Madármérgezés Debrecenben – a kutyákra is veszélyt jelent!
2017. február 21., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Debrecenben egy egerészölyv tetemét találták meg a Nagyerdőn – a madárral méreg végzett. A vizsgálat megállapította, hogy a méreg emlősökre is veszélyes, így emberre és kedvenceinkre is. Nagyon vigyázzunk kutyáinkra!
Nem csak Budapesten, a Bikás parkban szórt ki valaki mérget az állatok számára, hanem Debrecenben, a Nagyerdőn is. A méreg nem csak a madarakra, de kutyákra és emberre is veszélyt jelent. A Hortobágyi Madárpark felhívása olvasható az alábbiakban:
Mérgezett madarat találtak Debrecenben, kutyákra is veszélyes lehet a méreg!
Szombat délután kaptuk a bejelentést, hogy Debrecenben, a Nagyerdőn egy egerészölyv vergődik magatehetetlenül. Kollégánk azonnal elindult, a madárért. Sajnos már késő volt… Nem sokkal az átvétel után, elpusztult. A tetem arról árulkodott, hogy élete utolsó perceiben hatalmas kínokon mehetett keresztül. Lábai hátrafelé, görcsben kimeredve, farka az égnek, feje kitekeredve… Tipikusan a foszforsavészter hatóanyag tartalmú idegmérgek tünetei. A vett mintákat elküldjük laborvizsgálatra is.
Az ilyen jellegű mérgezések nagyon veszélyesek nem csak a madarakra, hanem az emlősökre így az emberre is. Ezért a Hortobágyi Madárkórház kéri, hogy akik Debrecenben a Nagyerdő Temető környéki részén kutyát sétáltatnak, csak pórázzal és nagy körültekintéssel tegyék. A mérgezett csalétket, ami általában csirke vagy más nyers hús a kutyák könnyen megtalálják, bele ehetnek. Ez a méreg nagyon erős, kis mennyiség is halálos lehet ember és állat számára is. A tünetek 5-10 perc alatt megjelenhetnek, de felszívódnak az ép bőrön keresztül is. A mérgezés tünetei extrém paraszimpatikus izgalom, izomrángások majd bénulás, fejfájás, ataxia, kóma, görcsök, légzésbénulás. Ha az erdőben vagy máshol láthatóan kihelyezett csalétket talál, esetleg a környékén görcsösen összehúzódott elpusztult vagy sérült madarat is lát, ne nyúljon senki a csalétekhez és a tetemekhez, hanem azonnal értesítse a rendőrséget és a Madárkórházat is az alábbi elérhetőségeken: (30) 9435-494 vagy a (30) 621-2160.
Előzzük meg a bajt, figyeljünk oda kutyáinkra:
- Tanítsuk meg kutyánknak, hogy senkitől, soha, semmit ne fogadjon el és a földről se egyen fel semmit! Ez azonban nehezen megvalósítható, a legtöbb kutya bármit képes felnyalni, felenni…
- Ha flexipórázzal sétáltatunk, ne engedjük vele a kutyát messzire! Minél messzebb megy a gazditól, annál lassabban tudunk reagálni, ha valamit fel akar enni a földről - már ha a sötétben egyáltalán észrevenni, hogy nem csak szaglászik a bokor alján…
- És nagyon fontos: a szemünket mindig tartsuk a kutyán!
És ha mégis megtörténne a baj:
- Ha azt látjuk, hogy kutyánk viselkedése megváltozott, hányás, remegés,hasmenés, nyáladzás jelentkezik, azonnal vigyük állatorvoshoz! Az idő a legnagyobb ellenségünk, gyorsan kell cselekedni - ez életet menthet!
- Ha mérgezésre gyanakszunk tejjel, vagy langyos sós vízzel itassuk, míg el nem jutunk az orvosig.
- Ha tudunk, vigyünk magunkkal az orvoshoz abból, amit kutyánk felevett, ez segíthet a pontosabb diagnózis felállításában.
Forrás: madarpark.hu
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Ehet a kutya diót?
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!