Miért idegesíti az embereket a kutyaugatás?
2016. június 08., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
A legtöbb ember a kutyaugatást zavaró zajként észleli - kellemetlen hangnak, ami kizökkenti a nyugalomból, és rossz érzéseket kelt. Ennek az okára keresik a magyar és brazil kutatók a választ.
A világon elsőként indult kutatás a kutyaugatás zajjá válásának biológiai, akusztikus és kommunikációs oldaláról. Miért zavar minket? És miért van az, hogy a férfiakat még jobban idegesíti a kutyák ugatása, mint a nőket - merthogy a magyar és a brazil kutatók ezt is kiderítették! Az ELTE Etológiai Tanszékéről Pongrácz Péter egyetemi docens, Czinege Nikolett PhD-hallgató, Faragó Tamás tudományos munkatárs és Miklósi Ádám egyetemi tanár vett részt a kutatásban.
A kutyaugatás által okozott zajszennyezést vizsgáló tanulmány alapötlete a kutatók azon feltételezéséből indult ki, hogy a biológiai értelemben vett "zaj" olyan hangokat jelent, amelyek fontos információtartalommal bírnak az emberek számára, vagyis ezeket a hangokat nagyon nehéz, illetve lehetetlen ignorálni, még akkor is, ha nem tudunk megfelelően reagálni rájuk. Ebben a tehetetlenségi állapotban válik idegesítő zajjá az amúgy információban gazdag hangjelzés - olvasható az ELTE keddi közleményében.
A vizsgálatban 160 résztvevőt teszteltek, mindannyiuknak 27 kutyaugatás-szekvenciát kellett értékelniük. A szekvenciákat eredeti kutyahang-felvételek szétdarabolásával, majd meghatározott hangtani paraméterek - hangmagasság, hangérdesség, valamint a két vakkantás közötti időszakasz hossza - összeállításával hozták létre. A paraméterekből három fokozatot - alacsony, közepes és magas - alkalmaztak.
A magyar és brazil résztvevőknek pedig arról kellett döntenie egy-egy kutyaugatás hallása után, hogy az adott kutya vajon milyen hangulatban van, miért ugat: mert vidám, kétségbeesett, agresszív vagy épp félős, esetleg játékos. Azt is értékelniük kellett, hogy a hallott ugatást mennyire találják idegesítőnek.
Az eredmények alapján azt állapították meg a kutatók, hogy az emberek reakciója független attól, honnan származnak, vagy milyen kultúrából jönnek. Az viszont érdekes eredmény, hogy a férfiakat sokkal jobban idegesítette a kutyák ugatása, mint a nőket. Ennek lehet oka az, hogy például a férfiak kevésbé empatikusak, mint a nők, illetve egyes tanulmányok szerint a férfiak a gyermeksírásra is erőteljesebb érzelmi kitöréssel reagálnak, mint a nők.
Az eredmények azt is kimutatták: a magas hangon ugató kutyák zavarják legjobban az embereket, de hasonló a helyzet a nagyon mély, érdes hangon ugaató ebekkel is - tehát a két véglet a legzavaróbb. Ezekhez hasonlóan értékelték az olyan ugatást, amiből félelem, vagy kétségbeesés érezhető - vagyis valamilyen negatív belső állapot.
A kutatók következtetése szerint ezek a hangok nem csupán fizikai tulajdonságaik miatt idegesítik az embereket (túl hangos, túl hosszan hallható, vagy túl hirtelen szólal meg). Nagyon fontos tényező az is, hogy a hangok, így a kutyaugatás is bizonyos kommunikációs tartalommal bír. Ezeket az ember csak nehezen tudja figyelmen kívül hagyni - márpedig ha nem tudunk beavatkozni, idegesség válunk. A tanulmány szerint legidegesítőbb kutyahangok a magára hagyott kutya (magas, csengő hang), vagy egy intenzíven játszó kutya (magas, változó érdességű hang), vagy egy agresszív kutya (mély, érdes, gyorsan lüktető hang) hangjai. Mivel manapság a városi környezetben soha nem látott sűrűségben élnek kutyák és emberek szorosan "összezárva", a legtöbb ugatás olyan szituációban jut el a fülünkbe, ahol nem tudunk közbeavatkozni, mivel nem is a saját kutyánk hangjáról van szó - írták a szakemberek.
Forrás: MTI
Indexkép forrás: cesarsway.com
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?