"Vigyázz a kutyával, megérzi, ha félsz tőle!" - ezzel a mondattal már mindannyian találkoztunk egész kisgyerek korunkban is. De vajon mi az igazság? Tényleg érzik? És milyen hatással van ez a kutya viselkedésére? Egyáltalán hogyan érzi meg a félelmet? Íme a válaszok!
Képzeld el, hogy egy közeli parkban sétálsz. Ahogy befordulsz az egyik sarkon, észreveszel egy kutyát, a gazdáját azonban sehol sem látod. Ha kutyafóbiás vagy, két problémával is szembe kell nézned: az egyik a saját félelmed, a másik, hogy az idegen kutya megérzi-e azt. Különböző érzések kavaroghatnak benned e pillanatban: elönt a pánik, feszültebbé válsz, és egyre sürgetőbb a késztetés, hogy elfuss, amilyen messzire csak lehet. Valami megmagyarázhatatlan módon azonban a kutya megérzi mindezt, tudatosul benne, hogy megfélemlít téged, ezért viselkedése mégha eddig nyugodtnak és kíváncsinak is tűnt, könnyen agresszívba csaphat át. De valóban szükséges aggódnunk bármi miatt is, ha nem teszünk semmilyen fenyegető lépést a kutya irányában? Képesek a kutyák egyáltalán ráhangolódni az emberi érzelmekre? S ha már itt tartunk: tisztában vannak azzal, ha félünk?
Régóta ismert tény, hogy a kutyák „kiszagolják” a félelmet. Amikor mi, emberek félelem okozta stresszhelyzetbe kerülünk, testünk egy sajátos szaganyagot bocsát ki, amelyet a kutyák kifinomult szaglásuknak köszönhetően megkülönböztetett jelleggel tudnak azonosítani. Ha idegesek vagyunk, adrenalin árad szét ereinkben, s ennek a hormonnak a szagát érzik meg a kutyák – hiperérzékeny orruk könnyedén befogadja azt, ami számunkra megfoghatatlan. Ennek oka eltérő fiziológiai sajátosságainkban rejlik: míg az emberi szaglószerv receptorainak száma közel 6 millióra tehető, addig a kutyaorr érzékelősejtjeinek száma eléri a 200-300 milliót is. (Nem véletlen, hogy bizonyos betegségek felismerésében is alkalmazzák őket.)
Nemcsak a szagra hagyatkoznak a kutyák az emberi viselkedés értelmezésében. Testbeszédünket, hanglejtésünket, a hangsúlyt és a hangerőt is megfigyelik. Amikor idegességünkben felemelt hangon beszélünk, meredten bámulunk rájuk, izmaink megfeszülnek vagy hirtelen mozdulatokat teszünk, a kutya magától értetődően fenyegetésként élheti meg viselkedésünket. Saját kutyánk másképpen reagálhat ilyen helyzetben egy számunkra ismeretlen kutyához képest. Előfordulhat, hogy kedvencünk nyugodt marad, amikor minket ijedtnek vagy idegesnek lát, de egy idegen kutya könnyen ingerült állapotba kerülhet, ha megérzi félelmünket, zavartságunkat.
Szerencsére kutyáink a kevésbé összetett érzelmeinket is képesek felismerni, így az örömöt és a szomorúságot. Evolúciós fejlődésük azonban határt szab képességeiknek, így bármennyire is szeretnénk emberi érzelmekkel felruházni társállatainkat, az öntudatosság és a bonyolult emberi tudatosság jellemvonásai sajnos hiányoznak belőlük. Erre hivatkozva a tudósok egy része kétkedve fogadja az oly gyakran elhangzó állítást, miszerint a kutyák át tudnak érezni magasabb szintű érzelmeket, mint például a féltékenység vagy az együttérzés.
Más kutatások megállapították, hogy négylábú barátaink az egyszerű érzelmek széles tárházával rendelkeznek, és ezeket felhasználva képesek a komplexebb érzelmeinket is leolvasni, értelmezni. A University of Vienna és az angliai University of Portsmouth egyetemeken végzett kísérletekből azt a következtetést vonták le, hogy a kutyák a büszkeség és féltékenység érzését is meg tudják élni. A vizsgálatban párokba rendezték őket, és azt a feladatot kérték tőlük, hogy helyezzék a mancsukat a kíséletvezető kezébe. A sikeres teljesítéskor az egyik kutyát megjutalmazták, míg társát nem. Néhány próbálkozás után az a kutya, amelyik nem kapott jutalmat, megtagadta a trükk elvégzését vagy lassabban hajtotta végre. A tudósok ebből arra következtettek, hogy irigységet éreztek társuk iránt.
Mindezek ellenére elmondható, hogy a kutyák viselkedését nem lehet mindig összefüggésbe hozni az érzelemfelismeréssel. Ha arra érünk haza, hogy kedvencünk jóízűen elfogyasztotta vadiúj cipőnket, felfedezhetjük szemeiben az ismerős „bűnbánó tekintetet”, akár már azelőtt, hogy leszidnánk. Lehajtott fejjel is jelezheti számunkra, hogy „tudja”, rosszat tett. Csak éppen az nem biztos, hogy valóban ezt érzi. Meglehet, csupán azért viselkedik így, mert egy-egy korábbi esetre emlékezve előre látja azt, hogy tettéért büntetést fog kapni. Ez inkább magyarázható a kondicíonálással (amikor egy hasonló cselekedetéért büntetést kapott), mint azzal, hogy a gazdájára nézve egyből leolvassa, milyen érzések kavarognak benne.
A kutatások tovább folynak a témában, s kutyatulajdonos társainktól is bőven hallhatunk mulattató, bosszantó vagy éppen megindító történeteket a kutya-ember érzelmekkel kapcsolatban. Vajon értik-e, mit érzünk? Vagy pusztán az emberi gyengeség jeleként értelmezik és ehhez alakítják viselkedésüket?
Egy mindennapokból ismert példával élve: ha szomorúnak érzed magad, vagy félsz, a kutyád odajön, hogy megvigasztaljon. Hozzád bújik és kedveskedni próbál. Nehéz elképzelni, de valójában nem tudhatjuk, hogy éppenséggel a rosszkedvedet látva szeretne egy kis pocakvakargatáshoz jutni. A válaszra egyhamar nem fog fény derülni - az ember legjobb barátja ezt a titkot még jó ideig meg fogja őrizni magának.
Forrás: animalplanet.com Indexkép forrás: dogwallpapers.net Cikk első megjelenése: 2015. augusztus 19. Fordította: Maurer Lilla
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.