Kutyasétáltatás közben talált rá egy eddig ismeretlen őshüllő faj maradványára egy angol férfi
A pteroszauruszok egy bizarr külsejű faját fedezték fel Nagy-Britanniában
2020. június 02., 12:15
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Elindulsz kutyáddal egy nagyobb sétára a természetbe - majd egy rég letűnt korban élt őshüllő maradványával térsz haza, amiről aztán kiderül, hogy egy eddig ismeretlen faj egyede volt.
Kutyaséta, kutyás túra alatt mindannyian botlottunk már oda nem illő, akár egészen furcsa tárgyakba. Elhagyott kulcscsomó, ottfelejtett labda (aminek megtalálásának kedvencünk biztosan nagyon örül), de egy cseh gazdi kutyája például kiásott egy háromezer éves leletet a séta alatt. Van, ahol egyenesen ki is használják a kutya jó szimatát: Horvátországban kutyák segítik a régészek munkáját.
Egy brit férfi is különleges leletre lelt kutyasétája alatt a Wight-szigeti Sandown-öböl térségében: különös formájú ősmaradványra bukkant. Azt nem tudni, kutyájának mekkora szerepe volt a felfedezésben, ám valószínűleg nem is volt teljesen véletlen a séta helyszínének kiválasztása: a férfi amatőr fosszíliavadászként bizonyára éles szemmel figyeli a jeleket.
Mivel nem volt biztos benne, hogy mit talált, a férfi átadta a leletet a Portsmouthi Egyetem paleontológus hallgatójának, Megan Jacobsnak, aki első ránézésre egy Pterodactylus állkapocscsontjaként azonosította a leletet. A későbbi vizsgálatok ezt megerősítették - írja az MTI. Az elemzések azt is kimutatták azonban, hogy nem egy közönséges Pterodactylus-állkapocsról van szó. Ebben nem voltak fogak és nagyon hasonlított a pteroszauruszok egy bizarr csoportja, a Tapejaridae tagjainak állkapcsához. Ennek a családnak az egyedei azonban elsősorban Kínából és Brazíliából ismertek, Nagy-Britanniában soha ezelőtt nem találtak még ilyen fosszíliát.
A Wight-szigeten talált példányt egy eddig ismeretlen faj képviselőjeként azonosították a szakemberek és a Wightia declivirostris tudományos nevet kapta.
Jacobs szerint noha a szigetről csak egy csonttöredék került elő, a leleten a Tapejaridae állkapcsára jellemző minden sajátosság megfigyelhető, köztük a megannyi apró lyukacska, amelyekben a táplálékészlelést segítő apró érzékelőszervek voltak és a lefelé görbülő, hegyes csőr. "A Brazíliában és Kínában feltárt teljes fosszíliák azt mutatják, hogy az állatok fejét nagyméretű taréj díszítette, amely néha kétszer akkora volt, mint a koponyájuk. Ez a taréj valószínűleg eltérő volt a nemeknél és élénk színekben pompázhatott" - tette hozzá a szakember.
Az ősmaradvány felfedezője a Dinosaur Isle nevű helyi múzeumnak adományozta a leletet, amelyet a jövőben valószínűleg ki is állítanak az intézményben.
Indexkép forrás: A kép illusztráció! onthewight.com
Kutyatörténeti gyűjteménnyel gazdagodott a Magyar Nemzeti Múzeum
A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központba (MNMKK) került a világ egyik legnagyobb kutyatörténeti gyűjteménye, a "Corneliana Collectio Cynologica" - tájékoztatta az intézmény az MTI-t.
Kutyakekszeket és játékokat hagynak a látogatók a 150 éve elhunyt, hős kutya szobránál
Sallie egyszerűen ott volt azok mellett, akiket megszeretett, hűségesen vigyázta álmukat, és a tragédia óráiban sem hagyta el azokat, akik gondoskodtak róla, akik fontosak voltak a számára.
Kutya helyett róka lehetett a házikedvenc az ókori argentinoknál
Egy ókori argentin temetkezési helyen talált rókacsontok vizsgálata alapján a tudósok azt a következtetést vonták le, hogy az akkor emberek háziállatként tarthatták a rőt ragadozókat - jelentette a The Guardian című brit lap.
Hihetetlen felfedezések, meglepő találmányok - és a kutyák, akiknek mindezt köszönhetjük
Régészet, biotechnológia, gyógymódok, űrutazás... A tudományos kutatások és felfedezések megannyi területén találkozhatunk kutyákkal is, akik nélkül ma egészen máshol tartana a világ. Kik voltak ők?
Fényesen csillog a prágai Károly híd szobrának kutyafigurája, a látogatók érintésének hála
Kedves és hűséges kisugárzásának köszönhetően szívből átérezzük a bennünket összekötő, ősidőktől eredő szeretetet.