Mekkora a kutyák vízigénye?
2024. június 19., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Eleget iszik vajon a kutyám? Egyáltalán: honnan tudhatjuk, mennyi az az “elég”? Általában ezek a kérdések a nyári kánikulában fordulnak meg a gazdik fejében, jó tisztában lenni hát a válasszal!
Víz nélkül nincs élet. Igaz ez a kutyáinkra is, hiszen testük 60%-a víz. Rendkívül fontos tehát, hogy a kutya elegendő mennyiségű vízhez jusson minden nap - ellenkező esetben nagyon hamar a dehidratáltság tüneteit fogja mutatni.
Legyen a kutya előtt mindig friss víz! Szerencsére nem nehéz a dolgunk, ha az itatásról van szó: mindössze annyi teendőnk van, hogy gondoskodjunk arról, hogy legyen lehetősége kedvencünknek inni, amikor megkívánja. A szervezetük megbízhatóan jelzi, ha vízre van szükségük. Ha azonban azt vesszük észre, hogy hirtelen a megszokottnál jelentősen többet, vagy épp kevesebbet iszik a kutya, forduljunk állatorvoshoz!
A nyári melegben fokozottabban kell ügyelnünk arra, nem ürült-e ki az itató edény, hiszen ilyenkor megnő a vízfogyasztása a kutyáknak. Minden gazdi tudja, hogy a kutya lihegéssel hűti magát - ehhez azonban vízre van szüksége, különben nem tudna párologtatni. Arra viszont figyeljünk, hogy ne túl hideg vizet tegyünk kedvencünk elé, főleg, ha az felhevült például egy játék során. A hűtött víz miatt torokgyulladásos, megfázásos tünetek jelentkezhetnek.
Nem csak a meleg, hanem a hosszabb séták, a nagyobb aktivitás, a sport is megnöveli a vízfogyasztást.
A kutya vízszükséglete tehát függ az aktivitásától és a környezeti körülményektől, emellett természetesen a testmérettől is. Átlagosan minden testsúly-kilogramm után körülbelül 40-50 ml vizet kell innia minden nap. Egy 10 kg-os kutya így körülbelül fél liter vizet iszik meg normál körülmények között. Ez változhat annak függvényében, milyen eledelt fogyaszt kedvencünk: száraz-, vagy nedves tápot.
Hogyan állapítható meg a dehidratáltság?
Az alábbi tünetek észlelésekor gyanakodhatunk a kiszáradásra:
- Bágyadtság
- Száraz íny és orr
- Megvastagodott, sűrű nyál
- Étvágytalanság
- Letargia
- Túlzott lihegés
- Besüllyedt szemek
A beteg kutyák vízfogyasztása is megváltozik. Hányás vagy hasmenés esetén nagyon fontos, hogy pótoljuk az elvesztett vízmennyiséget, bár ilyenkor gyakran előfordul, hogy a kutya magától nem iszik. Ez esetben egy fecskendővel, cseppenként tudunk vizet juttatni a szájon keresztül a szervezetébe, amíg elérünk az állatorvoshoz.
Indexkép forrás: community.petco.com
Cikk első megjelenése: 2017. augusztus 04.
Egy fán üldögélve várta a kutya, hogy megmentsék, miután elsodorta a hurrikán
Napok óta lehetett odafent, mire rátaláltak a mentők.
Veszélyes az árvíz – ne engedd bele a kutyád!
Bár az ár már levonulóban van, még mindig rejt magában veszélyeket. Ne kockáztass, jobb, ha elkerülöd a vizet kutyáddal, legyen az bármilyen vízimádó is!
Árvízhelyzet: így segíthetsz a bajba jutott állatokon
Rekord árvízre számítanak és készülnek a szakemberek – és ez bizony az állatokat sem fogja kímélni. Hogyan segíthetünk a bajba jutott négylábúakon?
Betegségre is utalhat, ha a kutya folyton szomjas, túl sokat iszik
A fokozott szomjúságérzet gyakran átmeneti állapot kutyáknál, ám ha hosszabb időn át fennáll, vagy egyéb tünetek kísérik, jelezhet egészségügyi problémát. Tudj meg többet a lehetséges okokról!
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”