen pedig a természetvédelmi őröknél. Súlyos esetnél pedig már a rendőrség is értesíthető. (Ide kattintva részletes tájékoztatót olvashatsz a lehetőségekről a Greenpeace oldalán.) Lakossági kezdeményezés is indult a szemétlerakások megszüntetése érdekében: a hulladekvadasz.hu oldalán is tehetsz bejelentést a nagy mennyiségű hulladékról.
Egybekötheted a kutyasétát akár egy-egy szemétszedő akcióhoz való csatlakozással is: az egészen nagyoktól (mint a TeSzedd!) kezdve a helyi kezdeményezésekig bizony sok lehetőséget találhatsz. Sőt: akár Te is szervezhetsz ilyet! Beszélj össze kutyás barátaiddal, és tervezzetek egy szemétszedő kutyasétát!
Tedd meg ezt az apró figyelmességet a környezetedért, a körülötted lévő élőlényekért és nem utolsósorban magadért!
***
Dobj fel képet Instagram oldaladra, ha kutyaséta alatt szemetet gyűjtöttél, járj pozitív példával elöl! Jelöld meg oldalunkat, a @kutyabarathelyek.hu-t a képen, és mi továbbposztoljuk azt! Hajrá kutyások a tiszta környezetért!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: Hornyak Photo
Cikk első megjelenése: 2019. március 14.
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Szeptemberben az erdőben – kezdődik a szarvasbőgés!
Augusztus végétől október közepéig tart a szarvasbőgés. Kutyáink és saját biztonságunk érdekében erdei kirándulásaink alkalmával és az autóutakon is figyeljünk fokozottabban!
Túrázás kutyával – Tippek a stresszmentes kalandhoz
Együtt a szabadban? Így varázsolhatod örömteli élménnyé kedvenced társaságában.