Kutyaszimattal a netes bűncselekmények ellen?
2015. július 26., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Taktikai nyomozó kutya - így nevezik azokat a speciálisan képzett kutyákat, amelyek ki tudják szagolni a szoba bármely pontján elrejtett apró adathordozókat. Szinte hihetetlen, hogy egy kutyaorr erre is képes?! Tilly a bizonyíték, hogy igen!
Ha egy kutya a szaglása segítségével meg tud találni egy zárka mélyére rejtett mobiltelefont vagy egy egydolláros bankjegyet az íróasztal fiókjában, akkor az említett kisméretű szerkezetek előkerítése sem jelenthet gondot számára. Előfordult már, hogy éppen egy ilyen nyomozókutya segítségével füleltek le egy bűnözőt, aki ipari mennyiségű törvénysértő felvételt tárolt otthonában SD-kártyákon és meghajtókon.
Tillyt, az amerikai Clevelandben élő labradort számos különböző tárgy felkutatására képezték ki. Nemcsak eltűnt személyek megtalálásában bizonyította már tehetségét, hanem az emberi szervezetben diagnosztikailag ki nem mutatható, korai stádiumú daganatokat is képes jelezni. Sőt! Még az elveszett bankjegyek és a háztartásban bújkáló rovarok helyét is megmutatja. Mindennapos tevékenysége részeként ez utóbbi feladatot látja el gazdája oldalán, aki egy rovarirtó vállalkozás tulajdonosa. (Amerikában léteznek külön erre szakosodott cégek.)
Ám ez még nem minden! Az okos labrador tudástára nemrégiben egy elképesztő trükkel bővült: Tilly bámulatos ügyességgel tud lenyomozni SD kártyákat és meghajtókat! Hittétek volna, hogy ez is lehetséges?
De vajon hogyan lehet megtanítani a kutyát egy ilyen nehéz feladatra? Gary Broger, Tilly gazdája elmondta: „Csupán annyi a teendő, hogy az adathordozó és alkatrészeinek szagát bevéssük emlékezetébe. Minden tárgy sajátságos illatanyagot bocsát ki, így ha a kutya képes azonosítani a tárgyhoz hozzárendelt szagot és összekapcsolja azt a tárgy nevével, szinte bármit megtaníthatunk neki.” Bárhol legyen is az, amit keresünk, akár egy vastag matracban, akár egy villanykapcsoló mögé becsúsztatva, a bevésődött információk és a név alapján megtalálja azt.
Tilly képességét az egyik amerikai TV-csatorna hírstúdiójában is letesztelték, amikor különböző helyekre dugtak el pár dollárt, melyeket ő kivétel nélkül megtalált. Gazdája állítása szerint a speciális papírra nyomtatott pénznek és a tintának semmihez sem hasonlítható a szaga, így amikor a kutya megkapja a feladatot, ezt a két dolgot kezdi el keresni az orrával. Természetesen csak a megfelelő parancsszó ismeretében tudja, mi után kell kutatnia.
Tilly és a hozzá hasonló képzésben részesülő keresőkutyák a jövő megoldását jelenthetik a napjainkban egyre szélesebb körben elterjedő kibertámadások és visszaélések felderítésének.
Legközelebb talán a kocsikulcsunk hollétét fedi fel. :)
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: labradorretrieverguide.com
Indexkép forrás: philadelphia1047.rssing.com
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért szaglásszák a kutyák egymás hátsóját?
Zavarba ejtőnek tűnhet, ám a kutyák számára a kommunikáció lényeges részét képezi az, hogy megszimatolják egymás intim területeit. Miben segíti ez őket?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
A kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai
A családi kedvencként tartott kutyák szaglását tesztelték az ELTE etológusai, legújabb eredményeik azt mutatták, hogy sem a hőmérséklet, sem a páratartalom nem befolyásolta a kutyák teljesítményét, viszont a teszt helyszíne fontos tényező volt a feladat végrehajtása során.