
Miért fordítják oldalra a fejüket a kutyák?
Kutatások és lehetséges magyarázatok
2016. március 04., 13:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Majdnem minden kutya döntögeti a fejét, ha magyarázunk neki, kedvesen beszélünk hozzá, nem érti, hogy mit akarunk, vagy nem akarja érteni. De miért csinálja, és mit jelent pontosan?
Minek a jele lehet ez? Kíváncsiság? Zavartság? Netán csak tudja magáról, hogy aranyos, és leplezetlenül követeli a jutalomfalatot? Ez mind valószínűsíthető.
A Mental Floss szerint a kutyák a lehető legszembetűnőbb módon akarják nekünk megmutatni, hogy őket érdekli, amit mondunk, vagy teszünk. Ha egy kutya elfordítja a fejét, együttérzését fejezi ki, empátiát mutat irántunk, és igyekszik kimutatni érdeklődését. Ez nem meglepő, hiszen mindannyian tudjuk, hogy mekkora mértékben befolyásolja kedvencünket saját érzelmi állapotunk.

Fotó: zeedaily.com
Tényleg úgy tűnik, mintha a kutyáknak lenne bizonyos érzelemfelismerő tehetsége. Itt gondolhatunk például azokra az alkalmakra, amikor szomorúak voltunk. Kedvencünk mindig ott termett mellettünk. Ha vidámak vagyunk ő is lelkesebb, boldogabban szalad a sétákon. Számos olyan esetről is beszélhetünk, melyekben kutyák mentették meg gazdájuk életét a veszélytől, vagy testi épségét egy esetleges rohamtól. Tehát tényleg létezhet az a bizonyos hatodik érzék.
Egy másik tanulmány igazolta, amit az utca embere, egy átlagos gazdi gondol. Egyesek szerint néhány kutya azért billenti oldalra a fejét, hogy jobban halljon minket. Ez a fül mérete, és alakja miatt lehet. Legtöbbjük képes rá, hogy közvetlenül, tisztán hallásra használja a fülét, mások – a lelógó, vagy visszahajló fülűek – azonban erre nem képesek. Szükségük van rá, hogy a fejük oldalra billentésével egy kis rés keletkezzen, a jobb hallás biztosítása érdekében.
Felmerült egy olyan gondolat is, hogy az orruk zavarja őket a látásban, ha fölfele néznek. Ez egy új, kezdetleges kutatás eredménye, mely logikusan belegondolva nem teljesen helytálló. Hiszen a nyomott orrú fajták is forgatják a fejüket, valamint abba is bele kell gondolni, hogy a farkasoknak vadászat közben nincs idejük, és lehetőségük az orruk távoltartásával felmérni a zsákmány méretét és hollétét.

Fotó: cdn.playbuzz.com
Mindezek a tények egy régi megállapításon alapulnak, mely szerint a négylábúak tudják magukról, hogy aranyosak. Valószínűsíthetően megvan a képességük rá, hogy megállapítsák a cselekedeteikről, mi mit gondolunk róla, hogyan reagálunk rá. Lehet az vicces, vagy édes, az eb tisztában van vele, és néha alkalmazza is a trükköt plusz jutalom, vagy simogatás fejében. Ez egy tanulási folyamat eredménye is lehet, melyet az emberrel való együttélés tett lehetővé. A kutya idővel megtanulja, mire, hogyan reagál a gazdája, és ezeket figyelembe véve igyekszik a kedvében járni.
A fajták kategorizálhatók az alapján, hogy milyen gyakran, és mekkora mértékben döntik oldalra a fejüket. Az érvek alapján például a nyomott orrú fajtáknál a legnagyobb a cukisági faktor, a német juhásznál, vagy a spánielnél azonban az élethez nélkülözhetetlen funkciónak tekinthető.
Forrás: lifewithdogs.tv
Indexkép forrás: prettyfluffy.com
Cikk első megjelenése: 2015. november 12.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
A hosszú orrú kutya ügyesebben szagol? Most kiderült!
Az ELTE etológusai szerint az életkor és az agy alakja befolyásolja a szaglással kapcsolatos agyi régiók konnektivitását. A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmányban először vizsgálják ezt a hálózatot kutyáknál.
Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Hogyan válasszak olyan játékot a kutyámnak, amilyet ő is szeretni fog?
Gömbölyű, pattogós, csipogós vagy sípolós, rágcsálható… Bármilyen is legyen a kedvenc játékszere, látványára kutyánk tekintete egyből felcsillan. Mire figyeljünk, amikor a megfelelőt keressük?